זה לא משחק

פעוט יצירתי סיים את העיצוב בפלסטלינה בדחיפת הגוש לאוזנו. למזלו של הילד, רופא "כללית" במרכז הילד בקריות אבחן את העניין בזמן
ד"ר חיים ברק. זיהה בזמן כי לא מדובר בדלקת אוזניים חיצונית סטנדרטית

ד"ר חיים ברק. זיהה בזמן כי לא מדובר בדלקת אוזניים חיצונית סטנדרטית. צילום: דוברות כללית

ילד בן 4.5 הגיע לטיפולו של ד"ר חיים ברק, כשההורים דיווחו כי הוא סובל מכאבי אוזניים מזה מספר ימים. הוא עצמו בכה שכואב לו מאוד ואחז באוזנו. מאחר ובתקופה זו יש שפע של דלקות אוזן חיצוניות, מכיוון שהילדים שוהים שעות רבות בבריכה ובים, בירר ד"ר ברק אם גם ילד זה בילה שעות רבות במים ונענה בחיוב. לכאורה, האבחנה הסבירה הייתה שמדובר בדלקת אוזניים חיצונית. אולם, התמונה הקלינית שראה ד"ר ברק לא תאמה חשד זה: לא הייתה רגישות בהנעת האפרכסת ולא נמצא כל ממצא חיצוני אחר. כמו כן, הכאב לא לווה בחום, דבר שאינו תואם דלקת אוזן חיצונית. בבדיקה באוטוסקופ נראה גוש חום, בצבע שעווה רגילה, אך בהסתכלות מעמיקה יותר, המרקם היה מוזר למראה ולא התאים כל כך ל"פקק שעווה" רגיל.

בבדיקה באוטוסקופ נראה גוש חום, בצבע שעווה רגילה. צילום: אילוסטרציה

בבדיקה באוטוסקופ נראה גוש חום, בצבע שעווה רגילה. צילום: אילוסטרציה

ד"ר ברק שוחח עם צוות מחלקת אף אוזן גרון של "כללית" בזבולון, והילד הופנה מיידית לבדיקה בחשד לגוף זר באוזן. הוא נבדק  ע"י ד"ר חלאילה גואד שאיבחן, כי אכן מדובר בגוף זר ושלף אותו בעדינות מאוזן הילד. הגוף הזר? ככל הנראה פלסטלינה, שבתום המשחק בה דחף אותה הפעוט היצירתי לתוך אוזנו.

ד"ר ברק מציין, כי הסכנות בחדירת גוף זר לאוזן נעות בין כאב מקומי וירידה זמנית בשמיעה, בשל החסימה הפיזית של תעלת השמע, לבין פגיעה של ממש הנובעת מזיהום שעלול להתפתח בתעלת האוזן החיצונית. לעתים חל גם ניקוב בעור התוף ונגרם נזק לאוזן התיכונה, כולל פגיעה שמיעתית במקרים, מסובכים יותר. לכן, יש חשיבות רבה באבחון נכון ושליפת הגוף הזר מוקדם ככל האפשר.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות