X

תמה סאגת התקציב של מוזיאוני חיפה. יותם יקיר: "זה היה מזיק, זה היה חסר פשר, וזה נעשה בכוונה תחילה"

מנכ"ל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, שלח מכתב לעובדים שבו תקף בחריפות את התנהלות עיריית חיפה וראש העירייה. "ככל שהיינו יותר טובים, יותר יצירתיים, ויותר פעילים, ההתנכלות כלפינו, משום מה ומשום מקום, רק גברה"

הגיע לסיומו המאבק על תקציב חברת המוזיאונים לאחר שהוחלט כי העירייה תעביר לחברת המויזיאונים את יתרת תקציב 2023 בסך של כ-1.3 מיליון שקלים שהיא הייתה אמורה להעביר כבר בחודש דצמבר האחרון.

מנכ"ל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, הודיע על כך במכתב ששלח לעובדים שבו סיפר להם כי המשבר חלף ויתרת התקציבים שהעירייה הייתה אמורה להעביר, אכן הועברו לחברת המוזיאונים. דבר זה בא לאחר שחברת המוזיאונים הגישה לבית המשפט המחוזי עתירה מינהלית נגד העירייה, ראש העיר עינת קליש רותם ומנהל המחלקה לתקציב רגיל בעירייה צחי זקס בטענתה כי לא הועבר לחברת המוזיאונים התקציב המלא שאושר על ידי מועצת העיר לשנת 2023.


הדיון היה אמור להתקיים בחודש הבא אולם פסקי דין שניתנו בבית המשפט בנוגע לעתירות שהגישו הרשות לקליטת עלייה ומיל"ב בנושא דומה של אי העברת מלוא התקציב, הסתיימו בחיוב העירייה להעביר את מלוא הסכום. לפיכך, הוחלט כי העתירה של מוזיאוני חיפה מתייתרת וגם במקרה זה תעביר העירייה את מלוא התקציב המאושר וגם את תקציב החודשים ינואר ופברואר של השנה. בנוסף, תשלם העירייה הוצאות משפט בסך 12 אלף שקלים.


יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה. צילום: יח"צ

בפנייתו לעובדים כותב יקיר: "שלושה תאגידים עירוניים בחיפה – מלבד המוזיאונים גם הרשות לקליטת עלייה (רק"ע) ותאגיד מיל"ב נאלצו, לאחר מסכת התנכלות ובלית ברירה, לפנות לבית המשפט המחוזי נגד עירית חיפה וראש העיר. תקציבים שאושרו במועצת העיר לא כובדו. זה חמור, לא נתקלתי במהלך כזה מעולם. זה היה מזיק, זה היה חסר פשר, וזה נעשה בכוונה תחילה. ראיתם אותי במשבר הזה מתרגז, כועס, לוקח ללב. כנראה אגיב ככה תמיד מול מה שהיה לא פחות מעוול מזוקק. לדירקטוריון המוזיאונים מגיעה תודה על הגיבוי החם. גם לעו"ד יוני שליו ריבה על העבודה המקצועית. ואתם, יחד עם ארגון "כוח לעובדים", הראיתם אכפתיות ואסרטיביות ראויה ויצאתם למחות ולהפגין".

החלטת בית המשפט

"ואנחנו אולי מקרה חמור במיוחד" כותב יקיר ב מפני שההתנכלות למוזיאוני חיפה מצד ראש העיר הייתה עקבית ושיטתית לאורך כל ארבע ה השנים שבהן אני המנכ"ל. יש לכך דוגמאות למכביר: עיכוב תקציבים, ניסיונות לפגוע בתקציב המוזיאונים השוטף שוב ושוב, מניעת השיפוץ במוזיאון הימי, סגירת מוזיאון מאנה כץ, פרשת ה'באנרים' ועוד. גם אם תאירו בפרוז'קטור ממש חזק וגם אם תחפשו בבוידעם, לא תמצאו לכל זה סיבה הגיונית או סבירה. אולי להיפך – ככל שהיינו יותר טובים, יותר יצירתיים, ויותר פעילים, ההתנכלות כלפינו, משום מה ומשום מקום, רק גברה. ובכלל, למה לא לתמוך בתרבות? לפתח? לחשוב איך לקדם? למה תמיד רק נגטיב? הרי הוכחנו, הרבה ותר מפעם אחת, כמה תרבות חשובה, כמה היצירה משמעותית. לציבור בוודאי, אבל גם לעיר חיפה".

"פעלנו, פעלתם, בצורה יוצאת מן הכלל גם בזמן המלחמה. היגיע לכם פרס, לא סטירת לחי. נקווה שלא יהיה צורך, אבל אם נדרש, נפעל באותה מתכונת, גם אם זה שוב יגבה מאתנו מחיר כלכלי. ואני יודע בוודאות: אתם תירתמו ברצון ובמקצוענות. ככה זה תמיד. ההנהלה גיבשה תכנית עבודה נהדרת ל 2024– לוח תערוכות מאד מגוון ומאד עשיר, פרויקטים חינוכיים, אירועים נהדרים, פיתוח שאבים. המון דברים שלא עשינו ומוזיאוני חיפה יעשו השנה לראשונה. עם קצת מזל ואם ירצה השם, נתקדם השנה עוד כמה צעדים קדימה. אולי אפילו נצליח סוף סוף לשפר קצת את חזות המוזיאונים. המבנים הכול כך ישנים, חלקם במצב עלוב ממש, הם הרי עקב אכילס מאד רציני. עכשיו כשהחרב הוסרה מעל צווארנו מקווה שנוכל להוציא תכניות אל הפועל. כי סיימנו את הפרשה העגומה. וסוף הוא תמיד התחלה".





אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות