שומרים על החוף

מפגש "שולחן עגול" ראשון של הפרויקט הבינלאומי "הים שלנו" התקיים במכון לחקר הימים והאגמים בחיפה * הפרויקט נועד לעודד את התושבים למעורבות בשמירה על החוף, בין היתר באמצעות הטמעת ידע בעזרת אפליקציה חדשנית, מפגשי שיח והרצאות

כ – 30 איש בהם נציגי עיריית חיפה, מערכת החינוך, ארגונים סביבתיים ותושבים משכונות החוף השתתפו במפגש הראשון של השולחן העגול  שנערך במכון לחקר הימים האגמים במסגרת הפרויקט הבינלאומי "הים שלנו" Mare Mostrum.

הפרויקט, אותו יזמה פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון, ממומן על ידי האיחוד האירופי ושותפים לו מלבד עיריית חיפה הערים קוולה ואלכסנדרופוליס שביוון, וולנסיה שבספרד, מלטה, החברה להגנת הטבע, הטכניון, מכון מחקר ביוון וארגון סביבתי מירדן.

מרכזת הפרויקט בעיריית חיפה ד"ר זיווה קולודני, ציינה כי

תוך קירוב ותיאום בין הגופים הרבים העוסקים בשמירה ופיתוח חופי הים והעלאת מודעות הציבור ומעורבותו בנושאים אלו.

צוות הפרויקט בחיפה כולל את משרד VIAPLAN בראשות המתכננת החברתית חגית נעלי יוסף האחראית על שיתוף הציבור בפרויקט, הביולוג הימי ד"ר גיל רילוב, מהמכון לחקר ימים ואגמים האחראי על פרויקט "אנשים עושים מדע", סטודיו זונגה בראשות אביטל ברון איזקוב וגיל איזקוב – יועצי המדיה ואחראיים על התיעוד והמדיה החברתית בפרויקט, ונמרוד כנען מחברת המחשוב גיאומינד.ה אחראי על המיפוי הממוחשב של "הדרך אל הים" ובניית האפליקציה לפרויקט "אנשים עושים מדע".

פרויקט "הים שלנו" נועד לפתח כלים חדשניים לניהול נכון ושמירה על חופי הים, צילום: אילוסטרציה

פרויקט "הים שלנו" נועד לפתח כלים חדשניים לניהול נכון ושמירה על חופי הים, צילום: אילוסטרציה

הפרויקט מתמקד בארבעה מישורים:

  • עידוד התושבים המתגוררים בשכונות החוף לקשר עם הים ולמעורבות פעילה בשמירה על חופי הים. במסגרת זו מלווים בין היתר נציגי הפרויקט את התושבים בדרכם אל הים תוך בחינה, מיפוי ותיעוד מכשולים בהם הם נתקלים בדרכם לחוף.
  • "אנשים עושים מדע" – עידוד התושבים לצבור ידע על הנעשה בחוף באמצעות אפליקציה מיוחדת שנבנתה במיוחד עבור הפרויקט המאפשרת לתושבים לשתף בידע אותו צברו.
  • "כשהעיר והים נפגשים" – סדרת הרצאות לקהל הרחב בנושא הים וחופי הים התיכון המתקיימות בשכונות החוף. את סדרת ההרצאות פתח במתנ"ס נווה דוד, ד"ר גיל רילוב שעסק בנושא "החיים המרתקים של שוניות הים התיכון".
  • מפגשי "שולחן עגול" – נועדו לקרב ולתאם בין הגופים הרבים העוסקים בחוף הים.

את המפגש הראשון שהתקיים כאמור במכון לחקר האגמים, פתחה סגנית ומ"מ ראש העיר חדווה אלמוג, שעמדה על חשיבותו של הים כמשאב ציבורי פתוח לתושבים והשימוש הרב שעושים בו התושבים לפנאי ונופש. היא גם ציינה את ההשקעה הרבה של העירייה בפיתוח טיילות לאורך החוף ועל כוונות הפיתוח העתידי של חזית הים והסרת המכשולים בין הים לחוף .

איך להתחבר לפרויקט?

בדף הפייסבוק https://www.facebook.com/hayamshelanu?ref=aymt_homepage_panel

באינסטגרם http://iconosquare.com/hayamshelanu


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה