הרוקחת שהצילה חולה ממרשם בעייתי

עירנותה ויוזמתה של רוקחת ב"כללית" בכרמל שזיהתה מבעוד מועד שלמטופלת ניתנו מרשמים על ידי רופאי בית החולים, שעלולים לגרום לה נזק ללב, הצילה את המטופלת
הרוקחת ג'נאן סליבא. "מקרה זה הינו עדות נוספת לחשיבות תפקידו של הרוקח"

הרוקחת ג'נאן סליבא. "מקרה זה הינו עדות נוספת לחשיבות תפקידו של הרוקח"

הרוקחת ג'נאן סליבא, קיבלה לידיה בבית המרקחת של "כללית" במרפאת רש בכרמל, מרשמים שניתנו במחלקות שונות בבית חולים לאותה מטופלת: קומדין – תרופה נוגדת קרישה, וקלארינאז – תרופה לטיפול בגודש באף. לאחר שזיהתה, כי תיתכן בעיה בטיפול התרופתי, תשאלה סליבא באשר למתן הקומדין והבינה שהמטופלת הגיעה לחדר מיון ואובחנה כסובלת מהפרעות קצב ופרפור פרוזדורים. אולם, התרופה לגודש באף שנרשמה במחלקת אף אוזן וגרון עלולה לגרום לעליה בלחץ דם ודופק ובדרך כלל היא בהתוויית נגד למי שסובל מבעיות לב, כמו פרפור והפרעות קצב.

הרוקחת המשיכה בתשאול, כדי לברר אם הרופא במחלקת אף אוזן גרון, שרשם את התרופה לגודש באף, מודע לבעיה הלבבית של המטופלת וקיבלה תשובה שלילית. על כן, דאגה ליצור קשר יזום עם הרופא המטפל במחלקת אף אוזן וגרון בבית החולים ועם רופא המשפחה של המטופלת. שניהם המליצו על הפסקת הטיפול בקלארינאז, והודו לרוקחת על עירנותה ויוזמתה שמנעו נזק אפשרי למטופלת שסובלת מבעיות לבביות.

"מקרה זה הינו עדות נוספת לחשיבות תפקידו של הרוקח, שהתמחה בתרופות ורכש ידע רב בהקשר לתופעות לוואי, התוויות נגד ואינטראקציה", סיכם את האירוע מנהל הרוקחות שלכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מרק לוין. "על כן, הוא משמש כשומר סף בכל הקשור בטיפול תרופתי".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות