"הסתערתי לפי האינסטינקטים שלי"

סמל איתמר גורן מקרית מוצקין, שקיבל השבוע צל"ש אלוף, מספר על הפעולה ב"צוק איתן" בה איבד את החבר הטוב בניה רובל ובגינה הוא מקבל את הצל"ש על פעולתו האמיצה

לא חשבתי על מה שעשיתי, כי באותה פעולה איבדתי חבר טוב בניה רובל. צילום: דובר צה"ל

לא חשבתי על מה שעשיתי, כי באותה פעולה איבדתי חבר טוב בניה רובל. צילום: דובר צה"ל

סמל איתמר גורן מקרית מוצקין היה השבוע בין מקבלי הצל"שים על לחימתם ב"צוק איתן". גורן, לוחם ביחידה 101 המיתולוגית של הצנחנים קיבל את צל"ש האלוף. בתיאור הנימוקים לצל"ש נכתב כי: "ב-19.7 הוטל על מחלקה מהפלוגה המסייעת של הגדוד, בו משרת גורן, לבדוק מבנה חשוד. במהלך בדיקת המבנה, הופתעה המחלקה על ידי צרור יריות שנורה ממנו והרג לוחם. מפקד המחלקה הורה לכל הלוחמים לשכב במקומם ולהשיב אש למקור הירי. סמל איתמר גורן פעל מיוזמתו, הסתער לבדו על המבנה, תוך שהוא יורה ממקלעו ומשליך רימונים לעבר המבנה בו התבצרו המחבלים. כתוצאה מפעולתו פוצצה עמדת המחבלים, נהרג מחבל אחד ומספר לא ידוע של מחבלים נוספים נמלטו. בתגובתו המהירה והיעילה של סמל איתמר גורן הוא סיכל את כוונת המחבלים לפגוע בלוחמי הפלוגה".
גורן הוא בעל אזרחות אמריקאית, אלא שהוא הלכה למעשה צבר לכל דבר. הוריו יצאו לשליחות בת שנתיים בארצות הברית, אז נולד איתמר וזכה לאזרחות האמריקאית, וכשהיה בגיל שנתיים הם שבו לארץ והשתקעו בקרית מוצקין.
את כל חייו עד כה העביר גורן במוצקין, כשהוא מסיים את תיכון "אורט מוצקין" בעיר.
"היה לי ברור שאני אהיה לוחם", מספר השבוע גורן. "היה לי גם ברור שאני רוצה להיות בצנחנים. עשיתי גיבוש לפני צבא שמתי במנילה צנחנים, עברתי את הגיבוש והתגייסתי לצנחנים".
עבור גורן וחבריו "צוק איתן" היוותה את טבילת האש הראשונה שלהם. קודם לכן, הם לא התנסו בפעילות צבאית כלשהי.

איך היו התחושות שלך ערב הכניסה לעזה?

"הייתה התרגשות, כי לשם כך הלכנו להיות לוחמים בשביל מבצעים כאלו. מבחינתי זו היה חוויה להתנסות בלחימה, כמובן שהיו גם חששות, זה טבעי. אבל זה לא הרגש הדומיננטי, בעיקר הייתה ציפייה להיכנס ולהילחם. היה רצון לחוות את החוויה של הלחימה ששמעת עליה מאחרים כל השנים".
גורן לא הספיק לומר להוריו שהם נכנסים לעזה, מאחר והניידים נלקחו עוד קום לערב יום חמישי, יום הכניסה הקרקעית לרצועת עזה. הגדוד של סמל גורן נכנסה לחלק הדרומי של הרצועה.

פגשתם מייד עם הכניסה בכח אש?

"מלחמה זה לא מה שחושבים, שיש כל הזמן עימותים וחילופי אש, זה יותר מורכב. ההיתקלות הראשונה שלנו הגיעה אחרי כמה ימים".
למעשה ההיתקלות הראשונה של סמל גורן ומחלקתו הגיעה כעבור יומיים מהכניסה הקרקעית. טבילת האש האמיתית הייתה גם זו שהביאה את סמל גורן לקבל את הצל"ש. "אין לך תחושות ברגעים כאלו", הוא מספר. "זה נטו לפעול וליישם את כל מה שהתאמנת עליו כל הזמן ולפעול לפעול. אתה מיישם את כל מה שלימדו אותך".

מה עבר לך בראש כשהמפקד מורה לכולכם לשכב על האדמה כשיורים עליכם, ואתה מחליט בהחלטה אישית לקום ולהסתער דווקא?
"לא ישבתי וחשבתי והתפלספתי על הפעולות שלי. הסתובבתי וראיתי מולי מחבל והתחלתי לירות והרגתי אותו, פעלתי לפי האינסטינקט שלי כלוחם".

אחרי שנגמר האירוע ידעת שזאת פעולה שתקבל עליה צל"ש?

"אחרי שנגמר האירוע אף אחד לא התעסק במה שעשיתי, כי נהרג באותו אירוע חבר טוב שלי, בניה רובל ז"ל. לי אישית לא הייתה המחשבה איך פעלתי, לא היה איכפת לי, כי כאבתי את זה שחבר שלי נהרג".

ההורים שמעו על מה שקרה בעזה מקבוצת הוואטסאפ הורים של הגדוד. צילום: דובר צה"ל

ההורים שמעו על מה שקרה בעזה מקבוצת הוואטסאפ הורים של הגדוד. צילום: דובר צה"ל

איך יצאת מהלחימה ב"צוק איתן", אדם שונה, לוחם שונה?

"כלוחם אתה מתנסה בלחימה אמיתית, אתה יוצא יותר מבין, יותר מיומן, יותר מנוסה ובעיקר יותר בוגר. ברמה האישית, זו חוויה שמשנה ואין ספק שמבגרת. אחרי ההתקלות ואחרי שמאבדים חבר, זה מטלטל. כלוחם, המלחמה נותן לך דחיפה, כי אתה חווה את מה שאתה התגייסת אליו. זה נותן בוסט חיובי שאני לוחם באמת ולשם זה התגייסתי".

סיפרת לאבא ואמא על התקרית שהיית מעורב בה?

"כשהיינו בפנים היו קבוצות וואטסאפ של ההורים בגדוד. ההורים כל הזמן היו בקשר עם המש"קים וביניהם ופתאום הסיפור הזה רץ בקבוצות הוואטסאפ ומשם ההורים שלי שמעו על מה שקרה. המ"פ שלנו גם נפצע, אז ההורים שלנו ביקרו אותו בבית חולים והוא סיפר להם מה קרה".

אמא לא כעסה שהסתערת ככה?

"היא אמרה לי כל הכבוד ושזה לא מובן מאליו. ברור שכל אמא רוצה שהבן לא יהיה גיבור גדול, אבל זה לא בשליטתה".

הופתעת כשהודיעו לך שאתה מקבל צל"ש אלוף?

"חודש אחרי המלחמה אמרו לי שמעלים את השם שלי לוועדה ושכחתי מזה. ביום שפרסמו את הצל"שים זה נודע לי מהאתרים, שם הופיע השם שלי".

אחרי הצל"ש אתה מתכוון להמשיך לקריירה צבאית?

"ממש לא. אני מסיים את השירות של שלוש שנים כלוחם ויוצא לאזרחות. אני את שלי תרמתי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית מוצקין