במוזיאון מאנה כץ

תערוכה חדשה במוזיאון מאנה כץ מוטיב חוזר בכלי קודש ובאמנות עכשווית אוצרת: סבטלנה ריינגולד
צילום יחצ

צילום יחצ

Monad7

צילום יחצ

הפילוסוף הצרפתי ז'יל דלז טוען בספרו "חזרה והבדל", כי ל"חזרה" בעשייה האמנותית ניתנה תמיד משמעות שלילית ורק ייחודיות היצירה הקנתה לה את חיוניותה. טענה זו הובילה אותו לדיון בחשיבות הבנת המושג "הבדל" בין יצירה אחת למשנה והצעה לראות את ה"חזרה" כהמצאה מחדש, "ככוח פעיל שיוצר את ההבדל".

האמנות, לאורך כל תולדותיה, עסקה ברעיון ה"חזרה". צורות חוזרות בעולם היוו השראה ליצירות רבות ואמנים הרבו ליצור סדרות, שכפולים והעתקים. מעמד היצירה המשוכפלת לעומת היחידנית שנתפסה כ"מקורית", היא אחת מהסוגיות המרכזיות בשיח על אמנות.

בתערוכה הנוכחית במוזיאון מאנה כץ, נבחנים רעיונות אלה, דרך יצירות אמנות היסטוריות ועכשוויות. מוצגות בה יצירות מאוסף היודאיקה של המוזיאון, המורכב בין היתר, ממאות מוצגים כפולים ומכופלים של תשמישי קדושה. בחינה מעמיקה, חושפת הבדלים מהותיים ביניהם, תרבויות שונות, התנאים החברתיים והפוליטיים בהם נוצרו והביטוי האינדיווידואלי של יוצריהם. לצד אלו, מוצגות עבודות של אמנים עכשוויים כמו, מאיה אטון, בני אפרת, אנדי ארנוביץ', ג'ניפר בר-לב, לילך בר-עמי, ציבי גבע, גל ויינשטיין, יהודית וינשל ליברמן, גיל יפמן, אלן מק'קולון, מיכל נאמן, ינאי סגל, קרן ענבי, אשרף פואח'רי, טל פרנק, שאול צמח, גליה רוזנפלד, מיכל רז, משה קופפרמן וליהי תורג'מן, החוקרים רעיונות של חזרה והבדל. עבודותיהם מתמקדות בפרטים  ובניואנסים המושתתים על ביקורת כנגד תרבות הצריכה, עולם הפרסום והייצור ההמוני.

מוזיאון מאנה כץ – יפה נוף 89 – חיפה – טל': 04-9119372 –  www.mkm.org.il

 16.4.16- 24.9.16

הפתיחה: מוצ"ש  –  16 באפריל 2016  – בשעה 20:00

 

שעות פתיחה:  א'- ד': 16:00-10:00, ה': 19:00-10:00  ו': 13:00-10:00, שבת:   16:00-10:00


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בהכי חם