חזרה לחיים

שפעת החזירים הביאה את שירה בת ה 36 לסכנת חיים. לראשונה במבצע מורכב הצליחו רופאי כרמל להעלות אותה על מכונת אקמו להעביר אותה מבית חולים צפוני לבית החולים כרמל. בכרמל היא ניצלה וחזרה לחיים . ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ – " זה היה פרויקט מורכב ומיוחד ואנחנו שמחים ששירה תוכל לחזור עכשיו לילדיה ולחיים רגילים ".
 

היא רק בת 36 וכל החיים עוד לפניה אבל שפעת חזירים קשה ושבועיים ללא הכרה בטיפול נמרץ כמעט גרמו לשירה להיפרד מהעולם הזה ." הרגשתי ממש כאילו אני כבר רגל וחצי בעולם הבא " סיפרה שירה.  לפני מספר ימים  היא פתחה עיניים וחייכה לצוות ובקרוב היא כבר משתחררת הביתה.

ביה"ח כרמל הוא מבתי החולים הבודדים בצפון המדינה המחזיק צוות מקצועי ומנוסה בהפעלה וטיפול באמצעות האקמו . זאת הפעם הראשונה שבית החולים כרמל מעביר חולה באמבולנס על אקמו ולשמחת כולם האירוע הקשה הסתיים בהצלחה.

ניצלה באקמו 2

ד"ר עדן ומנהלת הסיעוד מרינה עם שירה המתאוששת בטיפול נמרץ – צוות המחלקה עם שירה קרדיט – צילום אלי דדון

" הרגשתי קצת מנוזלת ועם חום מספרת שירה, הלכתי לרופאת המשפחה קיבלתי אנטיביוטיקה וחשבתי שבזה סיימתי ".  שירה בחורה בריאה שעובדת כקופאית בסופר השכונתי חשבה שמדובר בעוד שפעת רגילה שתעבור תוך מספר ימים ואז העניינים התחילו להסתבך .

" קיבלתי טלפון מהקולגה שלי מנהל טיפול נמרץ בביה"ח בצפון על חולה קשה שהסתבכה

מספר ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בכרמל. יחידות הטיפול נמרץ שלנו בקשר מצוין ולאחר התייעצות על מצב החולה הבנו שהיא צריכה טיפול דחוף באקמו.

שירה פיתחה דלקת ריאות חריפה שהסתבכה עם שפעת החזירים והריאות שלה כמעט ולא תיפקדו.

" במצבים רגילים של קושי בנשימה מכונת הנשמה רגילה יכולה לעזור, מסביר ד"ר עדן. במקרים קשים כמו במצבה של שירה כשהריאות לא מתפקדות מכונת ההנשמה הרגילה לא מצליחה וכאן נכנס לפעולה מכשיר האקמו כנותן פתרון.

במבצע מיוחד הועלו במהירות על ניידת טיפול נמרץ, ד"ר אריק עדן מנהל היחידה וד"ר אנטושין אלכסנדר כשמצטרפים אליהם 2 טכנאי האקמו של כרמל, לטיף סבג ואורית הרר, ויחד עם מכשיר האקמו הם טסו לביה"ח הצפוני.

הם הגיעו לשירה העבירו אותה ממכונת ההנשמה למכשיר האקמו העלו אותה בזהירות לאמבולנס ונסעו במהירות  חזרה ליחידה לטיפול נמרץ בכרמל.

" האקמו בבסיסו הינו מכשיר המשמש כמכונת לב ריאה בניתוחי לב פתוח, מסבירה מנהלת הסיעוד בטיפול נמרץ בכרמל, מרינה ניחנוביץ. באמצעות מכשיר האקמו אנו עוקפים  את פעולה הריאות, מעשירים את דם החולה בחמצן ומחזירים אותו מחומצן לתוך הגוף. וכשהריאות נחות והגוף ממשיך לקבל חמצן, כאן מתחיל שיקום הריאות עם תקווה שהם יחזרו לתפקד בהמשך " מסבירה מרינה.

שירה הוגדרה במצב קשה מאוד ובסכנת חיים, וכל צוות היחידה לטיפול נמרץ התגייס למשימה להציל אותה. סביב  שירה  הסתובבו 4 אנשי צוות צמודים, רופאים רבים ואחות צמודה 24/7 שטיפלה רק בה.

כדי לשמור על שירה, היא בודדה בחדר עם הקפדה יתרה על מניעת זיהומים. כמעט כל שעה נלקחו לה דמים ובדיקות מעבדה, והיא נשמרה כמו אתרוג בצמר גפן.

" זה אתגר מקצועי מאוד גדול שלא קורה כאן כל יום, ואני שמחה שכל הצוות שלנו עמד בו בהצלחה, אומרת בגאווה מנהלת הסיעוד מרינה.

אחרי כמעט שבועיים בטיפול נמרץ כשהיא במצב קריטי מונשמת ומורדמת מתוכם  6 ימים על מכונת האקמו שירה פתחה עיניים וחייכה לצוות.

היא אובחנה עם שפעת חזירים וטופלה בתמי פלו ואנטיביוטיקה כבדה ולמרות הסיכויים הקלושים שנתנו לה היא נלחמה והצליחה לשרוד.

" הטיפול באקמו דורש המון מקצועיות ידע , ודורש צוות מאוד מקצועי, אומר ד"ר עדן.

צריך צוות רב מערכתי של מחלקת ניתוחי לב, טכנאי לב ריאה, צוות קרדיולוגיה, טכנולוגים רפואיים, צוות טיפול נמרץ מקצועי וצוות סיעודי תומך ומקצועי. רק כך אפשר לטפל נכון וגם להצליח ".

ושירה, היא כבר מתכוננת לחזור הביתה ומתרגשת לפגוש את המשפחה שלה שוב בחזרה.

" אני מרגישה שפשוט חזרתי לחיים, אין לי מילים להודות לצוות הנפלא ולטיפול הנהדר שקיבלתי כאן בכרמל

אומרת שירה כשהיא כולה נרגשת. אני אשת משפחה אוהבת לבלות עם הילדים ללכת לסרטים ולים

כבר הייתי רגל אחת בעולם הבא ובכרמל עזרו לי לחזור לעולם הזה. אני מאושרת לחזור לילדים ולמשפחה שלי ולאמא שלי שמאוד מאוד מתגעגעת אליי ".

"רק בודדים מגיעים לטיפול באקמו אומר ד"ר עדן, שירה בהחלט נלחמה בגבורה ואנחנו עזרנו לה.

כיום ביה"ח כרמל הוא מהיחידים בכל אזור חיפה והצפון המסוגל לתת שירות כזה באיכות ורמה כזאת גבוה. מה שמציב אותנו בשורה הראשונה של יחידות מצילות חיים בישראל. זאת גאווה גדולה לביה"ח כרמל וגאוות יחידה לכולנו"

 

 

 

בצילומים:

ד"ר עדן ומנהלת הסיעוד מרינה עם שירה המתאוששת בטיפול נמרץ – צוות המחלקה עם שירה

קרדיט – צילום אלי דדון

התמונה חופשיה מזכויות לשימוש

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המרכז רפואי  כרמל – ליידי דיויס  הוא אחד מ-14 בית החולים של ה'כללית' בכל רחבי הארץ.

'כללית' הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת כ-4 מיליון לקוחות

(54% מכלל הציבור בישראל) ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ.

אתר האינטרנט (www.clalit.co.il) ומוקד השירות הטלפוני  2700 *  עומדים  לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות