נפרדים מהמנהל המיתולוגי הרב סמואלס

הרב ד"ר ראובן סמואלס, מנהלו השני ומיסדו של מרכז חינוך ליאו באק בכרמל הצרפתי, הלך לעולמו לאחר מחלה קשה והוא בן 82. תלמידיו וצוות החינוך בבית הספר נפרדו ממנו: "הרב סמואלס היה אוהב אדם. איש חזון ומעשה. מורה ומחנך. רב ומדריך".
 

השבוע הלך לעולמו, בגיל 82 לאחר מחלה קה, הרב ד"ר ראובן סמואלס, מנהלו השני ומיסדו של מרכז חינוך ליאו באק בכרמל הצרפתי.

הרב סמואלס ניהל את מרכז חינוך ליאו באק משך חצי יובל שנים והביא את המוסד להישגים רבים בתחום החינוך, חיי הקהילה והיהדות. כל זאת באמצעות בתי הספר, המרכז הקהילתי ומרכז הספורט, ובית הכנסת של היהדות המתקדמת, המהווים יחד את מרכז חינוך ליאו באק האיחוד בין מרכיבים אלו בהתאם לחזונו ופועלו של הרב סמואלס יוצר קהילה ייחודית שוקקת חיים, שוחרת אחווה וקיום משותף,  אשר התפתחה משך כיובל, ותורמת לחיי החינוך והקהילה בחיפה ובארץ כולה.

 

הרב ד"ר ראובן סמואלס. "למדנו ממנו לחלום ולאהוב". צילום: ליאו בק

הרב ד"ר ראובן סמואלס. "למדנו ממנו לחלום ולאהוב". צילום: ליאו בק

 

דני פסלר מנכל ליאו באק בהווה ותלמידו של הרב סמואלס כותב בהספדו: "הרב סמואלס היה אוהב אדם. איש חזון ומעשה. מורה ומחנך. רב ומדריך. מתכנן ואדריכל. בונה, מחדש ויוצר. אב ורע. מתקן עולם. בוב היה כל אלה ועוד. אנחנו תלמידיו וממשיכי דרכו שאבנו ממנו אנרגיות בלתי נדלות ולמדנו ממנו לחלום ולאהוב.במפעל חייו הציוני במרכז חינוך ליאו באק בנה הרב סמואלס מיקרוקוסמוס לחברת מופת המושתתת על יסודותיה הערכיים של היהדות.  כממשיך דרכו של הרב ד"ר מאיר אלק ז"ל הוא חלם על מדינת ישראל דמוקרטית, ליברלית ופלורליסטית שבה בונה את חייה חברה שוחרת שלום והומאנית. צדק חברתי היה בעיניו ליבת היהדות והחינוך היה הדרך להשגת מטרות אלו.  להיות יהודי במדינה דמוקרטית היה בעיניו לאפשר ולתת גם לאחרים – בני כל הדתות והלאומים, עולים חדשים והמוחלשים חברתית – חיים טובים ואיכותיים"

בשנת 1962 נשלח הרב ראובן סמואלס לבית ספר ליאו באק על ידי האיגוד העולמי לעזור לד"ר אלק מנהלו הראשון של המוסד. הרב סמואלס הנהיג תוכניות לימודים חדשניות ביהדות בשכבות הגיל השונות. הוא השפיע מאד על תלמידיו כאשר פיתח חוויית תפילה וקבלת שבת למורים ולתלמידים בביתו בערבי שבת ומועד.
בהמשך דרכו גייס ממשפחות רפורמיות בארה"ב באמצעות המגבית היהודית למעלה מ- דולר1,500,000 כדי לבנות מרכז חינוך על הכרמל. אבא חושי, ראש עיריית חיפה דאז, העמיד מספר אפשרויות בפני המגבית היהודית וליאו באק. בסופו של דבר נבחר מגרש בכרמל הצרפתי סמוך לקריית שפרינצק ושער העלייה, על קו התפר בין אוכלוסיות ממעמד בינוני לאוכלוסיות חלשות, מקום שיאפשר לבקשתו של הרב סמואלס  את מימוש האינטגרציה המיוחלת.
ב- 1970 הושלמה בנייתו של המרכז החדש. תקופה חדשה התחילה במרחב הכרמל הצרפתי בחיפה.בית הספר השש-שנתי שהוקם במקום, פעל למימוש רעיון האינטגרציה וסיפק שירותים לאוכלוסיות מגוונות, תלמידים בני עדות שונות, מכל רבדי החברה ומכל השכבות הסוציו-אקונומיות, למדו תחת קורת-גג אחת, כשבית הספר עושה כמיטב יכולתו לאפשר להם שיוויון הזדמנויות חינוכיות וחתירה למצוינות.
ב- 1974 הרב סמואלס היה למנהלו הכללי השני של מרכז חינוך ליאו באק. הרב סמואלס, החל בתהליכי שינוי משמעותי בהתאם לתפיסותיו החינוכיות-חברתיות. ברור היה בבית הספר כי כדי שהתלמידים ימצו את יכולותיהם הקוגניטיביות, יש לספק את צרכיהם החברתיים והרגשיים, החינוך החברתי-ערכי תפס מקום חשוב לצד רכישת הידע. בית הספר נתפס לא רק כמקום שלומדים בו אלא כמקום שחיים בו – מיקרו קוסמוס לחיים הבוגרים ומרכז הקהילה.
תלמידים, הורים ומחנכים למדו להבין, שחוויה חינוכית חברתית חדשה מתרחשת במרכז חינוך ליאו באק. בית הספר לא רק לימד מהי דמוקרטיה, הוא ניסה ליישמה. סגל המורים, התלמידים וההנהלה פעלו באווירת קונסנזוס. אקלים בית הספר שידר לתלמידים ולמורים יחס הוגן, חום ואכפתיות. יהודים ולא יהודים, אשכנזים וספרדים, צברים ועולים, ישראלים ונוער מהתפוצות – כולם למדו יחד בסביבה תומכת. פלורליזם הפך להיות אורח חיים בליאו באק. מרכז חינוך ליאו באק הפך להיות ממובילי החינוך בישראל.
בשנת 1978 נחנך במרכז חינוך ליאו באק בית הכנסת "אהל אברהם", על מנת לספק מענה יהודי מסורתי לאוכלוסיית תושבי הכרמל הצרפתי ולתלמידי בית הספר כאחד.
התפיסה הקהילתית, שהוביל הרב סמואלס, הגיעה לשיאה בשנת 1979, עם פתיחתו של המרכז הקהילתי על שם ג'ק ושרלוט להרמן. מטרת המרכז הייתה לעזור לתושבי האזור לעשות למען הקהילה.
בעשור הזה ליאו באק פתח שני גני ילדים ברוח היהדות המתקדמת.
בשנת 1991 נפתח מרכז הספורט ע"ש אברהם אופמן שהפך יחד עם המרכז הקהילתי לאבן שואבת לתושבי הסביבה ולמרכז של אינטגרציה בין ותיקים לעולים חדשים יהודים וערבים תושבי הכרמל המערבי ואחרים.
האגף הקהילתי בליאו באק קיבל תאוצה ב- 1993, כאשר הצטרף לחברת המתנ"סים והפך למתנ"ס ליאו באק. זה היה צעד תקדימי: לראשונה הייתה החברה למתנ"סים מוכנה לקבל מרכז קהילתי פרטי לשורותיה. ליאו באק הפך מבחינת מעמדו בחברה למעין "הרשות המקומית" של המתנ"ס. בשנת 1995 שוב בעזרת גיוס תרומות הוחל בתכנונו והקמתו של מרכז לוקיי בליאו באק. המרכז יועד מראש לטיפוח לימודי יהדות וכיום משמש גם למרכז מדעים, מרכז תקשורת, מרכז משאבים וספרייה ומקום משכנם של כתות היסוד של ליאו באק.

בשנת 1998 הודיע הרב ראובן סמואלס על החלטתו לפרוש לגמלאות וזאת בתום חצי יובל שנים בו ניהל את מרכז חינוך ליאו באק. מכאן ואילך ועד לפטירתו המשיך בפעילות כיו"ר מועצת המנהלים של מרכז חינוך ליאו באק.

הרב סמואלס ז"ל היה יזם חינוכי שאין שני לו, מעמודי התווך של היהדות הליברלית בישראל. גייס משאבים רבים לפיתוח מרכז חינוך ליאו באק, שהינו כיום ממובילי החינוך בישראל בית ספר החותר למצוינות לצד הומניות ופיתוח מנהיגות חברתית. היה ציוני נלהב, ליברל וסוציאליסט בגישתו ששם לו כנר לרגליו, באמונה ובמעשה את עיקרון תיקון עולם. ראויה לציון רגישותו הרבה לצדק חברתי ובתוך כך לאחר. לחלש, ליחסי יהודים ערבים ולקליטת עולים חדשים.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך