טיפול של ארמון

במסדרונות המרפאה המקצועית של כללית במגדל ארמון, בוצעו בשבועיים האחרונים 4 הצלות חיים. ראשון המטפלים היה דווקא איש מינהל – המנהל האדמיניסטרטיבי במרפאה, יוסי לוי
יוסי לוי, ד"ר מוטי חיימי והאחות מנאל עיסא. צילום: דוברות כללית.

יוסי לוי, ד"ר מוטי חיימי והאחות מנאל עיסא. צילום: דוברות כללית.

צוות המרפאה המקצועית של כללית במגדל ארמון בחיפה רגיל לטפל בפונים לייעוץ ע"י מומחים בתחומי הרפואה השונים, כגון: עיניים, עור, אף אוזן וגרון ועוד, בהחלט לא במקרים המחייבים טיפול חירום להצלת חיים. בצירוף מקרים נדיר, בתוך שבועיים טיפל הצוות והציל חיים, ב-4 מקרי חירום רפואיים שאירעו במסדרונות המרפאה, ללא קשר לסיבת בואם של המטופלים למרפאה.
במקרה הראשון, הבחין המנהל האדמיניסטרטיבי של המרפאה, יוסי לוי, תוך כדי סיור שיגרתי שערך במסדרונות כדרכו, כדי לוודא שהכל מתנהל כראוי, בקשיש שכל הסובבים אותו חשבו כי הוא ישן ונחר, אך חושיו המחודדים של יוסי גרמו לו לחשוד כי מדובר בקשיש במצוקה רפואית. הקשיש ישב על ספסל מול משרד מחלקות עור ואף אוזן וגרון ולצידו המטפלת הזרה שלו. כשיוסי ששאל מה קורה עמו, נענה ש"הוא ישן ונוחר". אך יוסי, שכבר עבר הרבה הדרכות ע"י צוות מציל חיים של כללית וצבר עשרות שנות ניסיון בעבודה בכללית, גם אם כאיש מנהל, שם לב שהאיש אינו ישן, אלא מחוסר הכרה וכי הנחירות לכאורה הן חרחורים בשל קושי לנשום. יוסי החל מיד בביצוע החייאה ובמקביל, הורה להזמין ניידת נט"ן וצוות רפואי מהמרפאה. בתוך דקות הצטרפו אליו, רופא הילדים ממרכז הילד- ד"ר מוטי חיימי והאחות מנאל עיסא. הצוות ביצע פעולות חירום עד שהקשיש שב לנשום באופן עצמאי. הוא פונה לבי"ח והתאושש. מסתבר שיש לו רקע רפואי מורכב והוא נפגע 3 שבועות קודם לכן בתאונה שגרמה לדימום תוך גולגלתי. הצוות היה עימו בקשר במהלך האשפוז ושמח לשמוע שמצבו התייצב ושולח לביתו. האיש היה נרגש והודה לצוות שהציל את חייו.
לא חלפו ימים רבים, ושוב ארעה דרמה באותו מסדרון. הפעם, כאשר בחורה באמצע שנות ה-20 לחייה, התמוטטה על הרצפה ללא הכרה, למרות שבכלל הגיעה למעקב שגרתי במחלקת עיניים. יוסי שיושב בסמוך, הגיע ראשון וכדרכו, החל בפעולות החייאה. הצטרפו אליו במהירות ד"ר חיימי והאחות מנאל והיא פונתה למיון.
אימה הגיעה למרפאה במיוחד כדי להודות לצוות. מסתבר שמדובר בחולה מורכבת, הנוטלת מספר רב של תרופות וככל הנראה, על רקע זה, היה אירוע איבוד ההכרה.
ימים מספר לאחר מכן, התייצבה במשרדו של המנהל האדמיניסטרטיבי, יוסי לוי לקוחה בשנות ה-30 לחייה שפנתה אליו להסדרת עניין מנהל. מיד בכניסה, בעודה אומרת לו "אני לא מרגישה טוב", התמוטטה אל זרועותיו והתעלפה. היא פונתה לחדר טיפולים סמוך, טופלה, יוצבה ופונתה לחדר מיון.
לשרשרת האירועים הצטרף לקראת סוף השבוע האחרון, מקרה של אישה כבת 60 שהגיעה לטיפול שגרתי במחלקת עור. לאחר מכן, על אף שלא התלוננה, הבחין הצוות שהיא מכחילה וחשה ברע. מיד הוזעקו ד"ר חיימי והאחות אילונה דימנשטיין. נלקחו מדדים שהראו כי חלה נפילה ברמת הסוכר וכי רמת החמצן בדם (סטורציה) נמוכה מאוד, עם מצוקה נשימתית חמורה. האישה הסובלת מאי ספיקת לב ומחלות רקע רבות ופיתחה בצקת ריאות, בוצע טיפול חרום לייצוב מצבה והיא פונתה לבית החולים.
אם לא די בכך, הרי שלפני מספר ימים הובא למרפאה פועל בניין העובד בסמוך ועוסק, אגב, בהקמת מבנה מרפאה (לא של כללית). הוא נחבל בכל גופו, שבר ידיים וצלעות. במקרה זה, הצוות יכול היה רק להרגיעו, לבדוק מדדים כדי לוודא שאין נזק מערכתי ולפנותו לבית החולים.
ד"ר רחל לוצאטי – מנהלת מינהלת חיפה של שירותי בריאות כללית, בירכה את הצוות על התושייה שגילה בכל המקרים. "המדיניות שלנו בכללית, להכשיר את כל חברי הצוות, גם מי שאינו איש רפואה, כולל עובדי משק ומנהל, בנושא החייאה וביצוע פעולות מצילות חיים, הוכיחה עצמה גם הפעם. הצוותים עוברים, בתוכנית מובנית, הדרכות כאלו ע"י צוות מדריכי פעולות מצילות חיים במחוז. בהדרכות אלו מתאמנים על בובות המדמות נשימה, מרעננים ידע ומתעדכנים על חידושים בתחום. תודות להכשרות לו, אותן עבר גם צוות כללית במרפאת ארמון, כולל המנהל האדמיניסטרטיבי, יכול היה לאבחן מצב חירום אצל הקשיש ולהצילו ואף לפעול בכל המקרים במקצועיות ובקור רוח.
יוסי עצמו, שהוא נכה צה"ל, אינו מבין על מה ההתרגשות. "אני תמיד נושא עימי ערכת שעת חירום הנמצאת ברכבי וכבר הצלתי לאורך השנים אנשים רבים. הצלת חיים – זה בדם שלי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות