X

פנים.בית – לצוד את האמת מאחורי כל דימוי

החוג לצילום בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת חיפה על שם נרי בלומפילד ומיסודה של ויצו העולמית, בשיתוף מוזיאון חיפה לאמנות, משפחת קירשנר ומשפחת בן-ימי יקיימו את יום העיון הרביעי על שם הצלם מיכה קירשנר פנים.בית
החוג לצילום בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת חיפה על שם נרי בלומפילד ומיסודה של ויצו העולמית, בשיתוף מוזיאון חיפה לאמנות, משפחת קירשנר ומשפחת בן-ימי יקיימו גם השנה את יום העיון על שם הצלם מיכה קירשנר. יום העיון השנה יעסוק בנושא "פנים.בית" ובסיומו ינתן פרס לסטודנטים/ות מהמחלקות לצילום/אמנות בשנת הלימוד הרביעית, הלומדים במוסדות אקדמיים בארץ. מטרת הפרס לקדם את אמנות הצילום והווידאו בקרב יוצרים/ות צעירים/ות בראשית דרכם. הפרס יעמוד השנה על סכום מצטבר של 30 אלף שקלים תרומת משפחות קירשנר ובן ימי. עבודותיהם של הזוכים יוצגו במבנה החממה לאמנות של מוזיאוני חיפה במהלך השנה.

"פנים.בית", נושא זה הופך השנה לטעון וחשוב כנגזרת מהאירועים הקשים הסובבים אותנו. בהשראת עבודותיו של קירשנר וניסיונו לצוד את האמת המסתתרת מאחורי כל דימוי. כיצד המרחב הביתי המצולם יכול להגדיר יחסים בין הפרט לקרוביו? איך המושג "בית" יכול להתפרק ולהישבר? והאם הנחייה יכולה להתוות דרכי חשיבה אחרות המשנות את ההתבוננות שלנו בעולם? על כל אלה ועוד ינסו לענות מספר דוברים, ביניהם הבמאי שלומי אלקבץ והעיתונאי והבמאי שלומי אלדר ביום העיון הרביעי ע"ש מיכה קירשנר.


מיכה קירשנר הוא מהצלמים המשפיעים והבולטים ביותר שפעלו בארץ. דרך עדשת מצלמתו הוא היטיב לתאר את הכיעור, הכאב והיופי השלובים יחד בחברה הישראלית. קירשנר כיהן כראש המחלקה לצילום  ואמנויות המסך במרכז האקדמי ויצו חיפה בין השנים 2012-1997. כמרצה הדגיש את חובתו של מדיום הצילום ככלי פוליטי בעל אחריות תרבותית וחברתית.

בין ההרצאות המרתקות ביום העיון ניתן יהיה לשמוע את הבמאי, שלומי אלקבץ, שיספר על יצירתו האחרונה "מחברות שחורות" המתחקה אחרי חייה של השחקנית, רונית אלקבץ. הסדרה מורכבת מקטעי וידאו אשר צילם אלקבץ בשנים 1988–2021 בפריז, מרוקו, בקריות, ובתל אביב, ומחומרי גלם מתוך הפרויקטים הקולנועיים של השניים. הקטעים נערכו מתוך אלפי שעות של חומרים שנערכו במשך כחמש שנים.  שלומי אלקבץ ידבר על המרחב הביתי המוצג בסדרה והאופן בו הוא מתואר ומגדיר יחסים בין הפרט לקרוביו.

יום עיון על שם מיכה קירשנר

שלומי אלדר ידבר על סרטו "ארץ אחרת". אלדר מהעיתונאים החשובים הפועלים כיום בארץ מנסה בסרטו לתאר את תהליכי ההתפרקות והשבר של המושג "בית" דרך דיאלוג עם גסאן עבאס, שחקן תיאטרון ערבי.

ערן חדד ברק, ראש החוג לצילום בבית הספר לעיצוב של אוניברסיטת חיפה: "דווקא בימים קשים ומורכבים אלה אנו ממשיכים במסורת השנתית לעידוד יצירה ותמיכה בתחומי הצילום, הווידאו והקולנוע. יום העיון הרביעי ע"ש הצלם מיכה קירשנר עומד בסימן שבר, אובדן וחוסר וודאות. החוג לצילום רואה ביצירה כלי לשיקוף ובחינה של המציאות ומעודדת סטודנטים ואמנים בתחילת דרכם להמשיך לחקור ולהגיב גם בימים מורכבים אלה. השנה בשיתוף עם מוזיאון חיפה לאמנות ובסימן האיחוד בין המרכז האקדמי ויצו חיפה אוניברסיטת חיפה הופך יום העיון השנתי ע"ש מיכה קירשנר לאירוע בולט בשדה התרבות והאקדמיה. בעזרת תרומתם של משפחות קירשנר – בן ימי יעמדו הפרסים השנה על סך של 30 אלף שקלים שיחולקו לסטודנטים מצטיינים בשנת לימודיהם האחרונה באקדמיות השונות לצילום ואמנות".

קובי בן-מאיר, האוצר הראשי של מוזיאון חיפה לאמנות: "התערוכה הקבוצתית 'בבית: משכן האהבות והחרדות' המוצגת כעת במוזיאון, נאצרה לאור אירועי ה-7 באוקטובר, והוגה בנחמה שבהתכנסות במרחב הביתי ואת החשש ממה שמאיים להפר את יציבותו. התערוכה מתמקדת בתיאור פנים הבית באמנות ישראלית עכשווית, כנושא שמגלם את כל מה שאהוב עלינו ושאנחנו חרדים לשלומו. אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם המחלקה לצילום, שמאפשר מבט חדש על האמנים.ות והעבודות שמוצגות בתערוכה. בין היתר, ביום העיון יציג האמן אוריאל מירון את עבודותיו, ובשיחה עם הציירת נטליה זורבובה, ייבחנו האתגרים והאפשרויות שמציע ציור של סביבת החיים".

יום העיון יתקיים ביום שני, ה-27.05.2024, בין השעות 15:30-09:00, במוזיאון חיפה לאמנות, רח' שבתאי לוי 26, חיפה

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<<