זוכרים ומנציחים את הנופלים

טקס הזיכרון המרכזי לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, התקיים ברחבת "יד לבנים", בגבעת נשר. נערך במעמד ראש העיר, אברהם בינמו, סגניו, חברי מועצת העיר, נציגי צה"ל ובני המשפחות השכולות. טקס מרגש במיוחד התקיים עם חיילי וחיילות צה"ל בוגרי בית הספר התיכון

 

"עום הזיכרון  לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה מסמל את המחיר שמשלמת מדינת ישראל על הקמתה, קיומה ועתידה". צילום: עיריית נשר

"עום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה מסמל את המחיר שמשלמת מדינת ישראל על הקמתה, קיומה ועתידה". צילום: עיריית נשר

העיר נשר התייחדה בשבוע שעבר את זכרם של טובי בניה ובנותיה בשורה של אירועים וטקסים.טקס הזיכרון המרכזי לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, התקיים ברחבת "יד לבנים", בגבעת נשר, במעמד ראש העיר, אברהם בינמו, סגניו, חברי מועצת העיר, נציגי צה"ל ובני המשפחות השכולות.בתום הטקס התקיים ערב "שרים לזכרם" בבית לנדאו.טקסים נוספים נערכו למחרת במוסדות החינוך בעיר. חבר מועצת העיר, בוריס אייזנברג, ייצג השנה את העיר נשר בטקס המרכזי שנערך למחרת בבית הקברות הצבאי בחיפה. אייזנברג הניח את זר עיריית נשר במהלך טקס הנחת הזרים, שהתקיים במעמד שר הבינוי והשיכון, ח"כ יואב גלנט.

"יום הזיכרון  לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה מסמל את המחיר שמשלמת מדינת ישראל על הקמתה, קיומה ועתידה", אמר ראש העיר, אבי בינמו. בינמו, אביו של סגן אורי בינמו ז"ל, בעצמו אב שכול, ציין כי עיריית נשר מממשת את הבטחתה כך ששמם וסיפור גבורתם של טובי בניה ובנותיה ייזכרו ויישמרו לעד, בדרך מכובדת וראויה. כך, למשל, במהלך השנים האחרונות, פעלה העירייה רבות להנצחת זכרם של חיילי צה"ל, אנשי כוחות הביטחון, ונפגעי פעולות האיבה. בין היתר, מלאכה זו כללה: הקמת גן משחקים ע"ש לוחם גולני, רוסלן יוסיפוב, הקמת מגרש קט-רגל חדש בשכונת בן-דור ע"ש החייל סער שטיין ז"ל, הקמת "מצפור גלית", לזכר השוטרת רס"ר גלית ארביב, חנוכת אנדרטה בבית הספר התיכון וחנוכת "גן הדר הנופלים", בחטיבות הביניים. בד בבד, גן הזיכרון לחללי המשחתת "אילת", שבצומת הרחובות המתמיד-ציון, שהוקם לזכרם של רס"ר יצחק שטרמר, סמל רמי נברו, ורב"ט טיבריו קופל, לבש מראה חדש ומכובד. העבודות כללו: שיקום פיזי של רחבת האנדרטה והנגשתה לאנשים בעלי מוגבלויות, גינון וטיפוח הנוף.

מצבת הזיכרון המרכזית, ב"יד לבנים" שופצה, תמונות החיילים ואנשי כוחות הביטחון נוספו, ושמותיהם של ל"ט הבחורים מטבח בתי הזיקוק נחקקו אף הם באנדרטה.

כל אלה מצטרפים לאתרי זיכרון נוספים הפזורים ברחבי העיר, שגם הם עוברים בימים אלה שדרוג ומתיחת פנים כמו:  "גן רפי"  – ברחוב המגינים, לזכר רב-סרן רפי צוקר, "גן דוד" – לזכר דוד לזימי, ברחוב ברק, ו"גן יוסף" – לזכר יוסף גוזלן, בשכונת תל-חנן.

אבי בינמו, אב שכול בעצמו: "נשר היא דוגמא ומופת לחינוך לערכים, לאהבת הארץ, לאהבת האדם". צילום: עיריית נשר

אבי בינמו, אב שכול בעצמו: "נשר היא דוגמא ומופת לחינוך לערכים, לאהבת הארץ, לאהבת האדם". צילום: עיריית נשר

הטקס המרכזי שהתקיים ברחבת "יד לבנים", בגבעת נשר, נפתח בשעה 20:00 בצפירת דומיה. אחריה התקיים טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה. עוד כלל הטקס את הקראת שמותיהם ותמונותיהם של הנופלים. הרב רפאל צוקר, אחיינו של רב-סרן רפי צוקר ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים, קרא תפילת "יזכור" ו"אל מלא רחמים". עמיקם ויזל, אביו של מישר ערן ויזל ז"ל, שנהרג באסון הכרמל בשנת 2010, קרא "קדיש". סגנית ראש העיר, נעמי כספי, הקריאה את השיר: "מצבות חיות", בשם האחים השכולים.

נציג צה"ל, סא"ל תמיר שלום, התייחס בדבריו גם ליום השואה ואמר אמר כי "אנו זוכרים וכואבים", אך לדבריו, "צה"ל הוא צבא חזק ואיתן, כוח המגן העברי שקם במדינת ישראל לא יאפשר שנעמוד שוב מול התופת".

יו"ר מועצת הנוער העירונית, אופק דנינו,הבטיח בשמם של בני הנוער בעיר נשר להמשיך ולשמור על זכרם הנופלים ולספר את סיפורם.דנינו אמר כי ביום הזיכרון, עלינו, כאומה להיות מאוחדים ולזכור את אלה שחירפו נפשם על מנת להעניק לנו שקט. הוא גם קרא לבני הנוער להמשיך ולהתגייס למיטב היחידות הלוחמות בצה"ל, ובפנייתו לבני הנוער  אמר: "העניקו מעצמכם את השירות הכי משמעותי שתוכלו".

למחרת, כאמור, טקסים נוספים נערכו בכל מוסדות החינוך בעיר. קרית החינוך ע"ש רבין קיימה, במעמד ראש העיר וסגניו: יחיאל אדרי ונעמי כספי, מ"מ מנכלית העירייה, מיכל ליבנה ומנהל מחלקת החינוך בעירייה, משה לאופר, מפגש של סגל ההוראה ושל תלמידים עם חיילות וחיילים, בוגרות ובוגרים המשרתים כיום במיטב היחידות הלוחמות של צה"ל. מנהלת קרית החינוך, ד"ר חיה ילינק אמרה בטקס: "מחויבים אנו להמשיך ולצעוד בנתיב החיים שהיתוו לנו הנופלים".

ראש העיר, אבי בינמו, אמר: "העיר נשר היא דוגמא ומופת לחינוך לערכים, לאהבת הארץ, לאהבת האדם ולאהבת הסביבה. נשר מובילה בגיוס הבנות והבנים לצה"ל ומתגאה באחוז הקצינות הגבוה ביותר בארץ. אצלנו אין גיבורים אלמונים, אצלנו, לכל איש יש שם, וכל שם הוא אדם, אשר בו מגולם סיפור אישי. מאחורי כל שם מסתתר הסיפור של מדינת ישראל".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על מחירי המנות לחתונות באולמות אירועים?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בנשר