מחלב לא מפוסטר לבית החולים

שתי אחיות וצעירה מהצפון אושפזו השבוע באותו יום במרכז הרפואי בני ציון, לאחר שאכלו מוצרי חלב שלא עברו תהליך פסטור ולקו בברוצלוזיס (קדחת מלטה), מחלה נדירה יחסית
 

חיידק עובר לבני אדם מפרות וכבשים נגועים על  ידי שתייה ואכילת מוצרי חלב לא מפוסטרים. צילום: אילוסטרציה

חיידק עובר לבני אדם מפרות וכבשים נגועים על ידי שתייה ואכילת מוצרי חלב לא מפוסטרים. צילום: אילוסטרציה

שתי אחיות מעמק זבולון אושפזו במרכז הרפואי בני ציון לאחר שהגיעו לחדר המיון עם תסמינים של חום ממושך וכאבי גב. לאחר שעברו סדרת בדיקות מקיפה, לרבות בדיקת מעבדה, ובדיקת איזוטופים התברר כי נדבקו בברוצלוזיס הנגרם על ידי חיידק ברוצלה, שעלול להימצא בגופם של בעלי חיים. החיידק עובר לבני אדם מפרות וכבשים נגועים על  ידי שתייה ואכילת מוצרי חלב לא מפוסטרים. אצל שתי האחיות, החיידק התיישב בעצמות, עובדה שתחייב אותן לטיפול אנטיביוטי ממושך. יתרה מזאת, תוצאות המעבדה הראו כי החיידק צמח בדם.

מנהל היחידה למחלות זיהומיות ומרפאת המטיילים במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' ישראל פוטסמן עדכן כי, "בנה של אחת מהאחיות אושפז לפני כ- 3 חודשים בביה"ח אחר בחיפה גם כן בגלל ברוצלוזיס, ולכן ביקשנו מכל בני המשפחה שיגיעו ללשכת הבריאות הנפתית לבדיקה ולטיפול במידת הצורך. ככל הנראה, גם הם  צרכו גבינות לא מפוסטרות מאותו מקור".

בנוסף לאחיות, צעירה נוספת מהצפון אושפזה בעקבות ברוצלוזיס, לאחר ששתתה ככל הנראה חלב לא מפוסטר, שאותו רכשה באחד מהיישובים שבגליל התחתון. לדברי פרופ' ישראל פוטסמן, "המטופלת חלתה בברוצלוזיס עוד בשנה שעברה וטופלה במרפאות הקהילה, כנראה בצורה לא מספקת, ולכן המחלה חזרה, הפעם בצורה קשה יותר והחולה נזקקה לניתוח גב. המקרה מוכיח כי ברוצלוזיס היא מחלה שעלולה לחזור ודרוש ייעוץ זיהומאי כדי להבטיח טיפול נאות". שני המקרים, דווחו כמקובל באופן מיידי על ידי הנהלת המרכז הרפואי בני ציון למשרד הבריאות.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות