X

ברמב"ם מפחיתים כאב ומצוקה באשפוז באמצעות טיפול באמנות

רמב"ם הוא המרכז הרפואי היחיד בישראל שהכניס טיפול באמנות גם למחלקות אשפוז רגילות. יום עיון שעסק בנושא הוקדש ליכולת הייחודית להקל על מטופלים שמתמודדים עם מחלות פיזיות, כאב ומצוקה. אז למה לא מאמצים בחום בכל מערכת הבריאות?
במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה התקיים יום עיון של  מטפלות ומטפלים באמנויות, שנועד לחלוק ידע והתפתחויות בתחום שנמצא במצוקה בכל הקשור להפניית תקציבים של המערכת לפעילות המקצועית החשובה הזו. הבחירה ברמב"ם כמקום המפגש אינה מקרית – רמב"ם הוא בית החולים היחיד בישראל שבו מאמצים את הטיפול באמצעות  אמנויות, שהוא כלי פסיכותרפי,  לא רק במחלקות  לבריאות הנפש או עם מטופלים עם רקע של התמודדות נפשית   – ברמב"ם מפעילים את הכלי באופן יעיל ויצירתי גם במחלקות אשפוז "רגילות", בבית החולים הכללי.  יום העיון נעשה בשותפות עם יה"ת – האגודה לטיפול באמצעות אמנויות בישראל.


ליאת אריאל, מנהלת השירות הפסיכולוגי ברמב"ם מסבירה:  "הטיפול באמצעות אומנויות מאפשר עבודה טיפולית עם רובד נוסף למילולי. ברמב"ם הטיפול ניתן במערך הנוירולוגי, באגף האונקולוגי- המטולוגי, במכון הכאב, במרפאה לאימונולוגיה, במחלקה ההמטו- אונקולוגית ילדים. הטיפול באמצעות אמנות נעשה ע״י מטפלים באומנויות מתחומים שונים: אמנות חזותית כולל פוטותרפיה, תנועה, ביבליותרפיה, אשר מאפשרים למטופלים להיות במגע עם אזורים בריאים ומבריאים של יצירה בחוויה שלהם, ולתת ביטוי רגשי לתכנים שמעסיקים אותם.  הטיפול באמצעות אומנויות מקדם הסתגלות והתמודדות עם סימפטומים וקשיים גופניים ורגשיים ומסייע בטיפוח של כוחות הנפש. ברמב"ם עברנו תהליך – יצאנו מהפרקטיקה המוכרת של בריאות הנפש, למרחבים חדשים של עבודה טיפולית, כאשר חדרי הרופאים ומרחבי האשפוז הם חללי העבודה החדשים".


טיפול באמנות. צילום: הקריה הרפואית רמבם

מי שאחראית על התחום "בשטח" היא יעל מזרחי, מרכזת תחום הטיפול באמנויות בשירות הפסיכולוגי ברמב"ם שמוסיפה: "המטפלים באמנויות משתלבים ביחידות השונות בהן קיים מערך של השירות הפסיכולוגי אליו הם משתייכים,  ומהווים חלק מהצוות הרב- מקצועי במחלקה. המטפלים עובדים הן בטיפול פרטני והן קבוצתי. הטיפול כולל התערבויות במשבר, ליווי המטופל ומשפחתו לאורך האשפוז ועיבוד תהליכי אובדן בעקבות מחלה או פציעה וכאב".

יעל מזרחי וליאת אריאל מרמב"ם, ד״ר אילנה לח מארגון יה"ת. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

המטפלות והמטפלים עצמם חלקו עם המשתתפים ביום העיון  את הפעילות שלהם,  תוך כדי הצגת מקרים שונים, שבהם הטיפול באמנות הצליח לשפר את המצב הנפשי וגם להפחית את הכאב והסבל של מטופלים במחלות לא קלות. יום העיון כלל תערוכה של עבודות מטופלים (בעילום שם) שהסכימו לשתף את הדרך בה עשו דרך האמנות בהתמודדותם עם המחלה הפיזית והפן הרגשי הנלווה אליה. משכו את העין במיוחד עבודות של נערה בת 14 שטופלה במחלקת המטו- אונקולוגיה ילדים, ותוך כדי הטיפול הרפואי התרופתי "המקובל״ גם התמסרה לטיפול באמנות חזותית  ואפשרה לכישרון אמנותי מרשים חבוי לפרוץ החוצה, עד כדי כך שאמרה למטפלת שלה, ניבאל ח'ורי-גדע, שהיא שוקלת כעת להמשיך בתיכון במגמת אמנות ולא בלימודים עיוניים רגילים.  "המחלה חיזקה אצל הנערה את האמנות", מסבירה ניבאל, "היא תמיד התעניינה בתחום, אבל תוך כדי טיפולים היא עברה תהליך מעניין של הוצאת תפיסת הגוף שלה ביצירות עם יותר עומק רגשי, ועם התייחסות להתבגרות שלה כנערה. יש לאמנות כח עצום לאפשר למטופלים להוציא תכנים רגשיים אל הטיפול. הנערה בעצמה מסבירה באופן פילוסופי בוגר מאוד ש"'האמנות הורידה לי את ההגנות ובזמן הטיפול אני לא מרגישה שאני צריכה לשרוד, רק להיות".

דמות מוכרת וידועה שהגיע לכנס לתמוך בהטמעת הפעילות של טיפול באמנויות בבתי חולים היה האמן זאב אנגלמאייר, מרצה בבצלאל,  הידוע גם באקטיביזם ובפעילות האמנותית שלו בדמות "שושקה".  אנגלמאייר סיפר בהרצאתו על האופן שבו סייע השילוב של עיסוק באמנות לבתו רותם, בהתמודדות עם אתגרים בריאותיים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות


<<
<


<