X

נחתם ההסכם להקמה והפעלה של הרכבת הקלה שתחבר בין חיפה לנצרת ונוף הגליל

בעיצומה של המלחמה, חיזוק משמעותי לאזור הצפון. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, באמצעות חברת חוצה ישראל, חתמו עם זכיין הרכבת הקלה "נופית" על הסכם להקמה והפעלה של הרכבת הקלה, המחברת בין חיפה לנוף הגליל ונצרת

הרכבת הקלה "נופית", היא אחד מפרויקטי התחבורה הציבורית הגדולים ביותר בישראל המקודמים בימים אלה. הרכבת הקלה תחבר בין יישובי המטרופולין הצפוני, מחיפה ועד נוף הגליל ונצרת, ותשמש כמנוע צמיחה תחבורתי, כלכלי וחברתי לכל אזור הצפון. הרכבת תחזק את הפריפריה הצפונית בישראל ותחבר אותה למרכז הארץ.

במעמד החתימה שהתקיים במשרדי חברת חוצה ישראל, השתתפו שרת התחבורה והבטיחות בדרכים,תא"ל (במיל') מירי רגב, מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן, יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל, רוני מילוא, מנכ״ל חוצה ישראל, דן שנבך, מנכ״ל קבוצת אלקטרה, איתמר דויטשר, מנכ"ל אלסטום ישראל, ערן כהן, מנכ"ל זכיינות מנרב וסמנכ״ל קבוצת מנרב, רונן שפר, סמנכ״ל רק״ל, איציק אורון, מנהל מינהל תשתיות מהנדס אבנר פלור, נציגי משרד התחבורה,יועצי החברה ועובדי החברה.


פרויקט הרכבת הקלה "נופית" מצוי כיום בשלבי ביצוע של עבודות ההקמה והתשתיות. הפרויקט יבוצע באמצעות שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי והציבורי (PPP), בדומה לפרויקטים מוצלחים כמו כביש 6, מנהרות הכרמל, הרכבת הקלה בירושלים ועוד. החברה המבצעת את המיזם מורכבת מחברות אלסטום, אלקטרה ומנרב.


הזכיין יהיה אמון על תכנון, הקמה, אספקה והתקנה של כלל המערכות הרכבתיות של הפרויקט ובהן מערכות איתות, תקשורת, חישמול, כרטוס ומידע לנוסעים, וכן על הקמת המסילות, התחנות, מתחם האחזקה והדיור (דיפו) ומרכז הבקרה. בנוסף לכך הזכיין יהיה אחראי על רכש הקרונות והציוד ועל הפעלה ואחזקה של הקו לתקופה של כ-25 שנה. העבודות צפויות להתחיל במהלך השנה הבאה ויימשכו כארבע שנים.

חתימת הסכם הזיכיון. צילום: דוברות משרד התחבורה

ממשרד התחבורה והבטיחות בדרכים נמסר כי הפרויקט נועד לספק מענה לגידול הצפוי בהיקף האוכלוסיה ובצרכי התעסוקה במטרופולין הצפוני. עד שנת 2040, צפויה אוכלוסיית הגוש העירוני נצרת לגדול בכ-40%, ובשפרעם וקריית אתא בכ-70%. התעסוקה באזור זה צפוייה לגדול בתקופה זאת ב-60%.

'נופית' היא אמצעי תחבורה מתקדם וידידותי לסביבה, שיופעל באמצעות טכנולוגיה חדשנית וירוקה ותאפשר לראשונה בישראל נסיעה רצופה בתחבורה ציבורית, במקטעים עירוניים ובינעירוניים, ללא צורך בהחלפת אמצעי תחבורה.

אורך קו הרכבת הקלה 'נופית' הוא כ-40 קילומטרים והוא יכלול כ-20 תחנות, מסופי תחבורה ציבורית וחניוני "חנה וסע", מתחם דיפו ומרכז בקרה. בקו יפעלו כ-30 רכבות בתדירות מקסימלית של 4 דקות, ובמהירות נסיעה של עד 100 קמ"ש בקטעים הבינעירוניים. ברכבת צפויים לנסוע כ-100 אלף איש ביום.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב: "אנו מציינים שלב חשוב במימוש המגה-פרויקט של הרכבת הקלה 'נופית', שתחבר את נוף הגליל, נצרת ויישובי הגליל למטרופולין חיפה. החתימה על הסכם ההקמה וההפעלה עם הקבוצה הזוכה במכרז היא רגע חשוב ומשמעותי עבור כל תושבי ישראל ובשורה גדולה לתושבי הצפון, בשורה של התחדשות וצמיחה, של חיבור בין הפריפריה למרכז, של חופש תנועה וחופש בחירה תעסוקתי. הרכבת הקלה תתרום למימוש החזון התחברתי שאני מובילה, של חיבוריות וקישוריות בכל מקום ולכל יעד. בנוסף, זאת הבעת אמון מרשימה בחוסנו, ביציבותו ובעתידו של המשק הישראלי. אני מברכת את הקבוצה הזוכה ומבטיחה לסייע בכל דרך כדי שהפרויקט החשוב הזה יושלם בהקדם ויביא לשינוי משמעותי לכל אזור הצפון".

תוואי הרכבת הקלה, נופית

מנכ״ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: "מעמד החתימה על הסכם ההקמה וההפעלה של הרכבת הקלה מציין את סיומו של תהליך מקצועי מעמיק וקפדני שהביא לבחירת הקבוצה המתאימה ביותר לביצוע הפרויקט, ואת תחילתו של תהליך ההקמה. זהו יום היסטורי עבור תושבי הצפון ועבור כל תושבי ישראל, ואני בטוח כי הקבוצה הזוכה תעמוד ביעדים ובלוחות הזמנים. משרד התחבורה מחויב להצלחת הפרויקט ויסיר כל מכשול שעלול לעמוד בדרכו, תוך שיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות לאורך התוואי ועם משרדי הממשלה השונים. פרויקט הרכבת הקלה ׳נופית׳ ישנה את המציאות עבור תושבי הצפון, באמצעות חיבור גושי ההתיישבות במטרופולין הצפוני – גוש חיפה-הקריות וגוש נוף הגליל-נצרת, ויצירת  רצף תחבורתי מהיר, זמין ונגיש לכל חלקי הארץ".

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך: "חתימת ההסכם היא שלב נוסף בדרך להשלמת הפרויקט הלאומי הרכבת הקלה ׳נופית׳, שביצועו כבר החל. לפרויקט חשיבות אדירה לחוסן הכלכלי של מדינת ישראל והוא יהווה מנוע צמיחה משמעותי למשק בכלל ולצפון בפרט. הפרויקט יחבר בין יישובי המטרופולין הצפוני מחיפה ועד נוף הגליל ונצרת. חוצה ישראל תמשיך להוביל פרויקטים תחבורתיים מתקדמים ומורכבים, בפריסה ארצית".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<


<<
<