X

נס בכרמל במשקל 500 גרם וכוחה של אמונה

היא נולדה בביה"ח כרמל בשבוע 23 במשקל 515 גרם, ועם סיכויי ההישרדות כמעט בלתי אפשריים. בעזרת מאבק וצוות מקצועי של פגיית ביה"ח ובשילוב חוזק ואמונה בלתי מתפשרת של הוריה, השבוע אחרי 135 ימים של טיפול מסור בפגייה הצליחה הפגה אילה הקטנה לצלוח את הכמעט בלתי אפשרי והיא השתחררה לקול מחיאות כפיים של כל צוות הפגייה ובשמחה גדולה הביתה
זה היה קרב אדירים מטורף שהיה ברור לכולם שאסור לאף אחד לוותר בו, ולבסוף זה הצליח. הפגה אילה שנולדה בכרמל במשקל 515 גרם ואפילו ירדה למשקל של 410 גרם שוחררה השבוע בשעה טובה לביתה לכל מחיאות הכפיים של כל צוות פגיית כרמל יחד עם ההורים המאושרים.

הכל התחיל בטיול ערב רגיל בחיפה לפני מספר חודשים, חני קליין בת ה 37 מחיפה שנמצאת בהיריון בשבוע 23 יצאה לסיבוב עם משפחתה, כשלפתע היא חשה פתאום בצירים ושהיא נמצאת בתחילתו של תהליך לידה. חני שזה לה כבר היריון שביעי הבינה שמשהו לא נורמלי קורה פה. "הבנתי שסימנים כאלה בשבוע 23 זה משהו חריג" מספרת חני. " התקשרתי לחדר הלידה של ביה"ח כרמל, והם אמרו לי להגיע דחוף ומיד לחדר הלידה".


ד"ר ראובן קידר מנהל חדרי הלידה של כרמל שקיבל את חני ביצע מספר בדיקות והודיע להורים כי התינוקת נמצאת בסכנה גדולה על גבול החיות וצריך לשקול אולי הפסקת היריון.


ד"ר קרן לביא, חני ובעלה. צילום: ירון חזן

מנהלת הפגייה ד"ר קרן לביא נבו מעדכנת כי  סיכויי ההישרדות של פגים שנולדו בשבוע 23 מאוד קלושים ועומדים רק על 8.7% . בישראל רק ארבעה פגים שרדו מתוך 47 פגים שנולדו בשנת 2021  זאת על פי נתוני מכון גרטנר, המכון לחקר ומדיניות בריאות בישראל. "הסכנה הגדולה בפגים קטנים מידי היא בחוסר בשלות של כל מערכות הגוף וביכולת הפג לשרוד כתוצאה מסיבוכים שונים שמתפתחים משנית לחוסר בשלות",  מסבירה ד"ר לביא נבו.

לאחר ששמעו את המלצת הרופאים חני ובעלה יוסי בני זוג חרדים המשתייכים לקהילת סערט ויז'ניץ שבחיפה התקשרו גם להתייעץ עם הרב המנחה אותם הרב יעקב דויטש. לאחר שורת התייעצויות שהוא קיים עם רבנים ומומחים רפואיים נוספים, המליץ הרב דויטש לזוג ללדת את התינוקת ולא לבצע הפסקת היריון.

הפגה אילה בטיפול בפגיית כרמל. צילום: ירון חזן

"אנחנו אנשים מאמינים, ולהפסיק חיים של תינוק זה לא בידיים שלי " אומרת חני. " האמנו באמונה שלימה שבעזרת ה' ובעזרת הצוות המדהים של כרמל הכל יהיה בסדר". לאחר שחני קיבלה את ההחלטה היא הועברה לחדר ניתוח שם ניתח אותה ד"ר קידר בניתוח קיסרי דחוף והפגה במשקל 515 גרם בלבד הועברה מידית ליחידה לטיפול נמרץ פגים שבפגיית בית החולים.

ד"ר קרן לביא נבו מספרת, " חיברנו את הפגה למכונת הנשמה, היא קיבלה הזנה תוך ורידית וטיפול אנטיביוטי היא ירדה למשקל של 410 גרם ובימים הראשונים לחיים היתה בסכנת חיים ממש, אבל עם צוות הפגייה המסור שטיפל בה 24/7  עם מסירות אין קץ של הצוותים הצלחנו לייצב אותה ואט אט היא הצליחה להתחזק. לאחר חודש, לאחר שנגמלה מההזנה לווריד, עברה הפגה אילה להזנה מחלב אם. ולאחר חודשיים של טיפולים מסורים הצליחה הפגה אילה להכפיל את משקלה לקילו ו 100 גרם".

צוות הפגייה עם חני והתינוקת אילה. צילום: ירון חזן

מנהלת הסיעוד של הפגייה האחות ליאור שקד מספרת, " הצוות הסיעודי שלנו עטף את הפגה ואת המשפחה בהמון חום ואהבה, הם היו משפחה מקסימה ומיוחדת לאורך כל הדרך ונוצר ביננו ועם כל הצוות קשר מיוחד. כולנו שמחים בשמחתם הפרטית ושמחים שהצלחנו להציל עוד פג קטן ולהביא אושר למשפחה". השבוע לאחר כארבעה וחצי חודשים ארוכים ורצופים וכשהיא שוקלת כבר 3 קילו ומאתיים גרם השתחררה הפגה אילה לביתה, כשכל צוות הרופאים ואחיות הפגייה מלווה אותם בדמעות ברכות ובמחיאות כפיים.

ד"ר לביא, ד"ר מעיין, חני ובעלה וד"ר ראובן קידר. צילום: ירון חזן

ד"ר קרן לביא נבו מנהלת הפגייה: "הטיפול באילה הקטנה שהיא מהפגות הקטנות ביותר שנולדו עד היום אצלנו בכרמל היה אתגר גדול לכולנו. אילה סבלה ממחלת עיניים של פגים (ROP) וטופלה באופן מקצועי ומסור על ידי צוות רופאי עיניים של בית חולים כרמל. אנחנו שמחים שהצלחנו ומאחלים לחני ולכל המשפחה מזל טוב והמון אושר".

בפגיית  כרמל מתקבלים כ 360 תינוקות בשנה, מחציתם פגים (תינוקות שנולדו מתחת שבוע 37) וכבר שש שנים ברציפות שהיא  זוכה כפגייה המצטיינת בישראל על פי מדדים של משרד הבריאות.

ד"ר לביא נבו אומרת כי: "המצוינות הזו היא תוצאה של טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יחד עם יחס אישי למטופלים ולמשפחות שלהם, יחסי עבודה מעולים בין הצוות הרפואי סיעוד והפארא-רפואי, תוך עבודת צוות מעולה עם המחלקות המשיקות מחלקת נשים וילדים".

האימא חני ומנהלת הסיעוד ליאור שקד. צילום: ירון חזן

הפגה אילה שוחררה לביתה בגיל 3 שבועות מתוקן (3 שבועות לאחר תאריך הלידה המקורי) במשקל 3 קילו 200 גרם, כשהיא נושמת בכוחות עצמה ללא תמיכה נשימתית והיא ניזונה מחלב אם בלבד. אילה תמשיך מעקב התפתחותי במרפאת התפתחות פגים הייחודית של פגיית בכרמל הכוללת רופאת פגים התפתחותית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ודיאטנית וכן תמשיך להיות במעקב מרפאת עיניים של הצוות בכרמל.

וחני אימא המאושרת של הפגה אילה מסכמת ואומרת: "ילד בריא זו מתנה משמיים, המסר שלי הוא לא לוותר, אין לי ספק כי המעטפת האנושית המושלמת של כרמל יחד עם האמונה שלנו הם אלו שעזרו לנו לעבור את התקופה הקשה. הרגשתי שלא רק התינוקת שלי מטופלת כאן אלא גם אנחנו כהורים ומשפחה מקבלים טיפול ומעטפת מיוחדת. כרמל היו בשבילנו המלאכים בלבן וכולנו מודים לצוות הנהדר כאן מכל הלב".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות