פרויקט ואדי סאליב יצא לדרך

פרויקט התחדשות עירונית בשכונת וואדי סאליב הוותיקה, שהחל בימים אלו, יהפוך אותה לאבן חן ארכיטקטונית. שטח התכנית כולל 5.772 דונם – מעל 11.000 מ"ר של שטחים עיקריים בשימושים מעורבים של מגורים ומסחר בשלושה בניינים ומרחב ציבורי בשטח של 700 מ"ר ופתרונות חניה

 

בשכונת וואדי סאליב, שבחיפה החלו לאחרונה עבודות הבנייה להקמת מתחם מגורים ומסחר חדש – פרויקט "הרובע" שייבנה במסגרת התחדשות עירונית שמקדמת העירייה בכל שכונות ומתחמי העיר התחתית ובכלל זה בשכונת ואדי סאליב, שבעברה הייתה שכונת מצוקה וסבלה מקיפוח חברתי.

 

באזור בו היו בעבר מבני מגורים צפופים, מתוכנן לקום פארק בשטח כולל של כ – 12 דונם. הדמיות משרד "חן אדריכלים"

באזור בו היו בעבר מבני מגורים צפופים, מתוכנן לקום פארק בשטח כולל של כ – 12 דונם. הדמיות משרד "חן אדריכלים"

השכונה הערבית מוסלמית הוקמה על מדרון ההר הצופה למפרץ חיפה, משני צדיו של ואדי סאליב. בתי האבן הייחודים בשכונה שימשו דוגמא להתפתחות אדריכלות ערבית אורבנית בחיפה. בנייתם של הבתים עטורי פרטים ארכיטקטוניים מבוססת על מסורת בניה ארוכת שנים. ההתחדשות העירונית המקיפה בשכונה הינה במסגרת פרויקט שיקום ופיתוח שמבצעת העירייה בכל שכונות העיר ומתחמי העיר התחתית ( המושבה הגרמנית, קמפוס הנמל, כיכר פאריז והשוק התורכי). השכונה עברה שיקום תשתיות יסודי בשנות ה– 90 ע"י העירייה יחד עם מנהל מקרקעי ישראל במסגרתו הוטמנו כל התשתיות מתחת לפני הקרקע, הוכשרו מקומות חנייה ושוקמו מהלכי המדרגות הציבוריים העשויים מאבן המאפיינת את הוואדי.

השיקום יבוצע על פי תכנית בניין עיר מאושרת חפ/מק/1601ב' במסגרת תכנונית חדשה להקמת מתחם למגורים ומסחר בשכונה. עם השלמתו, מתוכננים פרוייקטים נוספים כחלק מפיתוח השכונה כולה. במסגרת התכנית, מתוכננים דירות מגורים שייתנו מענה לאוכלוסייה מגוונת ובסיס למסחר מקומי כחלק ממרקם השכונה. בנוסף תאפשר התכנית יצירת מרחב ציבורי משמעותי לרווחת דיירי הפרויקט והשכונה כולה וחיבור בין רחוב וואדי סאליב לרחוב אלקלעי.

התכנית משתרעת על שטח כולל של 5.72 דונם, מעל 13,000 מ"ר של שטחים עיקריים בשימושים מעורבים של מגורים ומסחר שיוקמו בשלושה בניינים בצמוד למרחב ירוק בשטח של 700 מ"ר וחניה תת קרקעית. הפרויקט יכלול 198 יח"ד במגוון רחב של גדלים שינועו מ-2 ועד 5 חדרים שבחלקן ממוקמות בחזית הפונה לפארק שהקמתו נמצאת בשלבי סיום אחרונים וחלקן צופות אל נוף הים והנמל. הפרויקט כולל חזית מסחרית המלווה את הרחוב. החלק המסחרי בפרויקט ירוכז בקומת קרקע מסחרית כאשר בחלקו האחורי (בין רח' ואדי סאליב התחתון לרח' אלקלעי העליון)  תוקם גינה שתעוצב כ"גינה חיפאית" מאופיינת באלמנטים האופייניים לגינות בחיפה שתהווה ריאה ירוקה לפרוייקט כולו.

בלב ליבה של השכונה, באזור בו היו בעבר מבני מגורים צפופים, מתוכנן לקום פארק בשטח כולל של כ – 12 דונם. כל הטרסות "נפגשות" בתיאטרון פתוח, המשלב מושבי אבן מעובדת עם משטחי דשא משופעים. בלב הפארק, כחלק ממערך הטרסות והטיילת ההיקפית, יוקם מרכז ובו בתי קפה ומסעדות למבקרים.

 

טקס הנחת אבן הפינה לפרויקט היום. "רגעים היסטוריים כגון אלה, הם הדפים החשובים ביותר בתולדות העיר". צילום: עיריית חיפה

טקס הנחת אבן הפינה לפרויקט היום. "רגעים היסטוריים כגון אלה, הם הדפים החשובים ביותר בתולדות העיר". צילום: עיריית חיפה

ראש העיר חיפה יונה יהב: "רגעים היסטוריים כגון אלה, הם הדפים החשובים ביותר בתולדות העיר. דווקא וואדי סאליב, שהייתה סמל לימים של מצוקה וקיפוח, תהפוך למרכז עירוני מודרני, אותנטי ושוקק חיים. עשינו הכול על מנת לשמור על אופייה הארכיטקטוני הייחודי והאינטימי של השכונה, ועל מנת שתשתלב בנוף האורבני הטבעי של העיר. זהו  צעד נוסף בהתפתחותה יוצאת הדופן של העיר התחתית. אחרי עשרות שנים של הזנחה ובלאי, העיר מגלה מחדש את הלב הפועם שלה, מתחדשת, שולחת זרועות ומייצרת מציאות חיפאית חדשה."

שמעון ג'יני מנכ"ל חברת "גולדן ארט" ציין בדבריו: "אנו מזהים את תנופת הפיתוח וההשקעה של העירייה ברחבי העיר התחתית וחשים כי העירייה ומוסדות התכנון קשובים ליזמים ונכונים לקדם פרויקטים. ההחלטה ליזום פרויקט נדל"ני רחב היקף בשכונת ואדי סאליב נובעת מהאמונה בפוטנציאל הרב של המקום בסמוך למרכזי תעסוקה, מוסדות אקדמאיים, מקומות בילוי ומסחר עירוני.

מתכנני הפרויקט ניר ונילי חן ממשרד חן אדריכלים: "הגישה העיצובית מודעת לחשיבותו של האתר כבעל ערך היסטורי ויחודו הטופוגראפי והאורבאני. חלקו התחתון של המבנה, כבד, מחופה אבן ומחובר לאדמה וחלקו העליון מודרני, קל ושואף כלפי מעלה. זהו סוג של דו שיח בין דורות ,בין תרבויות ובין שכבות של זיכרון."

הפרויקט הינו הראשון מסוגו בשכונה במסגרת התחדשות השכונה הוותיקה אשר הוקמה בסוף המאה ה– 19 בתקופת השלטון התורכי ועם השנים הפכה לסמל הקיפוח והמרי החברתי בשנות ה – 50 של המאה ה– 20.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה