X

יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית לחיפה: "כלכלה מניעה עיר" (וידאו)

חבר מועצת העיר חיפה, רני בנדר, נכנס לתפקיד יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית לחיפה ובריאיון מיוחד ל'ניוז חיפה קריות' הוא מספר על משנתו הכלכלית, תכניות הפיתוח העתידיות בתחום התעשייה והתיירות ומה יהיה עם הגן חיות במרכז הכרמל. צפו בריאיון המלא:

לפני חודש נכנס באופן רשמי חבר מועצת העיר רני בנדר לתפקידו כיו"ר החברה הכלכלית לחיפה. בנדר, מגיע עם תכניות רבות לפיתוח העיר וליזום פרוייקטים חדשים.

בנדר הוא חבר סיעתו של ראש העיר יונה יהב ובכוונתו להמשיך ולהרחיב את תחומי פעילותה של החברה הכלכלית כפלטפורמה עסקית ומובילה בהצלחה תכנון וביצוע של מיזמים חדשים לקידום ההתפתחות הכלכלית של העיר.החברה הכלכלית לחיפה עוסקת מזה ארבעה עשורים ביזמות והקמת פרויקטים כלכליים רחבי היקף ובמסגרת פעילותה, משקיעה בפיתוח מגוון רחב של תחומים כגון: תעשיית היי-טק וביו טק, מסחר ועסקים, נדל"ן מניב, אנרגיות מתחדשות, תיירות, נופש וספורט.

"החלטתי להשפיע מתוך המערכת". רני בנדר

רני בנדר (50) חיפאי כבר עשר שנים ומרגיש כאילו נולד פה. בעבר סגן ומ"מ דובר משרד החינוך בירושלים ויועץ תקשורת במשרד התעשייה והמסחר, יו"ר לשעבר בשותפות חיפה-בוסטון CJP, חבר ועד מנהל באגודת הידידים באוניברסיטת חיפה. רב סרן במילואים פעילים בחיל האוויר, יו"ר עמותת "נקודת ציון למורשת צה"ל" אשר מאגדת ראיונות מצולמים של חיילים וחיילות צה"ל לדורותיהם ומפעילה פעילויות חינוך בקרב תלמידי תיכון לשירות משמעותי בצה"ל. בנדר בעל תואר ראשון בתקשורת וניהול ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון. משמש כיום כמנכ"ל מתחם הסיטי סנטר הכולל קניון, משרדים ובית מלון וגר בכרמל צרפתי.

מדוע החלטת להצטרף לפוליטיקה ומדוע בחרת ביונה יהב?

"אחרי שנים של פעילות עסקית, עשייה ציבורית בממשלה, בארגונים ובעמותות, החלטתי להשפיע מתוך המערכת. את יונה יהב לא הכרתי אישית אך לאחר מספר פגישות, ראינו שיש לנו הרבה נושאים משותפים בדגש על ראיה מאקרו כלכלית לחיפה. אין ספק כי יונה יהב האיש הנכון להוביל את העיר. אני שמח שהצלחנו לנצח בבחירות ולבנות כוורת מצוינת של חברי מועצה מצוינים וגורמי מקצוע איכותיים. אביא למועצה ולתושב עשייה ציבורית נקייה, שקופה ואיכותית".

"אין ספק כי יונה יהב האיש הנכון להוביל את העיר. אני שמח שהצלחנו לנצח בבחירות ולבנות כוורת מצוינת של חברי מועצה מצוינים וגורמי מקצוע איכותיים". יונה יהב ורני בנדר

מדוע בחרת דווקא בחברה הכלכלית חיפה?

כלכלה מניעה עיר. בחברה הכלכלית יש נגיעה לנושאי נדל"ן, עסקים קטנים ובינונים, השקעות בחברות סטארטאפ, נדל"ן להוספת מועסקים בעיר, ניהול שטחים מניבים ועוד. בעיניי זה התפקיד הכי מעניין ומשפיע בעירייה. אני שמח שיונה יהב, ראש העיר וגדי מרגלית, מנכ"ל העירייה, מבינים את ההשפעה הכלכלית של התיירות וגם בנושא הזה נקדם את העיר ונהפוך אותה למגדלור כלכלי בצפון.

"כלכלה מניעה כלכלה". חזית הים חיפה.הדמיה: עמי שנער, אמיר מן אדריכלים

איזה פרויקטים קיימים בכוונתך לקדם במהלך החמש השנים הקרובות?

אתמקד בנושאי נדל"ן אשר מפתחים שטחי תעסוקה לעיר. במתחם מת"ם, בניהול חברת "גב ים", סיימו אכלוס של 90,000 מ"ר עם חברות GE, +500, Apple ועוד. הפארק הינו אחד מהטובים בישראל ומאפשר Ecosystem ייחודי, בשילוב המוסדות האקדמיים, מוסדות הרפואה ורמה גבוהה של איכות עובדים הגרים בחיפה ובצפון"

"אנו בהתקדמות שיא עם הקמת בנייני משרדים נוספים ב"פארק המדע והיי טק" בשיתוף חברת "מבנה", הנמצא בסמוך למת"מ. בניין משרדים הראשון בגודל 13,000 מ"ר כבר בתפוסה מלאה עם חברות היי טק מובילות כגון חטיבת האולטרסאונד של GE, מכון מחקר "מכבי שירותי בריאות", חברת "לונזה" ענקית התרופות השוויצרית, חברת "ביו ראד" האמריקאית. כעת אנו בשלב ב' הכולל בניית 2 בניינים נוספים הכוללים 28,000 מ"ר ובנוסף חניון הכולל 24,000 מ"ר. אני צופה שתהיה תוספת של מעל ל-1,500 מועסקים. במקביל אנו מתקדמים בתכנון בניית שני בניינים נוספים בצמוד לקיימים ובכך להגדיל משמעותית את שטחי המשרדים בתחומי המדע וההיי טק"

"אנו רוצים לקדם פארק היי טק נוסף ומשמעותי בנחל סעדיה בצפון העיר, בסמוך לצומת הצ"ק פוסט, אליו יש תחבורה מצויינת מכל רחבי העיר ומטרופולין הצפון. ראש העיר יונה יהב, הגדיר את הפרוייקט הנ"ל בעדיפות עליונה ואנו, בשיתוף משרד הכלכלה, רמ"י ומינהלת המפרץ במשרד ראש הממשלה, נעשה את הכל בצורה מדוייקת ומהירה יחסית כדי לייצר פארק היי טק משמעותי המשלב איזור טבע ייחודי ומרהיב, וכל זאת בשיתוף מוסדות אקדמיה וחברות כלכלה בינלאומיות וישראליות".

"לקדם פארק היי טק נוסף ומשמעותי בנחל סעדיה". רני בנדר

"פרוייקט חזית הים שיושק באוקטובר 2025 באמצעות יזמים מדהימים, קבוצת אדני-גדות, יעניק שינוי משמעותי לעיר בהיבט הכלכלי-מסחרי ובהיבט התיירותי. מדובר על טיילת של כ-2,000 מטר סמוך למימי הנמל, שלצידו שטחי מסחר, משרדים, אטרקציות תיירותיות, מוסדות אקדמיה, מלונאות ושטחי ציבור לתושבים.

אני מאמין גדול בהארכת מסלול שדה התעופה בכ-300 מטר. התבשרנו כי כבר השנה תחל חברת התעופה AIR HAIFA להפעיל טיסות סדירות לקפריסין, יוון ואילת. לסיכום, יש המון עבודה אבל זה מרגש ומאתגר".

איזה פרויקטים חדשים עומדים על הפרק בזמן המיידי?

"ההחלטה הראשונה שעשיתי עם כניסתי לתפקיד היא קידום מכרז שטחים מסחריים באצטדיון סמי עופר, בגודל של כ-8,000 מ"ר בקומת הקרקע, עם השותפים לנושא בעירייה. לצערי, המכרז היה תקוע במהלך מספר שנים וכעת נקדם השכרת הנכסים באופן מיידי. כבר היום יש מסעדות, פעילות לילדים ומרכז רפואי Medix בגודל של כ-800 מ"ר. במהלך השנה הבאה מתוכנן להיפתח מוזיאון "מכבי חיפה" ומסעדה נוספת. אנו מתכננים לייצר במתחם קונספט מסחרי ייחודי לתושבי חיפה והצפון"

"במרחב העיר, נוכל לקדם נכסים עירוניים שאינם שמישים וננסה להסב אותם לנכסים עם אופי כלכלי, תיירותי ותרבותי אשר יסבו הכנסות לחברה ולעיר. ננסה לקדם את פרוייקט החזרת "העסקים לרחוב וברחוב" – בשנים האחרונות, עם בניית קניונים גדולים, הרחובות נחלשו ואיתם נסגרו חנויות רבות בצירים מרכזיים. החברה הכלכלית תערוך חשיבה אסטרטגית ותאפיין ארבעה אזורים המסחריים הלוקים בחסר בכדי "להחזיר" את העסקים לרחוב ולחזק אותם. חלופות אפשריות – קריית חיים ; רחוב הרצל בהדר ; ציר מוריה במרכז הכרמל ; רחוב העצמאות בעיר התחתית".

איצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

"מתכננים לייצר במתחם קונספט מסחרי ייחודי לתושבי חיפה והצפון". איצטדיון סמי עופר. צילום: דורון גולן

כיצד אתה מתכוון לשקם את היחסים עם משרד הממשלה?

"ראש העיר יונה יהב כבר נפגש עם כמה משרדי ממשלה והתחלנו בתהליכי עבודה מול משרד הכלכלה, משרד התיירות, מינהלת המפרץ במשרד ראש הממשלה ועוד. היו לי כבר כמה שיחות עם מנהלים בכירים במשרדי הממשלה וכולם מצפים לעבודה משותפת טובה ואני מבטיח שכך יהיה. ירושלים היא שותפה שלנו. יש לנו עניין לקדם פרויקטים חדשים או פרויקטים שנתקעו בעבר".

דובר על כך שנושא התיירות יוכפף לחברה הכלכלית מתוך הבנה כי זה מנוע כלכלי משמעותי?

"חיפה העיר היפה ביותר בישראל, המשלבת ים, יערות, שלוש הדתות, קולינריה. אין עוד עיר כזאת. בתיאום מלא עם העמותה לפיתוח תיירות חיפה ( עפת"ח ) ובסיוע של השותפים הטבעיים כגון משרד התיירות, איגודים ועמותות ויזמים פרטיים ישראליים ובינלאומיים, אנו נעניק קרקע פורייה לקידום התיירות בחיפה באמצעות ייזום אטרקציות תיירותיות, בניית בתי מלון וחדרי לינה מגוונים, סיוע בהטבות לתומכי התיירות בקידום אירועים, פסטיבלים וכנסים בתחומי התרבות, ספורט ותיירות מהארץ ומהעולם. על מנת שתיירים ילונו בחיפה ויתרמו לכלכלתה, ניזום ונפתח אטרקציות שמטרתן יצירת עוגן לינתי בעיר. החברה הכלכלית תסייע בהקמת בתי מלון בינוניים וגדולים בגדלים מגוונים ברחבי העיר, בסך 800 חדרי מלון חדשים, בנוסף ל-1,800 חדרי מלון שיש כיום בעיר. הייתי רוצה לפתח בהמשך הקדנציה גם את פיתוח ריביירה תיירותית בקריית חיים הכוללת מתחם עם טיילת, מסעדות, אטרקציות ומלונאות; אטרקציות תיירותיות שיוקמו בכל רחבי העיר: הקמת פארק חדש בנחל הקישון שיכלול אמפיתיאטרון עם 10,000 מקומות לאירועי תרבות גדולים במטרופולין עם אפשרות להעתקת גן החיות ממרכז הכרמל לפארק חדיש ונגיש, אולי אפילו פארק חיות משותף עם קרית מוצקין".

"אני רוצה להיות מגדלור כלכלי לגורמים המניעים את הכלכלה". רני בנדר. צילום: גביש מדיה

איזה יעדים הצבת לעצמך ומה החזון שלך עבור חיפה לעוד חמש שנים?

"אני רוצה להיות מגדלור כלכלי לגורמים המניעים את הכלכלה – תושבים, חברות בינלאומיות, סטארטאפים, אקדמיה ועירייה. אנו שואפים אבן שואבת לכוחות כלכליים מקומיים, ארציים, ובינלאומיים. אחד האתגרים המובילים שלנו, הוא להשאיר את הצעירים בחיפה, גם את אלו שנולדו בחיפה ויצאו לערים אחרות וגם אלו שנמצאים כיום במוסדות האקדמיים או עובדים בעיר אך גרים מחוץ לעיר. על ידי יצירת מקומות תעסוקה איכותיים, חינוך מצויין והנגשת דיור אטרקטיבי, נוכל למשוך לעיר משפחות צעירות".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי<