X

בלעדי: בדמם של חזירי בר בחיפה נמצאו מחלות מדבקות ומסוכנות לבני אדם

'ניוז חיפה קריות' חושף כי בדמם של חזירי בר שנתפסו בחיפה נמצאו מקרים חיוביים של מחלת העכברת ומחלת קיו פיבר. כמו כן נמצאו פרטים עם חיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה שמשמשת בבתי חולים. רט"ג: "אנחנו ממשיכים לאסוף מידע ולמצוא דרכים לצמצם את החשיפה של החזירים לגורמי מחלה ושל הציבור אל החזירים". גורם בכיר המעורה בפעילות נגד חזירי הבר: "פוחדים להכניס ציבור שלם לחרדות"

סכנת הימצאותם של חזירי הבר במרחב העירוני עולה מדרגה. לא רק חשש מתקיפה והיפגעות פיזית, אלא חשש אמיתי מהתפרצות של מחלות מדבקות העלולות לפגוע בבריאותם של בני אדם. 'ניוז חיפה קריות' חושף לראשונה את המידע על הממצאים החמורים ומעוררי דאגה. בדמם של חלק מחזירי הבר בחיפה נמצאו מחלות מסוכנות כמו מחלת העכברת – מחלה שיכולה לעבור לאדם ולחיות המחמד, קיו פיבר שפוגעת בנשים בהריון, הפה והטלפיים, חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ודבר הצאן.

גורם המעורה בנושא ציין כי המידע מוכר לרשות הטבע והגנים וכפי הנראה לא פורסם עד כה מן החשש להיתכנות של בהלה והיסטריה בקרב הציבור. "יש דילמה, מצד אחד חשוב לפרסם את המידע לציבור אבל מצד שני פוחדים להכניס ציבור שלם לחרדות".


חזירים בשכונת כרמליה בחיפה. צילום פרטי


בעקבות פניית 'ניוז חיפה קריות' לרשות הטבע והגנים אישר ד"ר תומר ניסימיאן וטרינר הרשות את הממצאים. "חזירי בר בחיפה. נדגמים (בדיקות דם,מטושים וכו') במסגרת דרישה של רשות הטבע והגנים בהיתר שניתן לעיריית חיפה. במסגרת הבדיקות נמצאו מקרים חיוביים של מחלת העכברת (מחלה שיכולה לעבור לאדם ולחיות המחמד דרך שתן החזירים) וגם מקרים חיובים של קדחת קיו (גם כן מחלה שעשויה להיות קשה שיכולה לעבור לאדם דרך הפרשות חזירים בסביבה). בנוסף, נמצאו פרטים שנושאים עליהם חיידקים עמידים לאנטיביוטיקות מתקדמות שמשמשות בבתי חולים. העדויות הללו חשובות מאוד ואנחנו ממשיכים לאסוף מידע ולמצוא דרכים לצמצם את החשיפה של החזירים לגורמי מחלה ושל הציבור אל החזירים. הממצאים הללו מדגישים את החשיבות של פעולה בגישת "בריאות אחת" שמייצגת את קשר הבריאות של האדם- סביבה ובעלי החיים. אם יש חזירים שנחשפו לחיידקים עמידים, יש מקום לנטר ולאבחן את מקורות הזיהום כדי שנשפר את בריאות הכלל".

חזירי בר אוכלים שאריות מזון. צילום: דוברות עיריית חיפה

חזירי בר אוכלים שאריות מזון. צילום: דוברות עיריית חיפה

על פי משרד הבריאות, עכברת, הידועה גם בשם "לפטוספירוזיס" (Leptospirosis), היא מחלה זיהומית חיידקית של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להדבק (המחלה מתפתחת בדרכי השתן של בעלי החיים). ההדבקה של בני אדם מתרחשת לרוב בעקבות חשיפתם למים נגועים או לאדמה נגועה בשתן של יונקים, במיוחד ממכרסמים (כמו עכברים וחולדות – ומכאן השם "עכברת"), אך גם מחיות בר ומחיות משק כמו בקר וצאן, סוסים וכלבים. וזאת כאשר נוצר מגע בין המים או האדמה לבין העיניים, הפה, האף או סדקים בעור. סימנים ותופעות לוואי של המחלה יכולים לנוע בין תסמינים קלים לקשים במיוחד: כאב ראש, כאבי שרירים, וחום עד דימום מהריאות (תסמונת דימום ריאתי חמורה), אי ספיקת כליות וכבד, או דלקת קרום המוח. מחלת וייל (Weil's disease), הצורה החריפה והחמורה של עכברת, גורמת לאדם הנגוע להיפגע (העור והעיניים מצהיבים), לפתח אי ספיקת כליות ולדמם. דימום מהריאות הקשור לעכברת מכונה "תסמונת דימום ריאתי קשה".

קדחת קיו (Q fever) היא מחלת חום זיהומית הנגרמת מחיידק Coxiella burnetii (קוקסיילה בורנטי). היא תוקפת גם בעלי חיים: בקר, צאן, חיות מחמד, וגם גורמת להפלות. החיידק עמיד מאוד לתנאי הסביבה וחודר בדרך כלל דרך דרכי הנשימה. המחלה מתבטאת בשתי צורות עיקריות: מחלה חדה, שנגרמת בעטייה דלקת ריאות, ונמשכת 2-1 שבועות; ומחלה כרונית התוקפת בודדים מן האוכלוסייה שלקתה במחלה בצורתה החדה, ומתבטאת בדלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס), בדלקת כבד או בדלקת שיליה (אצל נשים הרות).

במהלך השנים האחרונות עלה מספרם של חזירי הבר המשוטטים ברחבי העיר והגיע למאות רבות. להקות של חזירים מסתובבים כמעט באין מפריע בשכונות העיר, זורעים הרס ברחובות, בכיכרות, בגינות ובחצרות הבתים ולא אחת הסתיימו המפגשים בין החזירים לתושבים גם בפציעות, שחייבו פינוי לבית חולים.

לציין כי על פי דוח שנערך בחודש מאי שנה שעברה על-ידי רשות הטבע והגנים ועיריית חיפה עולה כי חלה עליה באירועי הפיכת הפכים על-ידי חזירי הבר ברחבי העיר חיפה. עובדה זו כשלעצמה היא מפגע תברואתי מסוכן.

דוד לוריא. צילום: יח"צ

מיד עם היכנסו לתפקיד מינה ראש העיר יונה יהב את דוד לוריא כפרויקטור לטיפול בבעיית חזירי הבר בחיפה. לוריא, תת-אלוף בדימוס, קצין בכיר בזרוע הים בצה"ל, כיהן בעבר כראש מינהל התפעול בעיריית חיפה. מאז היכנסו לתפקיד פועלת העירייה בשיתוף רשות הטבע והגנים למיגור חזירי הבר בחיפה.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "חזירי הבר כמו שאר חיות הבר, נמצאות באחריות רשות הטבע והגנים".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<


<


<