X

קריית חיים: ראש עיריית קריית מוצקין ציקי אבישר רוצה לספח. ראש עיריית חיפה יונה יהב מתנגד

בריאיון ל'ניוז חיפה קריות' הצהיר ראש עיריית קריית מוצקין, ציקי אבישר, כי הוא מעוניין לספח את קריית חיים לשטחה המוניציפאלי של קריית מוצקין. אולם מתברר שחיפה לא מתכוונת לוותר על המשאב של קריית חיים וראש העיר יונה יהב הודיע נחרצות: "לא יקרה"

שלושה חודשים לאחר שנבחר, ראש עיריית קריית מוצקין ציקי אבישר, קורא תיגר על ראש עיריית חיפה יונה יהב, ומודיע כי בכוונתו לספח את קריית חיים לשטח המוניציפאלי של קריית מוצקין. בראיון שקיים עם 'ניוז חיפה קריות' הסביר את כוונותיו ותלה את הסיבה לכך בחוסר משמעותי בהכנסות בכספי הארנונה.

קריית חיים הוקמה ב-1933 כשנות פועלים והיא נקראת על שמו של חיים ארלוזורוב. פסי הרכבת שעוברים בתוכה מחלקים אותה לקריית חיים מזרחית וקריית חיים מערבית כשהרחוב המרכזי, אח"י אילת, מחבר בין השכונות. היא מנוהלת על ידי הועד המקומי, ועד קריית חיים וכיום מגוררים בה כ-27 אלף תושבים.


"אנחנו רוצים להתאחד עם קריית חיים". ציקי אבישר. צילום באדיבות דוברות העירייה


"מוצקין נמצאת במצב כלכלי רעוע מאוד, יש לה גרעון שוטף של 20 מיליון שקלים, יש לה עומס מלוות של למעלה מ 80 מיליון שקלים והדבר המטריד ביותר זה שאחוז ההכנסות שלה מארנונה מסחרית ועסקית הוא נמוך מאוד, כיוון שאין פה תעשיה. הכנסות הארנונה של מוצקין נעמדות על 14 אחוזים בלבד מארנונה עסקית מסחרית וזה אומר שהמצב הכלכלי שלה כרגע מאוד מאתגר וכרגע אין לה עתיד כלכלי והעירייה תתקשה להעניק לתושביה שירותים ברמה גבוהה, כיוון שהארנונה למגורים בלבד לא יכולה לספק את הנדרש" לכן לדבריו של אבישר, "העתיד הכלכלי של קריית מוצקין קשור קשר אדוק עם קריית חיים אנחנו רוצים להתאחד עם קריית חיים".

אבישר הסביר: "בזכות הרצף האורבני של קריית חיים ומוצקין זה אפשרי. והחיבור יוכל להפוך את החיבור לכלכלי הרבה יותר. עיריית קרית מוצקין היא נתמכת על ידי הממשלה. העתיד האמיתי הכלכלי הוא רק בחיבור של קריית מוצקין עם קריית חיים".

קריית חיים. צילום ארכיון: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה

קריית חיים, שהייתה רשות עצמאית עד שנות ה-50 של המאה הקודמת עת הפכה להיות שכונה נוספת של חיפה, נהנית מאזורי תעשייה משגשגים המשתרעים עד למפרץ חיפה, מה שמהווה מקור הכנסה משמעותי. יתרה מזאת, כפי שאבישר הזכיר, קיימת רציפות גאוגרפית בין שתי הערים דבר המחזק את טיעוניו של אבישר.

אך הרצון של אבישר לחוד והמציאות לחוד. ראש עיריית חיפה יונה יהב מתייחס בביטול גמור לדבריו של אבישר ובשתי מילים שאומרות הכל מגיב: "לא יקרה".

"לא יקרה". יונה יהב. צילום: אלעד מלכה

בתוך כך, לקריית חיים יש גם את הרצון שלה, הרצון לעצמאות. חשוב לציין שקריית חיים מנסה זה מספר שנים להתנתק מחיפה ולזכות בעצמאות מוניציפלית. תושבי קריית חיים חשים מזה זמן רב כאילו הם "החצר האחורית" של חיפה, וטוענים כי עיריית חיפה לא מקדישה מספיק משאבים לפיתוחה.

למרות תחושות אלו, ראוי לציין כי בקדנציה הנוכחית מסתמן כי יושקעו מאמצים רבים בקידום קריית חיים. סגנית ראש העיר חיפה, סופי נקש, תושבת קריית חיים בעצמה, פועלת רבות למען השכונה. כמו כן, סגן ראש העיר ישראל סביון פתח לשכה לקבלת קהל שבועית בקריית חיים עבור האזרחים הותיקים, חבר המועצה מטעם הירוקים, מוטי בליצבלאו, אף הוא תושב השכונה ומקדם תכניות פיתוח רבות ויש גם את חבר המועצה מהאופוזיציה אלי בן דיין מסיעת הליכוד שאף הוא מתכוון לפעול למען התושבים.

נראה כי קריית חיים זוכה לתשומת לב רבה בעת הזו ואולי אף צפויה ליהנות מן ההפקר ויתכן כי תוכניות הסיפוח של אבישר יהוו מנוף להשקעה גדולה יותר מצידה של עיריית חיפה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<
<