X

לימודי סיעוד – לגלות עולם חדש בתחום הרפואה

לימודי סיעוד בישראל אינם דבר חדש, ולא מעט מוסדות אקדמיים מאפשרים ללמוד את התחום במסגרת שלהם. אולם, יש מקומות ויש מקומות. המועצה להשכלה גבוהה אישרה לחוג לסיעוד בקריה האקדמית אונו לפתוח שלוחה של החוג בצפון, שתלמד בבית הספר האקדמי לסיעוד שליד בית החולים האנגלי בנצרת. הלימודים יאפשרו לכל אלה המתגוררים בצפון, ללמוד בקרבת מקום המגורים ובכך להגשים את חלומם ולרכוש מקצוע נדרש על בסיס לימודים אקדמיים. התוכנית שתלמד בבית הספר האקדמי לסיעוד בנצרת, מקבילה לזו הנלמדת בקריה האקדמית אונו ללימודי סיעוד לתואר ראשון ומציעה תכנית לימודים עם ערך מוסף.
המועצה להשכלה גבוהה אישרה לחוג לסיעוד בקריה האקדמית אונו לפתוח שלוחה של החוג בצפון, שתלמד בבית הספר האקדמי לסיעוד שליד בית החולים האנגלי בנצרת. הלימודים יאפשרו לכל אלה המתגוררים בצפון, ללמוד בקרבת מקום המגורים ובכך להגשים את חלומם ולרכוש מקצוע נדרש על בסיס לימודים אקדמיים.

שלום לפרופ' אורלי תורן – ראש החוג לסיעוד בקריה האקדמית אונו:


ספרי על החוג ללימודי סיעוד לתואר ראשון בבית הספר לסיעוד בנצרת:


הקריה האקדמית אונו ובית הספר לסיעוד בנצרת יוצאים בתכנית משותפת ללימודי סיעוד אקדמיים. התכנית אמורה לשרת את תושבי הצפון ולהנגיש את הלימודים האקדמיים  בפריפריה בכלל ובצפון בפרט. התכנית שלנו זוכה למחמאות והערכה בקרב סטודנטים ואנשי מקצוע ואנו גאים בשיתוף הפעולה עם בית הספר לסיעוד האקדמי בנצרת להכשרת הדור הבא. שיתוף הפעולה עם בית הספר האקדמי בנצרת החל לאחרונה לפעול ותכניות לימודים מתוכננות להיפתח השנה כבר בסמסטר אביב. התכניות יכללו גם תכנית אקדמית להסבת אקדמאים לסיעוד וגם תכנית לתואר ראשון בסיעוד. המטרה שלנו היא להכשיר סטודנטים להיות אחים ואחיות מוסמכים ומוסמכות, וכל זאת, לצד תואר אקדמי בסיעוד. מנהלת בית הספר לסיעוד היא ד"ר סלאם חדיד, מנהלת וותיקה ומוכשרת המנהלת את בית הספר ברגישות רבה, מקצועיות וברמה גבוהה.

פרופ' אורלי תורן, ראש החוג ללימודי סיעוד, האקדמית אונו. צילום: הקריה האקדמית אונו

מה מקבלים בסיומו של התואר?

"בסיומו של התואר הסטודנטים שלנו מקבלים גם תעודה אקדמית B.S.N. וכן תעודת רישוי לעסוק כאחיות (לאחר מעבר מבחן הרישוי הממשלתי). תואר זה מוכר גם בארץ וגם בעולם, ופותח אפשרויות רבות יותר לעסוק בסיעוד בכל ארגוני הבריאות (בתי חולים, מרפאות בקהילה, מוסדות פרטיים, מוסדות שיקום וכד'). בנוסף,  מאפשר התואר להמשיך ללימודים מתקדמים בסיעוד, דרישת בסיס לקידום קליני וניהולי בעולם הסיעוד. למעשה התואר הראשון שלנו, שילמד כעת גם בבית הספר האקדמי לסיעוד בנצרת, יאפשר לעבוד בכל מקום בו צריכים אחיות, בארץ ובעולם."

תואר מוכר בארץ ובעולם. ביה"ס האקדמי לסיעוד נצרת. צילום:יח"צ הקריה האקדמית אונו

 

כמה זמן נמשך התואר?

"התואר הראשון הוא תואר שנלמד במשך ארבע שנים. בשנה הראשונה נלמדים קורסי בסיס כמו אנטומיה ופיזיולוגיה, ובשנה השנייה לומדים חלק גדול מעולם הרפואה דוגמת אורולוגיה, אורתופדיה, פנימית, כירורגיה ועוד. כל אלו הם בנוסף לקורסים אקדמיים נוספים שיש על הסטודנט ללמוד כדי לסיים את התואר. השנים המתקדמות יותר, קרי השנה השלישית והרביעית הסטודנטים נכנסים לארגוני הבריאות השונים ומתנסים בטיפול בחולים על בסיס הידע שלמדו בשנים הראשונות ללימודים. כל ההתנסות הקלינית מתנהלת על פי תכנית מסודרת שחלקה הגדול מוכתב על ידי משרד הבריאות . ההתנסויות הקליניות כוללות מחלקות כמו פנימית, כירורגיה, ילדים, מיון, פסיכיאטריה בריאות האישה וקהילה. סיום הלימודים כולל התנסות ארוכה במחלקה נבחרת. הרעיון הוא שכל סטודנט יצא עם מירב המיומנויות והניסיון הקליני טרם התחלת העבודה".

מה קורה טרם ההתנסות?

"טרם ההתנסות בחלק מהקורסים משולבים לימודים סימולטיביים של תרגול וביצוע מיומנויות בסיס כמו לקיחת דם וטיפול בפצע, בצד מיומנויות חשיבה נדרשות הכוללות בין היתר אבחון סיעודי, קבלת החלטות וסדרי עדיפויות. בבית הספר לסיעוד נצרת הולך ונבנה מרכז סימולציה גדול, מאובזר וחדשני הכולל ציוד מתקדם ומתוחכם שבאמצעותו ניתן לתרגל תרחישים מדמי מציאות. המרכז מכיל בין היתר בובות חכמות המחוברות לתוכנות מחשב ועל פי תרחישים שונים ורמת הידע של הסטודנט, הבובה מדמה התנהגות רפואית של מטופל המצריכה התערבות סיעודית. באופן זה הסטודנטים רוכשים ביטחון ומתרגלים את הידע כדי להגיע אנשי מקצוע שיתנו טיפול בטוח ואיכותי למטופלים בעולם האמיתי." בנוסף לתרגול הקליני מתבצעות גם סימולציות לתרגול תקשורת בין אישית – בין המטפלים למטופלים. בתרגול זה מוזמנים שחקנים המשחקים את תפקיד החולה, והסטודנטים על בסיס תרחישים מוכנים מראש ומטלות שניתנות להם צריכים להתמודד עם סיטואציות שונות כמו – חולה מדוכא, כועס, לא משתף פעולה וכד'.

מאובזר וחדשני עם ציוד מתקדם. ביה"ס האקדמי לסיעוד נצרת. צילום: יח"צ הקריה האקדמית אונו

 

אלו יתרונות יש לחוג אצלכם לעומת מוסדות לימוד אחרים?

"לחוג מספר יתרונות: אני אתחיל בזה שהמרצים שלנו, הם מרצים עם מומחיות בתחום. מומחיות המקנה סמכויות וידע רב שקשור לתחום. צוות ההוראה בתכנית כולל מומחיות ומומחים בסיעוד הבאים מדיסציפלינות שונות, ועל בסיס המומחיות שלהם מקנים ידע מתקדם ומקצועי לסטודנטים. מומחים אלה קיבלו  תעודת מומחה ממשרד הבריאות ולהם סמכויות מתקדמות בהשוואה לאחיות שאינן מומחיות.  הסגל המומחה שלנו כולל בנוסף למומחי הניהול והמדיניות גם מומחים מתחום הפגים והילדים, כירורגיה, כאב, טיפול תומך, מיילדות ועוד. בנוסף, החוג שלנו הוא בית חם לסטודנטים. הסגל מאוד קרוב לסטודנטים ונותן מענה בכל שאלה וכל קושי. אנחנו מאמינים כי בגישה והסיוע הנכונים הם יכולים וצריכים להיות מצוינים בתחום."

מרצים עם מומחיות וידע רב. ביה"ס האקדמי לסיעוד נצרת. צילום: יח"צ הקריה האקדמית אונו

בהיבט האקדמי, יש משהו ייחודי רק לכם ?

"כן. פיתחנו שני קורסים ייחודיים בנושא של פיתוח תוכן דיגיטלי שבסופו מקבלים תעודה. למעשה זהו חיבור לעולם הרפואה הדיגיטלי. הסטודנטים שלנו מקבלים מיומנויות לפתח תחומים בעולם הדיגיטלי כדי להנגיש גם דיגיטלית את טיפול למטופלים. אני אתן דוגמא קטנה- יש לנו קבוצת סטודנטים שעבדה על פיתוח אפליקציה לחיסונים לילדים, המאפשרת להורים לדעת בכל גיל מתי הילד אמור לקבל את החיסון, מהן תופעות הלוואי ומה המשמעות של כל חיסון. קורס נוסף שפיתחנו כקורס בלעדי אצלנו, והוא קורס מקביל  לקורס שהוזכר הוא קורס באימון בריאות – בקורס זה לומדים הסטודנטים מאחות את המיומנויות של coaching  במיקוד על בריאות." שני הקורסים הללו מזכים את הסטודנטים בתעודה  של החוג לסיעוד בשיתוף עם היחידה ללימודי חוץ. התעודה תאפשר להם להמשיך ולעסוק בתחומים הללו באופן עצמאי.

תודה רבה לפרופ' אורלי תורן – ראש החוג לסיעוד בקריה האקדמית אונו.

ביום שני 26.2.24 יתקיים יום פתוח בנצרת להצגת מסלולי הלימוד בין השעות 10:00-15:00. לנרשמים ביום זה תינתן הנחה בסך 50% בדמי הרישום.

 

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך