תכנית בריאות מיוחדת לפגועי נפש

צוותי כללית יוזמים מהלך לקידום בריאותם הכללית של מתמודדים עם מחלת נפש, בתוכנית ייחודית שנערכת בשיתוף עם מסגרות השיקום שלהם. לאחר שהם ממעטים לפנות לבדיקות ומעקב הוחלט ליזום פעילות בריאותית עבורם
 

כדי להבטיח היענותם ולהקל עליהם נערך מבצע מרוכז לבדיקות בתוך המרפאה לבריאות הנפש של כללית. צילום: אילוסטרציה

כדי להבטיח היענותם ולהקל עליהם נערך מבצע מרוכז לבדיקות בתוך המרפאה לבריאות הנפש של כללית. צילום: אילוסטרציה

נפגעי נפש רבים אינם נמצאים במעקב מסודר אחר בריאותם הכללית, בשל הקושי שלהם להיענות להמלצות להיבדק ולהגיע למרפאה. זאת על אף היותם בקבוצה בסיכון בריאותי, בשל הקשר גוף נפש ותופעות הלוואי של התרופות והרגלי חיים לעתים לקויים, כגון עישון רב, מיעוט פעילות גופנית ונטייה להשמנה כתופעת לוואי לטיפול שהם נוטלים.

צוות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי רואה ברפורמה לבריאות הנפש, הזדמנות לפעול לקידום בריאותם, בגישה כוללנית. בהתאם לגישה זו, יזמה רכזת הסיעוד בבריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מיכל אידלמן אוחנה, פרויקט לקידום בריאותם של המשתקמים בהוסטל "בית עתיד חדש" בקריית חיים, בשיתוף עם צוות ההוסטל – בניהולה של נעה פלג. נבנתה תוכנית התערבות, הכוללת סדנת גמילה מעישון- תופעה שכאמור שכיחותה גבוהה במיוחד בקרב נפגעי נפש ומסוכנת להם במיוחד, כי הם בסיכון להשמנת יתר כתופעת לוואי של הטיפול התרופתי והצרוף של השמנה ועישון אינו מטיב עם מצבם הבריאותי. כמו כן, תערך להם סדרת הרצאות והדרכות בנושאי קידום אורח חיים ומתוכנן יום פעילות עם הפנים לקהילה, שיתקיים בהמשך.

בשלב ראשון, לאחר שנעשתה הערכה של מצבם הגופני והסתבר כי רבים מהם לא נמצאים במעקב רפואי סדיר, ממעטים לפנות לבדיקות ומעקב הוחלט ליזום פעילות בריאותית עבורם. כדי להבטיח היענותם ולהקל עליהם נערך מבצע מרוכז לבדיקות בתוך המרפאה לבריאות הנפש של כללית – מרבך בקרית חיים. המתמודדים הגיעו בליווי צוות ההוסטל ולכולם בוצעו בדיקות דם וא.ק.ג. מנהל המרפאה, ד"ר קראקרה, נתן דוגמא אישית ונבדק אף הוא. בהמשך מתוכננות  גם בדיקות אבחון מוקדם, כגון ממוגרפיה ודם סמוי, לקבוצות היעד. בהתאם לתוצאות תיתפר חליפת התערבות אישית לכל מתמודד, בליווי הערכה ומעקב תקופתיים. בתום מבצע הבדיקות, שבו הנבדקים, צוותי ההוסטל וצוותי כללית להוסטל ונערך מפגש ראשון בסדרת ההרצאות המתוכננות במסגרת הפרוייקט. המפגש כלל הדרכה בנושא תזונה, שהועבר על ידי יורי מילנר – אח במרפאת בריאות הנפש של כללית, בסופו נהנו הדיירים מארוחה מזינה ובריאה שהדגימה להם אכילה נכונה שהיא מהנה. פרוייקט זה הוא תחילתו של שיתוף פעולה ארוך טווח שעתיד להתרחב, בין השירות לבריאות הנפש של כללית במחוז, לבין מסגרות השיקום לנפגעי הנפש בקהילה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות