מילים ותמונות לזכר הנספים

"חובתנו לפעול למען החדרת השואה ולקחיה", כך אמר ראש עיריית נשר, אבי בינמו, בעצרת הזיכרון המרכזית שהתקיימה בהיכל התרבות. מבואת היכל התרבות הוצגה תערוכת תמונות לזכר הנספים. עיריית נשר הקימה קרן מיוחדת ומימנה גם השנה עבור הורי התלמידים בעיר מחצית מעלות המסע לפולין ללימוד השואה והגבורה

 

היום, אנחנו עוצרים את מרוץ החיים כדי לזכור. צילום: איל לרמן

היום, אנחנו עוצרים את מרוץ החיים כדי לזכור. צילום: איל לרמן

העיר נשר התייחדה עם זכרם של ששת המיליונים שנספו בשואה. עצרת הזיכרון המרכזית לציון יום השואה והגבורה, התקיימה אתמול (יום רביעי) בהיכל התרבות במעמד ראש העיר, אבי בינמו, וחברי מועצת העיר: רועי לוי, ישי אבגי, אדווה קאופמן, בוריס אייזנברג וגאורגי גרשקוביץ. עוד השתתפו בטקס: מ"מ מנכ"לית העירייה, מיכל ליבנה, מנהל מחלקת החינוך בעיריית נשר, משה לאופר, יו"ר רשת המתנ"סים נשר, חגי טנדלר, מנכ"לית רשת המתנ"סים נשר, איה אנגל, מנהלי ומנהלות קרית החינוך בעיר: ד"ר חיה ילינק, לאה אופיר, גלית תורג'מן ורמי בן אהרון, אנשי חינוך נוספים וכן תושבים, צעירים ומבוגרים. במבואת היכל התרבות הוצגה תערוכת תמונות לזכרם של הנספים בשואה, ותלמידי קרית החינוך בנשר העלו במסגרת הטקס, מופע מרגש, מכובד ועוצמתי.

בראשית דבריו התייחס בינמו למותו של הנער יובל ינקוביץ ז"ל, ואמר: ״איבדנו אתמול את אחד מטובי נערינו יובל ינקוביץ בן ה-16 ז״ל, בשבוע הבא נזכור את בנינו ובנותינו שנפלו על קדושת הארץ והמדינה ונזכור את חללי פעולות האיבה. היום אנו זוכרים את גבורת השואה ומרכינים ראש לזכרם של 6 מיליון יהודים".

"היום, אנחנו עוצרים את מרוץ החיים כדי לזכור, כדי להזכיר וכדי להזהיר את העולם כולו מפני הזוועה ההיא, שלא תשוב עוד. זיכרון השואה הוא זיכרון קדוש שיש לשמרו בכל האמצעים העומדים לרשותנו.לכן, חובתי כראש העיר נשר לפעול ללא הרף למען החדרת והטמעת תודעת השואה ולקחיה באישיותם ובנפשם של כל ילד וילדה במערכת החינוך שלנו. ככל שנרחיב ללמוד וללמד על שאירע באותם ימים אפלים, נוכל לחסן מפני קהות חושים מוסרית, שאפשרה את אותן זוועות מעשי ידי-אדם".

בינמו ציין כי עיריית נשר מימנה גם השנה מחצית מעלות המסע לפולין ללימוד השואה, וזאת, במטרה לאפשר לכל תלמיד ותלמידה בעיר לצאת למסע המשמעותי, הערכי והחשוב הזה.

יש לציין כינשרהיא העיר היחידה בארץ שמממנת כבר מזה שנתיים מחצית מעלות הנסיעה ללימוד השואה והגבורה, וכפועל יוצא הוכפל מספר התלמידים מהעיר שיצאו למסע לפולין ביחס לשנים קודמות.

"את זיכרון השואה", אמר בינמו, "אנו כאן בנשר מנחילים לדורות הבאים ומזכירים יום יום, שעה שעה, הלכה למעשה אם במסגרת לימודי ההיסטוריה בתכנית הלמידה המשמעותית בבתי הספר ואם בפעילות המשותפת של העמותה למען הקשיש בעיר יחד עם המחלקה לשירותים חברתיים בעירייה, בפרויקטים רבים".

בהקשר זה ציין בינמו,  שורה של פרויקטים ביניהם: "קהילה תומכת"– המעניק לכל ניצול שואה סל שירותים רפואיים בעלות סימלית וגם: "הקשבה ודאגה", ופרויקט נוסף,מועדון "קפה אירופה" – המשמש כמרכז פעילות תרבותית ייחודית לניצולי השואה בעיר. המועדון ניקרא על שם בית קפה בעיר מאלמו, שבשוודיה, בו התכנסו מידי יום יהודים ששרדו את זוועות השואה וחיפשו רסיסי מידע על בני משפחותיהםשנעלמו. פעילות המועדון כוללת בין היתר: קבוצות תמיכה בהנחיית בעלי מקצוע, הרצאות וסדנאות, תיעוד סיפורי חיים באמצעות בני נוער, טיולים, וימי מוסיקה, התורמים רבות לחיזוק נפשם של הניצולים, העצמת ביטחונם העצמי והפגת בדידותם.

עוד אמר בינמו, כי "השנה, הישקנו גם, לראשונה, את תוכנית'תיאטרון עדות', בהנחייתם של צמד השחקנים הוותיקים, עזרא ועירית דגן. התכנית משלבת בין ניצולי שואה ובני נוער ומנחילה את זכר השואה לדור הצעיר בדרך של דרמה-תרפיה".

לדבריו, "זכיתי לקחת חלק במספר מפגשים ולא יכולתי שלא להתפעל מבני הדור הצעיר שהיו צמאים לדעת ומבני הדור הוותיק שהשתוקקו כל כך לספר".

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בנשר