X

בשורה חשובה לגליל – אוניברסיטת קריית שמונה יוצאת לדרך

אוניברסיטת קריית שמונה בגליל מוקמת על בסיס המכללה האקדמית תל-חי ומכון המחקר מיגל. אוניברסיטה זו בדומה לאוניברסיטאות במקומות פריפריאליים אחרים בעולם, תהיה מנוע הצמיחה המשמעותי, כלכלי ודמוגרפי, לקריית שמונה, לגליל ולגולן, למשיכת כוח אדם איכותי, להקמת מרכזי חדשנות, לפיתוח מגוון אפשרויות תעסוקה ולצמצום הפערים בין המרכז לצפון
בטקס מרגש שנערך אמש (רביעי), בהשתתפות שר החינוך, יואב קיש, הנהלת המכללה, הנהלת מיגל, יו"ר הועדה המלווה פרופ' חיים טיטלבאום וראשי רשויות אשכול גליל מזרחי, הוכרז: אוניברסיטת קריית שמונה בגליל יוצאת לדרך.

בהודעה שהוציא שר החינוך נכתב: אחרי קרוב ל-20 שנה מהחלטת הממשלה ההיסטורית בדבר הקמת אוניברסיטה בגליל, אוניברסיטת קריית שמונה בגליל יוצאת לדרך. במסגרת ביקורו בקריית שמונה, חשף השר קיש את חברי הועדה המלווה מטעם המל"ג להקמת האוניברסיטה, המורכבת מבכירי האקדמיה במדינת ישראל.


בראש הועדה יעמוד פרופסור חיים טייטלבאום ולצידו יכהנו חברי הועדה המכובדים: חיים גליק (לשעבר מנכ"ל אוניברסיטת בר אילן), פרופסור דניאל זייפמן, פרופסור עודד שוסיוב, פרופסור שולמית לבנברג, פרופסור שירי נבון ונציה ופרופסור רויטל חתוקה.


זאת ועוד, במסגרת 'החלטת ממשלה צפון' שתעלה לאישור הממשלה, יועבר סכום תוספתי ראשוני לטובת תהליך ההקמה של 20 מיליון שקלים לות"ת בשנת 2024. התקציב יועבר לטובת תכנון והקמת המבנים העתידיים, גיוס אנשי סגל מקצועיים ועוד פעולות רבות הנדרשות לשם כך על פי המדיניות שתקבע.

אוניברסיטת קרית שמונה בגליל יוצארת לדרך. צילום: המכללה האקדמית תל חי

אוניברסיטת קריית שמונה בגליל מוקמת על בסיס המכללה האקדמית תל-חי ומכון המחקר מיגל. אוניברסיטה זו בדומה לאוניברסיטאות במקומות פריפריאליים אחרים בעולם, תהיה מנוע הצמיחה המשמעותי, כלכלי ודמוגרפי, לקריית שמונה, לגליל ולגולן, למשיכת כוח אדם איכותי, להקמת מרכזי חדשנות, לפיתוח מגוון אפשרויות תעסוקה ולצמצום הפערים בין המרכז לצפון.

כזכור, בשנה האחרונה, החלה המכללה האקדמית תל-חי, בתמיכת שר החינוך ויו"ר המל"ג, יואב קיש, בהיערכות להפיכתה לאוניברסיטת קריית שמונה בגליל. תהליך המיזוג עם מכון המחקר מיגל יוצא לדרך, תכניות הלימוד מתעדכנות בהתאם לתוכניות אוניברסיטאיות ונעשית פעילות מואצת לקליטת חוקרים חדשים.

שר החינוך יואב קיש: "באתי לכאן היום לקריית שמונה המפונה כדי להקים, הלכה למעשה, את אוניברסיטת קריית שמונה בגליל. דווקא בימים אלו, כאשר תושבים רבים כל כך מפונים מבתיהם והמלחמה בצפון גובה מאתנו מחירים כבדים, הקמת אוניברסיטה וחיזוק העיר קריית שמונה והגליל הוא מהלך מהותי וחיוני לתהליך השיקום של האזור כולו. הקמת האוניברסיטה תהווה מנוע צמיחה משמעותי לעיר קריית שמונה ולכלכלה האזורית, תפתח מגוון אפשרויות תעסוקה ותניע פרויקטים של מחקר, חדשנות ויזמות. זה צו השעה, זה מרכיב מרכזי בהשבת התושבים וזו המחויבות שלנו לתושבי קריית שמונה והצפון".

מכריזים על הקמתה של אוניברסיטת קרית שמונה בגליל. צילום: מכללה האקדמית תל חי

נשיא המכללה, פרופ' אליעזר שלו, אמר באירוע המרגש: "מילה אחת מגדירה את הרגע הזה, של הפיכת המכללה האקדמית תל חי לאוניברסיטת קריית שמונה בגליל, בעת הזו, והיא ניצחון. רק חברה חזקה ומנצחת יכולה להכריז על הקמת אוניברסיטה כשהקמפוס עצמו הוא אזור לחימה, כשהסגל והסטודנטים עקורים ממגוריהם ומשגרת חייהם, כשחיי הקמפוס וירטואליים או מפוזרים באתרים חילופיים.

הפיכתה של מכללת תל-חי לאוניברסיטה היא נדבך טבעי ומתבקש לאחר תהליך ארוך של בנייה ומאמץ ממושך של המוסד לאורך שנים להתפתח למוסד האקדמי המיוחד והחזק שהוא כיום.  אחרי חודשים של אירועים קשים של אובדן ואבל, שפיכות דמים, תחת איומים בלתי פוסקים ומול פעולות אויב, הבחירה להכריז על האוניברסיטה דווקא עכשיו היא ניצחון אמיתי.

ניצחון הרוח, ניצחון של חברה שנכסי ההשכלה והחינוך שלה נמצאים גבוה בסולם ערכיה, חברה שצופה את פני העתיד ומעצבת לעצמה אותו- עתיד של עוצמה, שמציע חינוך והשכלה מתקדמים לבני הגליל ולכל החברה הישראלית, עתיד של מחקר פורה שיתרום לשגשוג הקהילה בגליל העליון, עתיד של חברה בונה ומתקדמת, שיחזיר את חבל הארץ הזה היפיפה ואנשיו היפים- לימים טובים. עתיד של תקוה ושל חלומות.

מי שמעצב לעצמו עתיד איתן ויצרני הוא מנצח טבעי. זה מקור עצום לגאווה וסיפוק להגיע לרגע הזה עם כל מי שהביא אותנו לכאן. ביום הזה אני רוצה להודות בראש ובראשונה לשר החינוך יואב קיש על חודשים של התמקדות במטרה הגשמת המשימה, הבאת את כולנו ליום הזה ופתחת לנו את השער בכדי לצאת לדרך. לשרת החינוך הקודמת יפעת שאשא ביטון, על חתירתה הבלתי פוסקת להשגת המטרה, לקברניטי האזור בעיריות ובמועצות".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות<