X

לציון היום הבינלאומי ללא עישון – "זה יכול לשנות לכם את החיים"

למעלה מ-30 שנה עישנה עינת מורג, תושבת חיפה, עד שהחליטה לבצע מהפך. לאחר שסיימה בהצלחה סדנה לגמילה לעישון במכבי היא מציינת שנה שלמה ללא סיגריה. על הדרך היא סחפה גם את בעלה ואת חברת הילדות "שבזכותה" החלה לעשן, ויש לה גם מסר: "זה אפשרי להפסיק לעשן"

היום הבינלאומי ללא עישון יצוין השבוע. עבור עינת מורג (49) תושבת חיפה, מנהלת פרויקטים טכנולוגיים, לסיגריות היה מקום מאוד מרכזי בחייה.  במשך 30 שנה הסיגריות היו חלק בלתי נפרד ממנה וכעת היא מציינת שנה שלמה עם אוויר נקי. "במשך שנים חוויתי בבית מחמאות לא נעימות מהילדים, הריח היה שם בכל פינה. היה חשש מצדם שהבריאות שלי תפגע. פשוט הרגשתי לא חלק מהחבורה בבית"-משתפת עינת.

עוד בתקופת הקורונה היא ניסתה להיגמל ובשל סיבות שונות הניסיון לא צלח, עד הפעם האחרונה. "אמרתי די. אני מוכנה לתת צ'אנס אמיתי באמת, הגעתי לסדנה של 'מכבי' מיוזמתי ופשוט באתי מההתחלה עם ראש פתוח. משבוע לשבוע הגעתי לכל מפגש, מצייתת לכל הוראות. ממפגש למפגש חגגתי את הדברים הקטנים לצד פידבקים חיוביים שקבלתי מהסביבה וכמו תלמידה טובה הגעתי אל היעד".


עינת מורג עם יונית רובין מנחת הסדנה ללא עישון של מכבי שירותי בריאות. צילום: מכבי


לדבריה, לאחר שמונה מפגשים, הכוללים היכרות אישית, הקניית כלים, ליווי אישי ומידע לגבי תרופות, היא הצליחה לצאת לדרך חדשה ומאז היא לא מביטה לאחור.-"על אף שעברתי משברים משמעותיים בחיי לא נשברתי ולא חזרתי לסיגריות. כח הרצון שלי היה חזק כי הבנתי כמה ההחלטה להפסיק הייתה נכונה וטובה עבורי לסיים את התלות בסיגריה שניהלה אותי. בהתחלה זה התחיל בהליכות ומהר מאוד חדר הכושר החל להוות כמוצא למחשבות טורדניות לעשן והפך להיות היציאה היומית שלי מהבית עבור הנפש והגוף".

המאמצים של עינת החלו להשפיע על הסובבים אותה ובמקביל גם בעלה הפסיק לעשן ביחד איתה בשנה האחרונה,. ההישג האישי שלה הצליח להשפיע על חברת הילדות שבזמנו "תרמה" לכך שהחלו לעשן ובזכותה גם היא החלה סדנת גמילה ומתמידה מזה מספר חודשים ללא אף סיגריה. לעינת יש גם טיפ למעשנים המתעניינים להתחיל את התהליך. "תנסו לבוא בראש פתוח, תנו לזה צ'אנס אמיתי כמו שאני נתתי. זה בידיים שלנו לשנות הרגלים של שנים".

אנדרה הורביץ, מנהלת קידום בריאות מחוזית של מכבי שירותי בריאות בצפון: "הפסקת עישון היא ההחלטה הבריאותית החשובה ביותר עבור כל מעשן ויכולה לשפר משמעותית את איכות חייו של המעשן עצמו ושל סביבתו. לכן במכבי אנו משקיעים רבות בנושא זה באמצעות הסברה, הדרכה ועידוד הגמילה. אנו מעמידים לרשות חברי הקופה ללא תשלום, ליווי בתהליך בהתאם לבחירת המטופל: סדנאות קבוצתיות לגמילה מעישון או מוקד טלפוני לגמילה מעישון. אני גאה להוביל את תחום גמילה מעישון במחוז הצפון, זהו קידום בריאות במיטבו".

לפי נתוני מכבי שירותי בריאות, בשנת 2023 השתתפו 8,527 חברי מכבי ו- 38 חברי קופות אחרות, במסלולי הגמילה מעישון השונים במכבי. סה"כ השתתפו בכל התוכניות 8,565 נשים וגברים, עלייה של כ- 14% בהשוואה לשנת 2022. בנוסף, למעלה מ-16,000 חברי מכבי רכשו תכשירי גמילה מעישון בשנת 2023.

בסקר הבריאות של ישראל שבוצע במכבי שירותי בריאות חצי שנה לאחר ה-7 באוקטובר דווח כי כ-30% מהמעשנים או מהמעשנים לשעבר ציינו כי בעקבות המלחמה חזרו לעשן או שהגבירו את כמות צריכת העישון, לצד הנתון כי 56% מהמעשנים מדווחים כי הגבירו את צריכת הסיגריות. ד"ר אמיליה חרדאק, מומחית למחלות ריאות במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות ומנהלת יחידת ריאות בבית החולים בני ציון מסבירה כי "מצבים של סטרס וחרדה, תחושת בדידות וניסיון לבריחה מהמציאות – כולם מאפיינים מאוד נרחבים באוכלוסייה מאז ה-7 באוקטובר וכל אלה מגבירים את העישון בקרב האוכלוסייה. בנוסף, התקופה התאפיינה גם בחוסר וודאות תעסוקתית והפסקות מפעילויות שונות ועל כן גם הזמן "הפנוי" שנוצר מנוצל על ידי לא מעטים לעישון סיגריות. על רקע המתואר והאמירות המוכרות כגון "סיגריה מרגיעה" ניתן להבין היטב את עליית צריכת הסיגריות בתקופה המדוברת".

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות