האלרגולוג יחליט אם לנתח

ד"ר יוסף פנסוף, יועץ בכיר במחלקה לאלרגיה של כללית בלין, הדריך את צוות ההרדמה ברמב"ם ואף נתן ייעוץ עבור מועמדת לניתוח שנחשדה כרגישה לחומרי הרדמה
האלרגולוג יחליט אם לחולה מסוימת יש אלרגיה לחומרי הרדמה ואם תוכל לעבור ניתוח. צילום: כללית

האלרגולוג יחליט אם לחולה מסוימת יש אלרגיה לחומרי הרדמה ואם תוכל לעבור ניתוח. צילום: כללית

מקובל לחשוב רק על המנתח והמרדים כמי שיש להם תפקיד חשוב בניתוח. מסתבר שלא אחת דרושה מעורבותו של המומחה לאלרגיה, כאשר יש חשש כי המנותח רגיש לחומרי ההרדמה. על רקע זה, הוזמן ד"ר יוסף פנסוף, שהינו רופא בכיר של כללית במחלקה לאלרגיה במרכז רפואי לין, להרצות על אלרגיה לחומרי הרדמה בפני צוות מחלקת ההרדמה בבית חולים רמב"ם, לפי הזמנתו האישית של מנהלה, פרופ' כץ. ד"ר פנסוף הינו מומחה לנושא זה ולכן הוזמן לרמב"ם, על אף שאינו מצוות בית החולים.
בהקשר זה, ביקש הצוות שם ייעוץ גם עבור מועמדת לניתוח בת 67, עם חשד לאלרגיה לחומרי הרדמה מקומית. על אף שאינה מבוטחת בכללית, ביקש פרופ' כץ את חוות דעתו של ד"ר פנסוף, שהינו בר סמכא בנידון. בהנהלת מחוז חיפה וגליל מערבי של כללית, הוחלט להיענות לבקשה חריגה זו וניתן אישור חריג לכך שתיבדק במרכז רפואי לין, במחלקה לאלרגיה, שבו מטופלים כרגיל רק מבוטחי כללית. המטופלת הייתה אמורה לעבור ניתוח כעבור יומיים אך נזכרה כי לפני כשנתיים התעורר חשד שהיא אלרגית לחומרי הרדמה כלליים.
כאמור, בתיווכו של מנהל ההרדמה ברמב"ם הגיעה לייעוץ על ידי ד"ר פנסוף. היא עברה בלין סדרת טסטים לחומרים החשודים – טסטים שאינם זמינים במרבית מחלקות האלרגיה. הוצלב גם מידע שהועבר מרמב"ם, עם פירוט על חשיפות שלה בעבר לאותם חומרים אצלם. המסקנה של המומחה בלין הייתה שהיא אינה רגישה לאותם חומרי הרדמה, כפי שחשדו תחילה. המטופלת הייתה מופתעת מהמקצועיות והיסודיות בלין ושמחה לשמוע שביכולתה לעבור את הניתוח, ללא חשש לרגישות לחומרי ההרדמה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות