X

"המדינה נתנה לנו 5000 שקל ומצפה מאתנו שנסתדר". אחרי ששרדה את השבת השחורה, משפחת מאור מקיבוץ ניר עוז מנסה לשרוד את החיים עצמם

הבית של ירון ולי מאור וכל רכושם בקיבוץ ניר עוז עלה באש ב"שבת השחורה" והם הגיעו אל מעגן מיכאל עם ארבע בנות ואחרי שקיבלו מהמדינה סכום ראשוני, מצפים מהם להסתדר עם מה שיש. "אני ואשתי לא מסוגלים לעבוד", אומר ירון, "אנחנו מקווים שימצא פתרון ונוכל למצוא בית עד שנבנה בית קבע בעוד שנתיים-שלוש"

ירון ולי מאור, הם זוג הורים מקיבוץ ניר עוז שעדיין לא מצאו קורת גג שבה הם יכולים לחיות. הזוג, הוריהם של ארבע בנות, התגוררו בעשרים הימים האחרונים בקיבוץ מעגן מיכאל לאחר שביתם נשרף והם עברו להתגורר באילת. השניים הורים לארבע בנות – עדן בת ה-13 שעדיין חולמת על חזרה לבית הספר בניר עוז ושלוש בנות, תמר (11), נעמי (8) ויסמין בת השש. שלומדות בבית הספר מעגנים.

"המדינה נתנה לנו קצת יותר מ-5000 שקל ומצפה מאיתנו שנסתדר", מספר ירון, "בינתיים אנחנו שומעים על כל מיני הבטחות לפיצויים מהמדינה, אבל הכל דיבורים. בכל יום מגיע אלינו קצין שאחראי לסייע לנו וכמה מתנדבים. לפי החשבון שלו אנחנו אמורים לקבל 24 אלף שקל, אבל לא קיבלנו כלום חוץ מהסכום הראשוני שהמדינה נתנה".


"הבת עדן חולמת על חזרה לבית הספר" משפחת מאור
צילום: אלבום פרטי


אביה של האשה לי, נחטף לעזה וגם הדוד שלה חטוף. הם מספרים כי בבוקר ה-7 לאוקטובר החלה המתקפה. "התחילה מתקפה של פצצות מצרר וקסאמים בסביבות שבע ורבע ואנחנו נכנסנו מייד לממ"ד", מספר ירון, "שמענו שיש מחבלים בקיבוץ והלכתי להביא את הנשק. בתשע התחיל לזרום בקבוצה של הקיבוץ בווצאפ שאצל כולם יש מחבלים. הבנו שיש כמות מאוד גדולה שכובשת את הקיבוץ".

"הילדה הגדולה היתה אצל סבתא בצד השני של הקיבוץ. ניהלתי לחימה ארוכה עם המחבלים עד שבע וחצי בערך. בשלב מסויים הם החלו לשרוף לי את הבית. חזרתי לממ"ד. אשתי לא האמינה שאני חי. לקח לה קצת זמן עד שאיפשרה לי להכנס לממ"ד. כי היתה בטוחה שאני מת".

שרידי הבית בניר עוז
צילום: אלבום פרטי

"השריפה שפרצה חנקה אותנו. עד שלא היתה לנו ברירה ויצאנו מהחלון כשאנחנו מפחדים שהם יחסלו אותנו. אני פותח את החלון, בודק שאין אף אחד. אשתי מוציאה את הילדים. הדירה ממש נשרםה. עשן מאוד סמיך ושחור נכנס לממ"ד. השעה כבר היתה אחת".

"הבנות יצאו ואני יצאתי אחריהם. פתחתי את החלון ובדקתי שאין מחבלים. איך שהתיישבתי על החלון ואז הגיע כוח יס"מ שהיה בטוח שאני מחבל. אני רואה את הכוונות עלי ואני צועק להם, 'שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד'.

קבוצת הווצאפ המשפחתית

"הם עמדו לירות בי. מזל גדול היה שם. הם שמעו עברית והם עצרו. הבינו שאני יהודי. אין מצב שמחבל יודע להגיד דבר כזה. מפה הם משנים פאזה. הבינו שהם צריכים להגיע אל המשפחה של חיים פרי. יש שם מחבלים. ביקשו ממני שאני אוביל אותם לשם.ביקשתי שישאירו שני לוחמים על הבנות שלי ועל האישה ואני אבוא אתם".

"וכך היה. התחלנו לסרוק את הקיבוץ ולחפש מחבלים. אצלנו בקיבוץ כולם חוסלו על ידי כיתת הכוננות.בשעה אחת וארבעים לא נשאר אף מחבל בחיים בקיבוץ ניר עוז".

מתוך הווצאפ המשפחתי

ביום ראשון כבר כולם נסעו לאילת. הם שהו בבית מלון עד ראשית החודש ולאחריו הגיעו למעגן מיכאל. "עזרו לנו הרבה אנשים טובים", מספר ירון, "במקומות שבהם המדינה לא עזרה היו אנשים שעזרו. קיבוץ מעגן מיכאל מאוד עזר. אבל הודיעו לנו שבקרוב נצטרך להתפנות. קשה לי לתכנן את העתיד. נזדקק לשנתיים-שלוש עד שנבנה לנו בית. בחרנו בקיבוץ הזה כי יש לנו בת שהיא מתעמלת קרקע. חשוב לנו שתהיה לה מסגרת".

"אני הנדסאי בניין בהכשרתי אבל אני לא מסוגל לעבוד וגם אשתי שהיא עובדת סוציאלית. אין לנו עבודה ואין פרנסה. אני לא יכול להיות תלוי באוויר".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<


<
<

<