X

לידיעת ההורים: כל מה שצריך לדעת כדי לשמור בבטחה על הילדים ולהימנע מתאונות

החל מסכנות בשינה, כוויות, נפילות ועד לטביעות, מרבית התאונות קורות בזמן קצר בו לרגע אין מבוגר אחראי שישגיח. לעיתים הזמן הקצר הוא זמן יקר. על ידי הקפדה על כללי הזהירות והיצמדות לאמצעי הבטיחות, נוכל למנוע זאת אם רק נדאג ליישם אותם. בעזרת זיהוי וקריאה נכונה של הסכנות האפשריות לתאונות לא רצויות תוכלו לשמור על ילדיכם בצורה מיטבית
על ידי הקפדה על כללי הזהירות והיצמדות לאמצעי הבטיחות, נוכל למנוע זאת אם רק נדאג ליישם אותם. בעזרת זיהוי וקריאה נכונה של הסכנות האפשריות לתאונות לא רצויות תוכלו לשמור על ילדיכם בצורה מיטבית

פעוטות בשנה הראשונה


בחודשים הראשונים הם הפגיעים ביותר, אינם יכולים לבטא עצמם ותלויים בערנות מבוגר.


שינה- על מנת ליצור עבור התינוק שינה בטוחה יש לייצר עבורו סביבה בטוחה, יש לוודא כי התינוק ישן על גבו בסביבה סטרילית, הרחק מחפצים, לרבות שרוכים או חפצים רכים כמו בובות או כריות.

נפילות- ידועות כגורם עיקרי לפגיעות. ההנחיה הראשונה לא להשאיר תינוק לבדו על מיטת ההורים או בשידת ההחתלה, היות והוא מסוגל בין רגע להתהפך וליפול. בזמן האוכל יש להושיב את התינוק חגור בכיסא הילדים.  באופון כללי מומלץ לאבזר את הבית באמצעי בטיחות, לוודא שחלונות בקרבתו סגורים ולשים מנעולים במגירות השונות.

מניעת כוויות-יש להרחיק תינוק ממקורות חמים כמו תנור, רדיאטור, מגהץ ומשקאות חמים, מים חמים עלולים לגרום לכוויה גם חצי שעה לאחר שרתחו. בזמני מקלחות, מומלץ תמיד לפתוח את המים הקרים ורק לאחר מכן את המים החמים.

הרעלות-ידוע שתינוקות אוהבים להכניס לפיו מכל הבא ליד. יש להרחיק מהישג יד חומרי ניקוי ושאר תכשירים שלא אמורים להיות בקרבתם. מומלץ מראש לאחסנם במקום גבוהה שלא בהישג יד. גם כאשר אתם מנקים את בקבוק התינוק, יש להקפיד שלא יבוא במגע עם חומרים רעילים ולוודא סטריליזציה מלאה.

טביעות-בשום שלב לא משאירים תינוק ולו לרגע בקרבת מים. על אחת כמה וכמה באמבטיה, יש להכין מראש אמצעי בטיחות להחזקת התינוק ולאחוז בתינוק בכל זמן הרחצה לאחר מכן יש לוודא ריקון מלא של האמבטיה. בבתים אשר קיימת בריכה, יש להקים גדר עם מנעול בכניסה שרק מבוגרים יוכלו לפתוח. זכרו תמיד-תינוקות עלולים לטבוע גם במים רדודים.

הקפדה על כללי הזהירות. צילום אילוסטרציה: גטיאימאג'ס

ילדים משנה ראשונה עד גיל ארבע

זהו גיל בהם הם מאופיינים בתזוזות בלתי פוסקות ובמהירות ולכן הסכנה מידית ככל שעולה סקרנותם, כך עולה רמת הסיכון לחבלה.

טביעות- בגיל הזה ילדים נוטים ליפול למים כשהראש מקדים את הגוף, כאשר הפה והאף מכוסים במים הם אינם יכולים להתרומם ועלולים לטבוע, גם במים רדודים. באופן כללי תמיד מומלץ מגיל צעיר לשלב אותם בחוגי השחייה השונים. גם ההורים יכולים לחזק אותם בפעולות עידוד לשכב על הגב או הבטן במים בהשגחת מבוגר.

כוויות- באופן כללי, כדאי להרחיק ילדים קטנים מהמטבח. יש לוודא כי שתייה חמה נמצאת הרחק מהישג ידם. בשעת רחצה, יש לבדוק תמיד את טמפרטורת המים, לפני שהילדים נכנסים לאמבטיה או למקלחת, כדי למנוע צריבה או כוויה. כאשר הם מתבגרים, יש ללמד אותם לבדוק את חום המים בעצמם.

הרעלות-כבר בגיל שנה וחצי רוב הילדים מסוגלים לפתוח מכלים. על מנת למזער את הסיכון להרעלה יש לאחסן מוצרים כמו כימיקלים, תרופות, אלכוהול ומוצרי קוסמטיקה (עם מכסה) בארון נעול.

בטיחות ילדים. צילום אילוסטרציה: גטיאימאג'ס

טיפים נוספים

-התקינו בביתכם גלאי עשן וערכו להם בדיקה תקופתית

-מומלץ להתקין סורגים בחלונות או להשתמש באביזרי בטיחות שמגבילים את פתיחת החלון ל-10 ס"מ בלבד. יש להקפיד לעשות זאת בכל החלונות בבית, במיוחד באלו שבחדרי הילדים. בנוסף, יש להרחיק מהחלון רהיטים כמו מיטות, ספות וכיסאות, כדי למנוע טיפוס ו\או נפילה.

-מומלץ להתקין מנעולים על ארונות נמוכים-ודאו ששקעי החשמל מכוסים היטב ושהכבלים החשמליים מוצמדים לקיר וחבויים.

-למדו את ילדכם מה ההבדל בין מכשיר חשמלי הניזון מזרם החשמל לבין מכשיר חשמלי הניזון מסוללה (פחות מסוכן). ילדים קטנים יכולים לכווץ את גופם עד כדי שיוכלו להידחק למרווחים צרים, אולם כשהם עושים זאת הם עלולים להילכד. בדקו את המרווחים במעקות, ואם ניתן, כסו אותם.

-יש להרחיק מהילדים כל מוצר שביר או מסוכן. שמרו סכינים, מספריים, סכיני גילוח, מוצרי תפירה וכלי עבודה במקום גבוה או נעול. כסו את קצוות החדים של רהיטים בעזרת מגיני בטיחות.

הכותבת: אנדרה הורביץ, מנהלת קידום בריאות במחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות