X

מנהלי פדרציות יהודיות הגיעו לחיפה לסיור "חיפה בשעת מלחמה"

מטרת הסיור הייתה להעלות מודעות למקומה של חיפה כעיר משמעותית מובילה בצפון הן בשגרה וביחוד בימי חירום ומלחמה. מנכ"לית שותפות חיפה- בוסטון שיזמה את הביקור: "מטרת הביקור היא להעלות מודעות למקומה של חיפה כעיר משמעותית מובילה בצפון"

כ- 15 מנהלי פדרציות הגיעו לחיפה לסיור לימודי שכותרתו "חיפה בשעת מלחמה". בין נציגי הפדרציות שהגיעו נמנו פדרציות  וושינגטון DC , שיקאגו, פיטסבורג, פילדלפיה, פאלם ביץ', קנזס סיטי, שיקאגו, בוסטון ונציגי המשרד הראשי של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה.

לדברי הילה פרלמן- פניאל מנכ"לית שותפות חיפה בוסטון: "חיפה, נתפסת כפריפרייה רחוקה למרות היותה העיר השלישית בגודלה בארץ וכשעת נסיעה ממרכז הארץ. המטרה המרכזית שלנו בסיור היתה להכיר לנציגי הפדרציות המרכזיים את המשמעויות של מלחמה בצפון והתפקיד הייחודי של חיפה במצב מלחמה, ולחשוף בפניהם את ההערכות העירונית למצב החירום, יחד עם פיקוד העורף. כמו כן, התגייסו הפדרציות לתמיכות באזור חיפה, מתחילת המלחמה, לבתי החולים, עיריית חיפה, הרשות לקליטת עלייה, אוניברסיטת חיפה ועוד והיה חשוב להראות למנהלים את המוקדים בשטח והצרכים הקיימים".


"חיפה בשעת מלחמה". צילום: יוסי ויינר


במסגרת הסיור המשלחת פתחה את הבוקר בביקור בבית חולים רמב"ם ולמדו כי המיקום של בית החולים מאתגר מאוד בשעת חירום ולכן נבנה בית החולים התת קרקעי הגדול והממוגן בארץ. המנהלים סיירו במקום ונכנסו למרכז השליטה התת קרקעי. התקיים גם ביקור בבי"ח בני ציון, המהווה מוקד השיקום המרכזי בצפון (יחד עם בי"ח פוריה), וכן עתודה ראשונה במקרה של חוסר נגישות לרמב"ם בזמן התקפת טילים מאסיבית.

פרופ' מיקי הלברטל מנהל בי"ח רמב"ם: "שמחנו על ההזדמנות לארח את נציגי הפדרציות מכל רחבי ארה"ב ולהודות להם על התמיכה המשמעותית שקיבלנו בתחילת המלחמה לטובת רכישת ציוד לשעת חירום.

היה לנו חשוב להעביר לנציגים שהגיעו מכל רחבי המדינה, מסר לגבי המשמעות של מרכז על אזורי של הצפון ומרכז טראומה דרגה 1 היחיד בצפון והם הופתעו לגלות שאנו מטפלים במספר הרב ביותר של פצועי טראומה במדינה. עלינו יחד איתם לתצפית של קצה מגדל תגליות הבריאות ע"ש הלמסלי על מנת להראות להם את הקרבה ללבנון, לבסיסים הצבאיים, למפרץ חיפה ולשני הנמלים. אין כמו מראה עניים על מנת להבין את המיקום האסטרטגי של רמב"ם. במיוחד בימים אלו. בנוסף הראינו להם את יכולות בית החולים התת קרקעי הממוגן לשעת חירום עש סמי עופר –  הגדול בעולם שנותן מענה לכל תרחיש שעלול להתפתח בצפון מדינת ישראל".

בהמשך ביקרו במרכז לניהול משברים, של הרשות יחד עם פיקוד העורף וקיבלו הסברים מפורטים מיאיר זילברמן, מנהל אגף הביטלון ושירותי חירום בעיריית חיפה, וטלי גולדשטיין מנהלת אגף הקהילה הרשותי, על הפעילות בשוטף ובזמן חירום ועל ההערכויות הייחודיות בחיפה ובצפון, במקרה של הסלמה בחזית הצפונית.

"מעבר לסיור לימודי, רצינו להראות גם את חיפה המתחדשת, ואת היוזמות הפרטיות שנעשו בשנים האחרונות, בשוק תלפיות, מוסיפה פרלמן- פניאל. לראות את השוק שוקק חיים, מלא בצעירים, זה מחמם את הלב, ובהחלט שם את חיפה על המפה התיירותית בארץ".

חיפה, העיר אשר מהווה דוגמא ומופת לדו קיום, היה נושא נוסף, שחשוב היה לחשוף למנהלי הפדרציות, שסיירו בואדי ניסנס, וקיבלו טעימה, מחברה משותפת מתפקדת. בתום הסיור, ניכרה התרגשות גדולה של מנהלי הפדרציות מהנעשה בעיר חיפה, תוך התרשמות מההערכות הכוננות המשמעותית והרצינית של חיפה בשעת מלחמה.

שותפות חיפה בוסטון, הפועלת כבר 35 שנה (החל מ- 1989), הינה הסניף הישראלי של הפדרציה היהודית של בוסטון – CJP (Combined Jewish Philanthropies), ארגון פילנתרופי הפועל למען הקהילות בחיפה ובבוסטון. פעילותנו נובעת מתוך אמונה, כי עתידו של העם היהודי תלוי בפיתוח הקשרים בין ישראל והתפוצות ברמה הקהילתית והאישית. הפרויקטים אותם מפעילה השותפות ,נועדו לחזק את הקהילות עצמן וכן את הקשר

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות