X

דני פסלר: "אני רואה את עצמי מחויב להביא את העיר לפורצת דרך בתחום החינוך"

אחרי שמועצת העיר אישרה, תוקם מועצת חינוך עירונית שתהווה את פורום החינוך הרשותי. בימים הקרובים ימנה ראש העיר את דני פסלר ליו״ר שינהל את בניית תכנית העבודה האסטרטגית ויפקח על הוצאתה מן הכח אל הפועל. פסלר יוביל את התכנית החדשה ובכוונתו וחזונות להפוך ולמצב את חיפה כעיר המובילה בתחום החינוך בישראל

איש החינוך, דני פסלר, אמור לקבל בימים הקרובים את המינוי ליו"ר מועצת החינוך שהקים ראש העיר, יונה יהב. פסלר אמור להוציא לפועל את התכנית ולבנות את תכנית העבודה של מועצת החינוך. ״כל המהלכים שאנחנו רוצים לעשות  הם כדי לשפר את מערכת החינוך בעיר".

תפקידיה של מועצת החינוך: גיבוש חזון כולל לחינוך בעיר, שממנו יגזרו מטרות ויעדים לתכניות העבודה, גיבוש המלצות בנוגע לנושאים חינוכיים שעל הפרק, כגון: הפעלת מיזמים חינוכיים, יום לימודים ארוך, הפרטת פעולות חינוך, מעבר לחמישה ימי לימוד בשבוע ועוד, סיוע בגיבוש המדיניות החינוכית ארוכת הטווח של הרשות ופיקוח על ביצועה, סיוע בגיבוש ובקידום מטרות חינוכיות קצרות טווח, ייזום מיזמים חדשניים בחינוך, סיוע בגיוס משאבים למטרות חינוכיות שונות, כתובת לתושבים בנושאי חינוך שונים, כגון: סיוע באיתור פתרונות חינוכיים מתאימים לאוכלוסיות מובחנות (חינוך מיוחד, מחוננים, נכים ועוד), סיוע לתושב בקבלת מידע הקשור לבעיה חינוכית המטרידה אותו, כתובת לביקורת על אופן טיפול בנושא או בעיה בתחום החינוך.


"לשפר את מערכת החינוך בעיר". דני פסלר. צילום: דורון גולן


פסלר: ״התכנית תתמקד בקידום מצוינות, חדשנות ופיתוח מיומנויות בקרב תלמידי העיר והיא תעסוק בקידום תהליכים לשיפור מערכת החינוך בחיפה בכל המגזרים, יהודי, ערבי וחרדי. מדובר בתכנית עבודה אסטרטגית לפיתוח ברמת התשתיות הפדגוגיות, פיתוח של בתי ספר חדשים, פדגוגיה עירונית, רפורמות בלמידה, יש לנו שולחן גדוש ברעיונות ומחשבות ותכניות״.

לדבריו, המועצה היא גוף שיגבש מדיניות כהמלצה לראש העיר ובמידה והוא מקבל את ההמלצות אגף החינוך הוא הגוף המבצע. ״כל המהלכים שאנחנו רוצים לעשות  הם כדי לשפר את מערכת החינוך בעיר. מערכת החינוך העירונית זקוקה להשקעה מרובה ולפיתוח״.

לימודים במאה ה-21. שילוב טכנולוגיות. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

״אנחנו בראשית הדרך ויש משימות רציניות מאוד גם בגיבוש תפיסה ופילוסופיה חינוכית חדשנית לעיר. אני רואה את עצמי מחויב להביא את העיר לפורצת דרך בתחום החינוך אנחנו נהיה מקום שבו יבואו ללמוד מאיתנו. הכלל מספר אחד הוא להפוך את בתי הספר רלוונטיים לתלמידים, קרי, שהתלמיד ירגיש שהוא עושה משהו שזה מעניין אותו שזה מקדם אותו והוא רוצה להיות בו. בתי ספר הפכו למקום שהתלמידים רוצים להימנע מלהיות שם. להחזיק תלמידים רק כדי לגשת לבגרות זה לא מספיק טוב. אנחנו צריכים להפוך את סביבת החינוך שיוצרת עניין ושואבת את משאב הסקרנות. זה יהפוך את חיפה לכוח שואב למשפחות צעירות שירצו לגור פה ובעיקר לדור הצעיר שלא ירצה לעזוב. יש לחיפה את כל הנתונים הנדרשים כדי להגיע למקום הגבוה הזה".

הקשיים הצפויים לדברי פסלר הם למשל המתחים בין שמרנות להתחדשות וחדשנות והרצון לשמר את הקיים המוכר והידוע והבטוח והמוגן לבין החדש הבלתי מוכר. "אם לא מתחדדים ולא עושים שינויים, לא מתקדמים והולכים אחורה. ביום שלא התחדשנו ולא התקדמנו, הלכנו אחורה. אנחנו חושבים אחרת ואת האנרגיה הזאת אנחנו נכניס לתוך העיר ובקרב המנהלים והמורים שירגישו שאנחנו נותנים להם את הכלים ותומכים בהם. אנחנו נתמרץ את בתי הספר שיעשו שינויים ולא נתמרץ בתי ספר שיהיו שמרניים. אנחנו נעודד בתי ספר לקחת סיכונים, שלא יפחדו לחשוב מחוץ לקופסא. להפוך את העיר למרחב למידה פתוח לכולם ולא רק ללמוד בתוך הכיתות ובתוך הגדר. להיות פתוח, גמיש, להיות נייד ולאפשר מרחב יותר תלמידים לומדים עצמאית, פחות כיתות מהמאה ה-19".

"להפוך את העיר למרחב למידה פתוח". דני פסלר. צילום: דורון גולן

פסלר מתכוון להביא מודלים שקיימים כבר כמו בית ספר שלומדים בו ארבעה ימים בשבוע, או בתי ספר שעוצבו כמקום פתוח ולא בתאים של 50 מטר. ״יש המון מודלים חדשניים ואני מתכוון ליישם אותם גם בחיפה״ חזונו של פסלר לעשות  מהפך בתחום החינוך והוא מצהיר ״יונה נותן לי תמיכה אדירה, הוא סומך עלי ובונה על זה שאני אנהיג את התהליכים האלה".

פסלר הוצב במקום השישי ברשימתו של יהב. הוא כיהן בעבר בתפקידים רבים בתחום החינוך, ובהם מנהל אגף החינוך והרווחה בעירייה ומנהל בית הספר ליאו באק.

על-פי חזונו של יהב, הוא רואה בפיתוח מערכת החינוך בעיר חיפה יעד מרכזי וחשוב ביותר. קידומה של מערכת החינוך בעיר והצעדתה למקום חדשני, מוביל ופורץ דרך קריטית לשגשוגה של העיר. תפיסת החינוך של ראש העיר מבוססת על שיתוף עם קהילת ההורים, צוותי החינוך המקצועיים ושותפים בתחומי עבודת הקהילה הספורט הרווחה והתרבות בכדי לבנות תכנית עבודה אסטרטגית רב שנתית.

יושב הראש, דני פסלר, ישמש חוליה מקשרת בין הגורמים השונים העוסקים בחינוך ברשות, הוא שותף לתכנון תוכניות האב בהתאמה לחזון ראש הרשות וגורם מוביל במימושן כמו כן יעסוק היו״ר בחיזוק מעמדם וחשיבותם של נושאי החינוך ביחס לנושאי טיפול אחרים בהם עוסקת הרשות. המועצה תכלול 45 חברים, שימונו בהמלצת יושב הראש.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<
<

<