X

דו"ח חדש: החרדים סימנו את חיפה כאחת הערים האטרקטיביות למגורים

המכון החרדי למחקרי מדיניות חושף כי העיר הגדולה בצפון נכנסה לרשימת חמשת יעדי הרכישה העיקריים של החרדים בניסיון להתמודד עם מחירי הדיור המאמירים בירושלים ובני ברק, אך גם כיעד אטרקטיבי להשקעה

בירת הצפון הופכת ליעד מגורים אטרקטיבי עבור החברה החרדית. נתונים אלה מתפרסמים בדו"ח חדש של המכון החרדי למחקרי מדיניות, שעל נתוניו ומחקריו נשענים בתכנון המדיניות ויצירת תוכניות העבודה, בין היתר, משרדים ממשלתיים ורשויות מקומיות.

מאפייניו היחודיים של המגזר החרדי בהתנהלות הנדל"נית באה לידי ביטוי גם בנתוני הדו"ח העדכני של המכון החרדי למחקרי מדיניות שנערך על ידי איתן רגב ויהודית מילצקי. כדי להתמודד עם הקושי הגובר ברכישת דירה, החרדים קונים דירות קטנות יותר וזולות יותר ונודדים לפריפריה, ובכלל זה אזור חיפה וצפון הארץ. משמעות הדבר היא פריסה גאוגרפית נרחבת יותר של החברה החרדית בכל הארץ. בעשורים האחרונים צנח שיעור רכישת הדירות של חרדים באזור המרכז (מכלל רכישות החרדים בארץ) מ-35% ל 20%, ובמחוזות הפריפריה (דרום, צפון, חיפה) עלה השיעור מ-20% ל-40%.


בשל מצבו החברתי-כלכלי של הציבור החרדי, חרדים נכונים לרכוש דירות ישנות וקטנות יותר מאלו הנרכשות בחברה הכללית. כאמור, מצוקת הדיור השפיעה גם היא על מאפייני הדיור בחברה החרדית, ובשנים האחרונות ניכרת מגמה רחבה יותר של רכישת דירות לזוגות צעירים חרדים בפריפריה, בדגש על אזור חיפה וצפון הארץ. עם זאת, היציאה אל מחוץ לערי הראשה וערי הלוויין החרדיות מותנית בקיומם של מוסדות חברתיים וקהילתיים התואמים את מאפייני החברה החרדית, ובפרט את הזרם המסוים שאליו משתייכים רוכשי הדיור. מסיבה זו רכישות הדיור החרדיות בפריפריה מתמקדות בערים דוגמת חיפה, עפולה ונוף הגליל, שבהן הוקמו בשנים האחרונות תשתיות קהילתיות חרדיות.


שכונות החוף של חיפה. צילום: דוברות העירייה

בדו"ח המצב של המכון החרדי למחקרי מדיניות נכתב כי "הקמת תשתיות חרדיות בריכוזים חדשים בארץ עלולה ליצור התנגשויות חברתיות בין האוכלוסיות הקיימות באותו מרחב. בהינתן המשך מצוקת הדיור בישראל בכלל, ובחברה החרדית בפרט, יש להיערך להתרחבות מגמת ההתפרסות הגאוגרפית של החברה החרדית, ולהידרש לתכנון ולהיערכות ליצירת מרחבים ציבוריים המותאמים לחיים המשותפים בהיבטים כגון מוסדות חינוך, שירותים קהילתיים ועוד".

על פי הנתונים בדו"ח, בין השנים 1998–2001 נרכשו במחוזות הדרום, הצפון וחיפה כ-20% מכלל הדירות שרכשו חרדים. 20 שנה מאוחר יותר, שכיחות הרכישות באזורים אלו הוכפלה, וכ-40% מן הדירות שרכשו חרדים בשנים 2018–2021 נמצאות במחוזות אלו.

ממצא מפתיע באשר ליעדי הרכישה המועדפים על הציבור החרדי הוא שחיפה היא היעד החמישי במדד מספר הדירות שרכשו חרדים בשנים 2018–2021 — 1,825 דירות, לעומת 142 דירות בלבד בשנים 1998–2001. חלק ניכר מן הדירות נרכשות כהשקעה ומושכרות לציבור שאינו חרדי, אך ניכרת מגמת עלייה גם בשיעור החרדים המתגוררים בעיר.

מספר החדרים הממוצע בדירות שרכשו חרדים בתקופה זו עומד על כ-3.5, אך מדובר בדירות קטנות בשטח החציוני של 61 מ"ר בממוצע בלבד. מדובר בדירות ישנות מאוד שגילן הממוצע הוא 59 שנים. מהנתונים על גודלן המצומצם ועל גילן הגבוה יחסית של הדירות שרוכשים חרדים בחיפה מתחזקת המסקנה כי אמנם חיפה נהפכה ליעד מרכזי עבור רוכשים חרדים, אך ככל הנראה מדובר בעיקר בדירות להשקעה ולא למגורים. הגיל הממוצע של רוכשי הדירות הוא 27.

שלא כמו דוחות דומים בנושא החברה החרדית, אשר לרוב מתבססים על איגום של נתונים ומדדים קיימים, לרוב מבוססי סקרים, הנתונים המוצגים בדו"ח המכון החרדי מרחיבים את בסיס הידע על החברה החרדית, ומתבססים ברובם על עיבודים מקוריים של צוות המכון החרדי למחקרי מדיניות לקובצי נתונים מנהליים. קבצים אלו הורכבו ביחידה להנגשת מידע למחקר בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והם משלבים נתוני אמת ממספר רב של מקורות ממשלתיים, לרבות מרשם האוכלוסין, רשות המיסים, משרד החינוך, מוסדות אקדמיים, המועצה להשכלה גבוהה, קבצי כרמן (נדל"ן) ועוד. השימוש במקבץ הנתונים המנהליים מאפשר להגיע לרזולוציות ולרמות דיוק גבוהות מאלו המתאפשרות בסקרים הרגילים, למשל במדידת שיעורי בעלי התארים באוכלוסייה, וכן למדוד מגמות לאורך זמן בנושאים כמו פריון הילודה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<<
<