X

חיפה מחזיקה בשיא הארצי עם מספר המועמדים הגדול ביותר לראשות העיר

רגע לפני הבחירות בחיפה, הכמות המפתיעה של המועמדים שרוצים להוביל את העיר ביחס לערים אחרות בישראל, שוברת שיא. 12 מועמדים רוצים לשבת על כסא ראש העיר

הבחירות המוניציפליות בפתח. על אף המלחמה בדרום והלחימה בצפון ולאחר שתי דחיות, ב-27 בפברואר, יתקיימו הבחירות לרשויות. בחיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל, מתגוררים קרוב ל 285 אלף תושבים. אומנם היה נראה כי ירושלים ותל אביב יתפסו את המקום הראשון בכמות המתמודדים לרשות, אך לא כך הדבר.

על פי נתוני מיפי המכון הישראלי לדמוקרטיה, בחיפה ישנם 12 מתמודדים על הכיסא הנחשק לראשות העיר, שיאנית המתמודדים בישראל. לצורך העניין, בבחירות האחרונות היו חמישה מתמודדים לראשות העיר, לעומת בירת הנגב, באר שבע, שבה אין אף מועמד שיוצא נגד ראש העיר המכהן. גם בקריית ביאליק אין מתמודד מול ראש העירייה המכהן, אלי דוקורסקי.


הקרבות בבחירות הקודמות היו ראש בראש בין ראש העיר הקודם, עו"ד יונה יהב, שמטרתו הייתה קדנציה רביעית בעיר ובין ראש העיר המכהנת, ד"ר עינת קליש רותם, שניצחה את הבחירות, בעיקר ובגלל שהתושבים בעיר לא היו מרוצים מיהב והסיסמא שהובילה אז הייתה "רק לא יהב", הייתה התפיסה הרווחת בעיר.

הבחירות בחיפה הולכות להיות מסקרנות במיוחד במקרה הזה. כמות המתמודדים היא באמת חריגה ביחס לשנים עברו אבל לא רק. השנה, מגוון המתמודדים מגיעים מאוכלוסיות שונות וכן, יש גם את הצעיר מכולם קיריל קארטניק (בן 30) ומנגד יונה יהב ששימש כראש העיר טרם קליש, והחליט לחזור לתפקיד גם בגיל 79 .

המועמדים הבולטים:

ראש העיר המכהנת, עינת קליש רותם: כשנבחרה, אמרה קליש שהיא באה רק לקדנציה אחת במטרה לעשות שינוי בעיר ולחזור לחייה טרם התפקיד. המציאות כך נראה אחרת. קליש מבינה שלא הספיקה ב5 שנים לעשות את השינוי לא ייחלה ולכן היא מתמודדת שוב.

ראש העיר לשעבר, עורך הדין, יונה יהב: בעבר שימש יהב כעוזר של ראש העיר המיתולוגי של ירושלים טדי קולק, חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה וסגן ראש העיר. ב2018  הפסיד יהב לקליש וכעת, לאחר 5 שנים, הוא בוחר לחזור לפוליטיקה בגיל 80 לאחר שלדבריו, יש עוד הרבה דברים שלא הספיק ושיש לתקן בעיר.

ראש בראש. יונה יהב ועינת קליש רותם. צילום: דוברות העירייה

ניצב לשעבר, יעקב בורובסקי – על אף שלא הצליחה ב 2 בחירות קודמות, בוחר להתמודד בפעם השלישי ועדיין, מצהיר בביטחון, "אכניס 6-10 מנדטים. המספרים שמולי מלמדים שאני ראש העיר הבא של חיפה."

עו"ד דוד עציוני: בבחירות של 2018 התמודד עציוני על ראשות העיר ובשלב האחרון הסיר את עצמו מהמרוץ והודיע על תמיכתו בקליש לאחר שזו מונתה לתפקיד ראש העיר. עציוני היה לסגנה, אבל ביולי 2021 התפטר תוך שהוא מאשים אותה באי עמידה בהסכם שנחתם מולו ובכשלים בתפקידה.

לא מוותרים. בורובסקי ועציוני

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה: גם בבחירות הקודמות האן ניסה להיבחר כשהוא עומד בראש סיעת הירוקים בעיר. הניסיון אומנם לא צלח אבל האן הכניס עוד ארבעה חברים למועצת העיר, מה שהפך אותה לסיעה הגדולה שנכנסה.

מתמודדים בולטים נוספים שמתמודדים לראשות העיר הם צביקה ברבי, קיריל קארטניק, שרית גולן שטיינברג ולזר קפלון. הם מכהנים כיום כחברי מועצת עיר ורוצים לשבת על כסא ראש העיר.

שאלות רבות נשאלות ככל שיום הבוחר הולך ומתקרב, עד כמה המלחמה שברקע משפיעה והאם הציבור יבוא להצביע? איך יהיו הבחירות בחיפה השנה? האם יהיו איחודים של הרגע האחרון? האם יהיה סיבוב שני? מי יזכה להוביל את העיר  בחמש השנים הקרובות ומי יוכל רק להסתכל על כסא ראש העיר.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<

<