X

מה עליך לעשות אם נפסק נגדך פסק דין כספי בסכום מהותי?

הליכים משפטיים הינם הליכים מורכבים, לעיתים עניינם בסוגיות פשוטות, ולעיתים עניינם בסוגיות חריגות ו/או פחות נפוצות. לעיתים ההליך צפוי ולעיתים נוחת הוא כרעם ביום בהיר. מאמר מאת עו״ד אלי דורון, שותף מייסד, מומחה במיסים ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, עמית גרוס ושות' עורכי דין

חלק נכבד מההליכים המשפטיים מבוססים בסופו של יום על רצונו של התובע לקבל כסף, משמע שרוב התביעות עניינן בתביעה לסעד כספי. יתכן ומקור הדרישה הכספית הוא הלוואה, הפרת חוזה או פיצויים, ויכול הוא שינבע ממקורות אחרים, אולם בסופו של יום עיקר התביעות האזרחיות מסתכמות בדרישה כספית כזו או אחרת, חלקן מוצדקות יותר וחלקן פחות.

הסטטיסטיקה מלמדת כי מרבית התביעות הכספיות מסתכמות בפשרה כזו או אחרת, אם מחוץ לכותלי בית המשפט, בדרך של גישור ואם באופנים אחרים, כך שיש בנמצא קושי לנתח במדויק את מספר המחלוקות הכספיות ואת אופן התפלגותן ו/או את האופן בו הן מסתיימות.


עו״ד אלי דורון, שותף, מייסד מומחה במיסים ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, עמית גרוס ושות' עורכי דין. צילום: סיגל אבן


 

בחלק נכבד מהמקרים התביעות הן בסכומים קטנים, שם נכנס לתמונה בית הדין לתביעות קטנות, ובחלק אחר של המקרים התביעות הן בסכומים גדולים, כך שהבירור יכול שיתנהל בפני בית המשפט השלום ויכול שיתנהל הוא בפני בית המשפט המחוזי, מה שתלוי בגובה התביעה והאם המחלוקת הכספית מקורה בדיני עבודה ו/או בדיני משפחה ו/או בדינים ייחודים אחרים שלהם ערכה שיפוטית ייעודית משלה.

מה שברור הוא כי ככל שיש בנמצא מחלוקת משפטית כספית מהותית שבמסגרתה נתבעים סכומים מהותיים, אזי נכון וראוי שלא להתנהל עצמאית אלא להסתייע בעורך דין אזרחי על מנת שינתח את המצב ויגבש ביחד עם הנתבע אסטרטגיה משפטית לטובת התמודדות עם המחלוקת.

בחלק מהמקרים נכון יהיה להתגונן ולהראות כי אין בנמצא עילה לתביעה כספית וכי דרישת התובע שגויה מייסודה, ובחלק אחר של המקרים יתכן שנכון לקבל את התביעה ולהגיע לפשרה בנוגע לאופן התשלום, פריסתו, ביטול ריביות ועוד, ובחלק אחר של המקרים שווה לשקול מהלכים אגרסיביים במסגרתם לא זו בלבד שהנתבע דוחה על הסף את התביעה הכספית שהוגשה נגדו, אלא בנוסף תובע הוא את הצד האחר, בטענה כי הוא זה שזכאי לתשלום כספי.

במקביל לאלה, יתכנו מצבים בהם הנתבע כספית מחליט לנסות ולגלגל את האשם לעבר צד ג', כך שלמעשה הוא ממציא "הודעת צד ג'" לגורם שלישי שמשמעותה היא למעשה להגדיר כי היה וימצא על ידי בית המשפט כי קיימת חבות לתשלום, הרי שזו לא אמורה לחול על הנתבע וכי זו צריכה להיות מוטלת על צד ג' בטענה כי אותו צד שלישי הוא זה שצריך לשלם, היה ויקבע שאכן יש בנמצא חובת תשלום.

כמובן שכל מקרה חייב להיבחן לגופו, ואולם מפאת החשיפה והסיכונים הגלומים בהליכים שכאלה, גם אם התביעה נטולת בסיס, הניסון מלמד כי נכון להיות מיוצג על ידי מי שניהול הליכים שכאלה הינו מלאכתו ולדרוש ממנו לבצע את המוטל עליו באופן מקצועי, מה שבסופו של יום אמור לשפר מהותית את מצבו של הלקוח הנתבע ולהביא לידי כך שעלות עורך הדין בטלה בשישים אל מול התמורה.

עורך דין אינו קוסם, אולם עו"ד מקצועי הבקיא ברזי המשפט, ידע לבחון היטב עד כמה התביעה מבוססת, מה קו ההגנה, על מי מוטל נטל הראיה, לבדוק אילו ראיות נדרשות, לבחון מי העדים הנדרשים, לחקור עדים על גבי דוכן העדים ולנסות לפגוע באמינותם ככול שהאמור מתבקש, להעלות טענות מקדמיות, לשקול האם יש מקום לפשרה ומתי, ובאופן כללי לבחון את הדברים באופן רחב, כך שבסופו של יום ניתן יהיה להתמודד עם המשימה ולהביא לידי הקטנת הנזק עד למינימום האפשרי.

למאמר המלא באתר דורון טיקוצקי עורכי דין: https://www.dt-law.co.il/articles.asp?ArticleID=3986

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<<<

<