תכנית לגמילה מעישון לתלמידים

החלה לפעול תכנית ייחודית של המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך: תלמידים עוברים קורס להפחתה וגמילה מעישון סיגריות
 

תכנית של המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי במשרד החינוך בשיתוף קופת חולים מאוחדת נועדה לסייע לתלמידים להפחית את צריכת הסיגריות ולהיגמל מעישון סיגריות באמצעות קורס הניתן לתלמידים בתוך מסגרות החינוך. התכנית, שמיועדת לתלמידי פנימיות  וכפרי נוער, החלה לפני כשנתיים כפיילוט בשלושה כפרי נוער, והשנה משתתפים בה כ- 100 תלמידים משבעה כפרי נוער.

בין כפרי הנוער שנבחרו להשתתף בתכנית הייחודית, חמישה כפרי נוער מאזור חיפה והצפון: כפר חסידים (מ.א זבולון), כפר הנוער אלוני יצחק (מ.א. מנשה) כפר גלים (מ.א. חוף כרמל); ימין אורד (מ.א. כרמל)

במינהל מציינים כי רוב התלמידים שהשתתפו בתכנית הפחיתו את העישוןומיעוטם נגמלו מעישון – חלקם לתקופה מסוימת וחלקם מתמידים עד היום.

במסגרת התכנית, מנחים מקצועיים בתחום התמכרויות של קופת חולים מאוחדת, נפגשים עם התלמידים פעם בשבוע במשך כחודשיים. חלק מהמפגשים קבוצתיים וחלקם מפגשים אישיים. במפגשים הקבוצתיים התלמידים מקבלים באופן חווייתי מידע על נושאים כגון: ההשפעה הפיזית וההתנהגותית שבהתמכרות לעישון, נזקי העישון וצפייה בתמונות הממחישות זאת. כמו כן התלמידים בונים חוזה קבוצתי. במפגשים האישיים נבנית תכנית עבודה אישית לכל תלמיד, עובדים על חיזוק האמונה העצמית ביכולת להפסיק לעשן, נותנים כלים לזיהוי מצבים מועדים לחזרה לדפוס העישון וכיצד להתמודד איתם ועוד.

 

"עישון סיגריות בקרב בני נוער היא תופעה מדאיגה במיוחד לאור העובדה שגיל התחלת העישון הולך ויורד"

"עישון סיגריות בקרב בני נוער היא תופעה מדאיגה במיוחד לאור העובדה שגיל התחלת העישון הולך ויורד"

 

בנוסף, הצוות החינוכי בכפרי הנוערשותף לתהליך ומהווה רשת תמיכה ועידוד לתלמידים. חלקם אף מצטרפים לתהליך גמילה במקביל לתלמידים שלהם ונותנים דוגמא אישית.

"עישון סיגריות בקרב בני נוער היא תופעה מדאיגה במיוחד לאור העובדה שגיל התחלת העישון הולך ויורד", אומר ד"ר בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי במשרד החינוך. לכן, לצד תכניות המניעה המינהל יזם תכנית להפחתה וגמילה של תלמידים מעישון סיגריות.  זה תהליך מורכב שנוגע ברבדים עמוקים יותר הקשורים במניעים לעישון כגון דימוי אישי, חיזוק המסוגלות העצמית, רצון להיות מקובל חברתית באמצעות העישון ואנו מתייחסים גם אליהם במסגרת התכנית".

רון פרייזלר, הממונה על התנהגויות מסכנות במינהל מדגיש:זיהינו שבמסגרת התומכת של הפנימיה, בה החניכים מתגוררים, יותר קל לתלמידים לשמר את תוצאות התהליך וכשהם חוזרים הביתה קצת יותר קשה להם. יחד עם זאת, גם אם התלמידים לא נגמלו כליל מעישון, רבים מהם מצליחים להפחית את כמות העישון וזהו הישג לא מבוטל. חשוב במיוחד לתפוס מוקדם את "המעשנים החברתיים", אלה שמתחילים לעשן רק סיגריה או שתיים מיד פעם בגלל החבר'ה, לפני שהם מגבירים את כמות העישון ואז קשה להם יותר להיגמל, וגם את אלו שמעשנים נרגילות וחושבים בטעות שזה פחות מזיק"

תלמידת כתה י' בכפר גלים המשתתפת בתכנית אינה מעשנת כבר שבועיים. "התחלתי לעשן בכתה  ז', ככה מידי פעם עם חברים, עם אותה אשליה שאוכל להפסיק מתי שבא לי אבל קצב העישון הלך וגבר", היא מספרת בכנות. "האמת, שלא רציתי לקחת חלק בקורס הזו, אבל במקביל עברתי סדרת בדיקות רפואיות והרופא המליץ לי חד משמעית להפסיק מיידית לעשן, כך שהקורס בא בזמן והוא מהווה סביבה תומכת שמקלה על התהליך".

בין כפרי הנוער שנבחרו להשתתף בתכנית הייחודית: כפר חסידים (מ.א זבולון), כפר הנוער אלוני יצחק (מ.א. מנשה) כפר גלים (מ.א. חוף כרמל); ימין אורד (מ.א. כרמל); יוענה ז'בוטינסקי (באר יעקב); קציני ים אורט אשדוד; אמי"ת פתח תקווה

 

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך