X

יונה יהב בריאיון מיוחד ליום העצמאות: "השכונות הכלואות זה אסון. האנשים נמצאים בסכנת מוות" (וידאו)

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, מדבר בריאיון מיוחד לכבוד יום העצמאות ל'ניוז חיפה קריות' על שורה של נושאים מרכזיים בעיר ובהם השינויים שהוא מתכוון לעשות בתיאטרון חיפה, אותו הוא מכנה "תיאטרון תל אביב", כיצד ישאיר את הצעירים בחיפה ומדוע לא יהיה פה שדה תעופה בינלאומי. ליום העצמאות אומר יהב: "אני מאחל למדינה שהיא תכיר בעיר חיפה ותכיר בצפון כולו". צפו בריאיון המלא:

מאת דורון גולן וטלי ליבמן

"צריך להחזיר את העיר לקודמתה מבחינת מעמדה ומבחינת ערכה. העיר נפגעה מאוד מאוד קשה. גם מול ממשלת ישראל שם היה סכסוך מתמשך עם רוב המשרדים שתמכו בעבר בעשיה פה והדבר בא לידי ביטוי בחוצות ובאורח החיים שלנו כאן. את כל זה אנחנו צריכים לתקן ומהר". אומר ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בריאיון מיוחד ליום העצמאות.


בהתייחסו לתיאטרון חיפה הוא אומר: "אני שמתי את התרבות כנושא ראשון שאנחנו צריכים להחזיר עטרה ליושנה". מציין יהב. "נחזיר בחזרה את כל אירועי התרבות שהיו ונוסיף רבים אחרים מכיוון שאנחנו חייבים כל הזמן להמציא את עצמינו מבחינה תרבותית מחדש". "אחד הנושאים שמצבם הוא לא טוב הוא תיאטרון חיפה שהוא מזמן כבר לא תיאטרון חיפה הוא תיאטרון תל אביב לדעתי. הם גם עושים שם את החזרות וכל בעלי התפקיד בתיאטרון הם אינם מחיפה וזה בא לידי ביטוי", לדברי יהב. לאחרונה מינה יהב את יו"ר התיאטרון החדש ומיד אחר כך מינה את נועם סמל שיכהן כיועץ לתיאטרון. "דבר ראשון אחרי שמיניתי יושב ראש חדש שהוא עתיר פעולה, מיניתי את נועם סמל כיועץ חיצוני". סמל לשעבר מנכ"ל תיאטרון הבימה ומפיק על בתחום התרבות בישראל הציע ביוזמתו ליהב את עזרתו ויהב נענה ברצון גדול ובחיוב.


השכונות הכלואות הן נושא שמלווה את יהב עוד מהקדנציה הקודמת שלו כראש עיר. "השכונות הכלואות זה אסון". אומר יהב, "האנשים נמצאים בסכנת מוות". "חייבים לפתור את הבעיה לפני שיהיה מאוחר". "בזמנו הבאתי את כל הכספים הייעודיים עבור זה אבל מי שהתנגד לצערי, היו אלה התושבים, שקודם הוצאתי אותם באמצע הלילה בשריפה כשנשקפה להם סכנה".

יהב עתיר ניסיון והוא ראש העיר היחיד במדינה שניהל עיר גדולה בשלוש קטסטרופות, מלחמת לבנון השנייה, אסון הכרמל והשריפה הגדולה על הכרמל. השכונות הכלועות מעסיקות אותו מאוד והוא נחוש למצוא פתרון בנושא. בחיפה קיימות 11 שכונות כלואות, שלהן כניסה ויציאה אחת בלבד ועל כן מכונות בשם "שכונות כלואות". מצב זה מביא בזמן שגרה לקושי תנועתי משמעותי – הן בכניסה לשכונות אלו והן בעומס על ציר הרכס, המהווה את המוצא היחיד עבור חלק ניכר מהן. אל הקושי התחבורתי-תנועתי מתווסף גם סיכון בטיחותי במילוט התושבים מהן ובהזרמת כוחות הצלה אליהן בעת מצבי חירום. גם בכוחות ההצלה מצדדים ביהב ומתריעים בפני סכנה גדולה, באם  הכתובת על הקיר לדבריהם.

בשנה שעברה הוחלט במנהל התכנון לאשר את ביצוע עבודות החשמול בחיפה ובכך תקוותם של החיפאים נגוזה כי השיקוע יקדים את החשמול. התוצאה : החשמול העילי יצור מחסום נופי מכוער בין העיר לים לאורכו של פארק הכט.

יהב לא מוותר ומודיע כי הוא יוצא למאבק עיקש: "אנחנו עומדים להיפגש עם אנשי הרכבת ולדרוש מהם לבצע את השיקוע" מבטיח יהב. "יש חוזה חתום על-ידי שר האוצר לשעבר משה כחלון לבצע את זה ואם זה לא יתבצע, לא יהיה חשמול" מצהיר יהב. הם משתעשעים ברעיון שקודם יחשצלו את הרכבת ואחר כך יטפלו בשיקוע. היות ואני לא מאמין להם כי נציגי הממשלה מעולם לא עמדו במילתם, אז לא ניתן להם פשוט לעבוד. פסי הרכבת עוברים על גבול הים ולכן צריך להיות מאוד רגיש באופן הפיתוח שם. ואנחנו נשמור על זה מכל משמר".

"השכונות הכלואות זה אסון". יונה יהב

בחודש דצמבר 2023 אשרה ממשלת ישראל את תוכנית הפיתוח של שדה התעופה הבינלאומי בחיפה, כך שיתאפשר להרחיב את פעילותו לטיסות בינלאומיות למדינות באירופה ובמזרח התיכון, לצד טיסות פנים ארציות. התוכנית גובשה על ידי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים באמצעות רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית, ואושרה בוועדה הארצית לתשתיות לאומיות (תת"ל 80 א').

על ההחלטה הגיבה בחריפות יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה דאז עו"ד שרית גולן שטיינברג כי התכנית שאושרה לא תאפשר טיסות בינלאומיות. "בפועל התוכנית לא תאפשר טיסות בינלאומיות והיא אינה אלא כסות להעברתה לחיפה של רובה המוחלט של פעילות הטיסה הכללית בישראל – מטוסי ריסוס, בתי ספר לטיסה ועוד". עוד הוסיפה כי ההחלטה על אישור התוכנית התקבלה ללא שיקוף מלא של מפגעי הרעש במסגרתה ושל המפגעים הבריאותיים, הבטיחותיים והסביבתיים הקיימים וכי איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה ימשיך לפעול בדרכים ציבוריות ומשפטיות בכדי למנוע את קידום התכנית במתכונתה הנוכחית.

בריאיון עם 'ניוז חיפה קריות' הכריז יהב כי שדה תעופה בינלאומי צריך להיות ברמת דוד "מאחר והבאנו לכאן את הנמל הסיני כי לא רצינו כי התעשיות מהצפון יברחו לדרום, אין אפשרות היום שיהיה כאן שדה תעופה בינלאומי, הוא צריך להיות ברמת דוד. יש שם שדה תעופה צבאי שהצבא מוכן לוותר עליו. אני לא מבין איך האנשים שחיים בסביבת שדה מתנגדים, אחרי שהם חיים עם השדה הזה עשרות שנים. זה חשוב לפיתוח הצפון זה חשוב לפיתוח בגליל ואנחנו ראינו איך נראה הצפון שהיו צריכים לפנות אותו כי הוא חלש והוחלש ומוחלש כל יום מחדש וחייבים לתת לו עקרונות ומקורות פרנסה גדולים מאוד ותיירות וזה מקור הפרנסה שעשוי להציל אותם".

אחת התוכניות החשובות ביותר לעיר היא פיתוח חזית הים שתביא מנופי צמיחה לתעסוקה, לתיירות ולמסחר. במרכז התוכנית לפיתוח חזית הים נמצא שטח עצום של כ-300 דונם הנמצא בבעלות חברת נמלי ישראל ובו עושה שימוש נמל חיפה. השטח כולל את אזור הנמל הצמוד לאזורי המסחר בעיר התחתית, ושטחי אל עתיקה. מטרת התוכנית היא הסבת השטח משימוש נמלי לשימוש של מגורים, מסחר, ספורט ופנאי. התוכנית כוללת הסבתם של 74 דונם לטובת מגורים, בעיקר באזור אל עתיקה, כששאר השטח ישמש למסחר, פנאי, וקליטת אוניות קרוזים.

"נעשה פה דברים חסרי תקדים". יונה יהב

"לשמחתי נמל חיפה הופרט ומי שרכש אותו הוא המיליארדר ההודי גאוטם אדני". מדובר באיש השלישי בעושרו בעולם שהונו מוערך ב־124.5 מיליארד דולר. "הוא שלח לי רמזים עוד בתקופת הבחירות" סיפר יהב, "כנראה זיהה שאני צפוי להיבחר. הוא מאוד רוצה לעזור בפיתוח החזית והוא רוצה לשתף פעולה. הייתה לנו ישיבה ראשונה עם נציגיו שהם אנשים יוצאי דופן ואנחנו נעשה פה דברים חסרי תקדים מכל הבחינות הן מבחינת בידור, מסחר, תרבות ועוד".

כחלק מקידום התכנית, לדבריו של יהב, יוקם בין הרכבת לבין מכללת תלתן מוזיאון גדול "יש כבר תורם שמביא את הארכיטקט החשוב ביותר בעולם שצפוי לקבל לידיו את העיצוב".

אחד הפתרונות שעל ראש העיר לשים עליו את הדעת הוא מה ישאיר את הצעירים בחיפה ולחילופין מה יגרום להם לא לעזוב. שלושה דברים חשובים לדברי יהב יגרמו לצעירים לרצות לגור בחיפה. תעסוקה, בילוי, מגורים. "אני מחויב לשלושת הדברים האלה בהיקפים מאוד גדולים".

"אני מחויב לדאוג לצעירים שיהיו להם מקומות עבודה, ואחר כך שיהיו להם מקומות בילוי ומקומות מגורים". בתוך כך, מדגיש יהב כי "חייבים להגדיל את הפטריוטיות של החיפאים לעיר שלהם". זה לא כל כך קיים". "אנשים מספרים לי שמכל הכיתה שלהם נשארו שלושה חברים מהכיתה בעיר חיפה. זה מאוד מדכא אותי הדבר הזה. אין מקום יותר יפה יותר נוח יותר הומני שחי בשלום בין יהודים וערבים כפי שאנחנו הצלחנו למצב את עצמינו לאורך 100 שנה. אני מקווה שנצליח ליצור פטריוטיזם כל כך עמוק שיבוא לידי ביטוי גם בהיקף השהייה והחיים פה".

ליום העצמאות אומר יהב: "אני מאחל למדינה שהיא תכיר בעיר חיפה ותכיר בצפון כולו. שתפתח אותו ושתיקח את הפיתוח של הצפון ושל חיפה מאוד ברצינות. אנחנו הבירה. ברגע שאנחנו נצליח להגיע למצב שזה מה שיקרה, יהיה פה שלום, יהיה פה רצון לחיות, יהיה פה גם כיף לחיות וזה מגיע לנו".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<