X

חג מעדני החלב בפתח אך ישנם כאלו שעבורם זו בעייה. אי-סבילות ללקטוז – מהם התסמינים וכיצד נטפל?

לקראת שבועות ומנהג אכילת מוצרי חלב, ד"ר נדין סמעאן ברהום, מומחית ילדים, מנהלת רפואית מרחב גליל גולן במאוחדת מסבירה מהי אי-סבילות ללקטוז (סוכר החלב), על התסמינים ודרכי הטיפול
אחד ממנהגי חג השבועות הוא אכילת מוצרי חלב וגבינות אך ישנם אנשים שיש להם אי-סבילות למרכיבי החלב, והם סובלים מתופעות שונות כגון כאבי בטן, גזים, שלשולים, בחילות ואי נוחות בלתי מוסברת בבטן. במקרה של ילדים תיתכן פריחת חיתולים חוזרת (בגלל השלשולים), עצבנות, ובמקרים נדירים גם חוסר עלייה מספקת במשקל, מסבירה ד"ר נדין סמעאן ברהום, מומחית ילדים, מנהלת רפואית מרחב גליל גולן במאוחדת, אפשר לחיות עם אי-סבילות ללקטוז ואפילו ניתן ליהנות מעוגות הגבינה של שבועות, אם נשים לב לסימפטומים, נקבל את הטיפול המתאים ונאמץ אורח חיים מותאם.

מהי אי-סבילות ללקטוז?


אי-סבילות ללקטוז היא תופעה די שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים ונגרמת כתוצאה מחסר מלא או חלקי של אנזים בשם לקטז, שתפקידו במערכת העיכול לפרק את סוכר החלב לקטוז לשני סוכרים פשוטים יותר (גלוקוז וגלקטוז). יש להבדיל בין 'אלרגיה לחלב' למצב המכונה 'אי-סבילות ללקטוז'. במקרה של אלרגיה לחלב, מערכת החיסון מגיבה לחלבון חלב פרה – מצב שעלול להיות מסכן חיים. לעומת זאת אי סבילות ללקטוז או רגישות לחלב גורמת לקושי בעיכול סוכר החלב המלווה בתסמינים שהוזכרו.


ד"ר נדין סמעאן ברהום, מומחית ילדים, מנהלת רפואית מרחב גליל גולן במאוחדת. צילום: מאוחדת

איך אי-סבילות ללקטוז משפיעה על הגוף?

אצל מי שסובלים מהתופעה, מערכת העיכול מייצרת כמות קטנה, המשתנה מאדם לאדם, של האנזים המפרק לקטז, כתוצאה מכך הלקטוז בחלב אינו עובר עיכול, אינו נספג ומגיע למעי הגס בצורתו הבסיסית. חיידקי המעי יוצרים גזים והסוכר מושך מים מה שגורם לאנשים לסבול מיציאות מימיות (שלשולים), גזים, נפיחות, כאבי בטן ואי נוחות. לעיתים התלונות הן בתדירות גבוהה דבר שיכול להשפיע על מצב הרוח ועל איכות חיי היום יום.

איך מאבחנים?

אצל מבוגרים וילדים מגיל שמונה יש אפשרות לבצע בדיקת נשיפה למדידת גז מימן. אצל הסובלים מרגישות הבדיקה תדגים כמות גבוהה של גז מימן כתוצאה מתהליך התסיסה של הלקטוז על ידי חיידקים במערכת העיכול. בפועל אנשים רבים מגיעים לאבחנה בלי בדיקה אלא על ידי הורדה הדרגתית בצריכת מוצרי חלב, מה שמוביל להקלה בסימפטומים בדרך כלל תוך שבוע עד חודש ימים. כך לדוגמה באחד המקרים בהם טיפלתי, הגיע אליי ילד בן שש אשר התלונן על כאבי בטן, במיוחד בלילה ובבוקר. ההורים ייחסו את זה לעלייה לכיתה א', האם חשדה בחרדה מבית הספר אך ליתר ביטחון הגיעה בליווי הילד למרפאה. האם ציינה שלעיתים יש שלשולים ובחילות, ותוך כדי השיחה קישרה בין כאבי הבטן והתסמינים לשתיית חלב בערב לפני השינה ובבוקר לפני בית הספר. החשד לאי-סבילות ללקטוז אומת עם ההקלה המשמעותית בתסמינים כשהילד החל לשתות חלב דל לקטוז.

איך אפשר להתמודד עם אי-סבילות ללקטוז בחיי היום יום?

חלב ומוצריו הינם מקור חשוב מאוד לסידן, חלבון וויטמינים מקבוצתB . לכן, שילוב מתון של מוצרי חלב בתפריט היומי רצוי ואף מומלץ. לסובלים מאי-סבילות יש חלב דל לקטוז או נטול לקטוז, מוצרי חלב אשר עברו תסיסה יגרמו לפחות תופעות. כמו כן, אצל ילדים ותינוקות ישנם מקרים כמו לאחר קלקול קיבה, בהם רמת האנזים פוחתת מה שגורם למצב חולף של אי-סבילות ללקטוז שעובר לחלוטין לאחר מספר ימים.

יש ילדים שנולדו עם מחסור טוטלי של האנזים לקטז. פה הגישה שונה והמעקב הרפואי הדוק יותר וכולל ליווי תזונאי/ת. אם מדובר בתינוק שניזון מהנקה באופן בלעדי ההמלצה היא המשך הנקה ללא שינוי, אם התינוק ניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) יש להחליף לתמ"ל דל לקטוז או ללא לקטוז.

תפקיד רופא הילדים: איזה מדדים יש לבדוק באופן עקבי?

בין אם הילד סובל מרגישות כלשהי ובין אם הילד בריא, עקומת הגדילה הינה כלי חשוב ונחוץ ביותר אשר יכול להדליק נורה אדומה כשהיא לא בטווח הנורמה או כשיש שינוי ניכר באחוזון הגדילה. יש לעקוב אחר משקל וגובה, ובמקרים של תינוקות גם היקף ראש, כדי לוודא שהתינוק נמצא בטווח התקין לגילו. בנוסף יש להדריך את ההורים לגבי תזונה נכונה, ואם יש צורך להפנות לדיאטנית ילדים.

אומרים שלא בוכים על חלב שנשפך, מסכמת ד"ר סמעאן ברהום, אך במקרה שלנו, אני רוצה לומר 'לא בוכים על אי-סבילות ללקטוז'. אפשר לחיות איתה ואפילו ניתן ליהנות מעוגות הגבינה של שבועות. חג שמח ובריא.

מאת: ד"ר נדין סמעאן ברהום, מומחית ילדים, מנהלת רפואית מרחב גליל גולן במאוחדת.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות
<