X

ההון האנושי במרכז – כנס פורום הצפון במכללה האקדמית גליל מערבי

בצל שגרת המלחמה ערכה המכללה כנס רב משתתפים בסימן "משאבי אנוש כמנוע לחוסן וצמיחה בזמן משבר" בהשתתפות חוקרים, יועצים ארגוניים ועשרות מנהלי משאבי אנוש ופיתוח ארגוני מרחבי הארץ. "בתחום הזה הכל מתחיל ונגמר באנשים"

המכללה האקדמית גליל מערבי בשיתוף 'מעברים' גליל מערבי והתאחדות התעשיינים בישראל קיימה את כנס פורום הצפון השני למשאבי אנוש. הכנס שזכה לכותרת "משאבי אנוש כמנוע לחוסן וצמיחה בזמן משבר – הכלים החדשים ביותר", נערך בצל מלחמת '"חרבות ברזל" והשפעותיה הרחבות על תחום משאבי האנוש בחברות וארגונים רבים במשק. הכנס הפגיש עשרות מנהלות ומנהלי משאבי אנוש בכירים, מנהלים בדרגות שונות ממגוון חברות מובילות ברחבי הארץ, יועצים ארגוניים וחוקרים מהמכללה ומחוצה לה.

בהתאם לרוח התקופה הכנס התמקד בדרכים שונות להתמודדות עם המציאות המורכבת שנכפתה על שוק העבודה הישראלי מאז אירועי ה-7 באוקטובר, שדורשת מארגונים וחברות לאמץ גמישות, למתוח גבולות ולהתרגל אליהם ולבצע התאמות בהיבטי כוח אדם בארגון. בזמן מלחמה ומשבר חברות רבות נאלצות עם קשת רחבה של אתגרים ומענים כגון: גיוס נרחב של עובדים לשירות מילואים בעת ובעונה אחת, התמודדות עם מקרי אובדן של אנשי הארגון או בני משפחותיהם, משפחות שפונו מביתם, קושי בהגעה לעבודה, בעיות בסוגיות של זמינות וירידה בתפוקה, תחושה של מתח וחרדה וחוסר ודאות כללי. בעתות חרום מחלקות משאבי האנוש נדרשות לתת מענה הוליסטי הן ברמת העובד הבודד והן ברמה המערכתית בתוך הארגון במטרה לחזק את החוסן, לשמור על שגרה תקינה עד כמה שניתן ולתמוך בעובדים בזמן המשבר.


ד"ר עוז גוטרמן. צילום: המכללה האקדמית גליל מערבי


הכנס נפתח בסימן דבריו של ד"ר עוז גוטרמן, ראש החטיבה למשאבי אנוש במכללה האקדמית גליל מערבי וראש פורום הצפון למשאבי אנוש, שנתן כלים מעשיים לאינטליגנציית חוסן. גוטרמן הדגיש כי תקופות של מלחמה ומשבר מזמנות מצב שבו ישנן חברות שנוסקות ומתפתחות לעומת חברות שנופלות, והמרכיב הקריטי ביותר לתפקוד תקין של חברה הוא בהתנהלות האנושית בתוכה מאחר והכל מתחיל ונגמר באנשים עצמם: איך מנהלי החברה מתנהלים, איך נראים הצוותים וכיצד העובדים מרגישים.

ההון האנושי במרכז. צילום: האקדמית גליל מערבי

אחת ממטרות הכנס הייתה לשמש פלטפורמה ללמידה דרך הרצאות של מנהלות ומנהלי חטיבות משאבי אנוש מובילים ששיתפו בניסיון מעשי בזמן משבר בארגון שלהם מתוך יוזמות מהתקופה האחרונה. בנוסף, ד"ר אפרת גיל וד"ר ענת שטייגמן, שתיהן מרצות במכללה האקדמית גליל מערבי ובעלות למעלה מ-20 שנות ניסיון בשטח בלווי תהליכי ייעוץ ופיתוח ארגוני הרצו על פסיכולוגיה חיובית כמנוף בזמני משבר ניהול במשבר.

שירי ברוכנר. צילום: האקדמית גליל מערבי

מנהלת מחלקת הדרכה, למידה ופיתוח ארגוני בקבוצת 'אגד' שירי ברוכנר סיפרה למשתתפים כי  באגד ניתן דגש על יצירת של משמעות לעובדים בזמן המלחמה, איך מחברים אותם לעשייה ומקיימים שיח על כך שהם לוחמים לכל דבר וחלק מהמערכה. יהל גפן, פסיכולוג ויועץ ארגוני בכיר בחברת החשמל ויפעת רומנו מנהלת משאבי האנוש בחברה, הציגו בפני המשתתפים דילמות שונות כיצד מדברים עם העובדים על קולגות לעבודה שקיפחו את חייהם במתקפת הטרור. בחברה הבינו כי הם במרוץ נגד הזמן ופעלו להודיע ולתמוך בעובדים בטרם יישמעו על המקרה מהתקשורת. בנוסף, בחברת החשמל פעלו מבעוד מועד לאתר עובדים שבעבר פקד אותם מקרה אסון וזאת במטרה להתייעץ עמם ולהבין תגובות ומקרים שעלולים להתעורר. מנהלת הפיתוח הארגוני ברפא"ל ד"ר אביטל סלע דותן דיברה על כך שהעובדים בשירות במילואים היו דווקא אלה שחיזקו יותר מכל את הקולגות שלהם בעבודה דרך שיתופים ודברים שכתבו להם מהחזית.

ד"ר עוז גוטרמן סיכם את הכנס בציינו כי: "הגיעו קרוב ל-180 מנהלות ומנהלים והתגובות היו מדהימות. הכנס אורגן כל כולו בהתנדבות וחשף בפני המשתתפים ארגונים עם עשייה פורצת דרך בתחום משאבי האנוש, וכולנו נצא מכאן עם תובנות וכמה כלים יישומיים".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<

<