ביקור גומלין בגרמניה

מספר חודשים לאחר שביקרו בארץ תלמידים מהעיר היידלברג שבגרמניה, יצאה משלחת בני נוער מקרית ביאליק לביקור גומלין

חברי המשלחת. "לחילופי הנוער בין ישראל לגרמניה יש חשיבות מיוחדת, ליצירת עתיד משותף מבלי לשכוח את העבר"

חברי המשלחת. "לחילופי הנוער בין ישראל לגרמניה יש חשיבות מיוחדת, ליצירת עתיד משותף מבלי לשכוח את העבר"

עיריית קרית ביאליק מקיימת שנים רבות קשרי הידוק עם ערים מגרמניה, ולאחרונה יצאה משלחת בני נוער לביקור גומלין בעיר היידלברג שבגרמניה, זאת לאחר שאירחו בני נוער גרמנים באפריל האחרון. הקשר שנוצר עם ביה"ס Elisabeth – von – Thadden Schule הוליד את התוכנית לחילופי משלחות של בני הנוער.

הסיור החל בצפייה במחזמר ״קברט״, אותו העלו התלמידים מגרמניה. המחזמר מתרחש בתקופת עליית הנאצים לשלטון, ולכן הייתה משמעות מיוחדת לנוכחות הקבוצה הישראלית בקהל. במהלך הסיור ביקרו בני הנוער  יחד עם המארחים הגרמניים במחנה ריכוז Struthof, בו קיימו טקס מרגש לזכר היהודים שנרצחו בו. נוסף על כך, ביקרו התלמידים בבתי כנסת יהודים עתיקים, בביתו של רש"י, קיימו מפגשים, פעילויות ודיונים בנושא השואה, אקטואליה וזהות לאומית.

אחד האירועים המרגשים במהלך הביקור הייתה צפייה משותפת בסרט "מנחם ופרד" – סיפורם של שני אחים שהוצאו מביתם בעיר אופנהיים על ידי נאצי בשם הופ. במהלך המלחמה הופרדו שני אחים מהוריהם, ונשלחו לבית יתומים בצרפת וכך ניצלו חייהם, אך נפרדו דרכיהם: מנחם עלה לארץ וחזר בתשובה, פרד הגיע לארה"ב, החליף את שמו והתרחק מהיהדות. לאחר שנים רבות נפגשו האחים על אדמת גרמניה ושחזרו את ילדותם האובדת במימון בניו של אותו "הנאצי" – משפחת הופ, הבעלים של חברת SAP העולמית. קרן משפחת הופ, היא היוזמת והמממנת העיקרית של הפרויקט לחילופי הנוער בשיתוף עיריית קריית ביאליק. לאחר הסרט התקיים דיון בו העלו התלמידים משתי המשלחות סוגיות  ושאלות נוקבות על העבר, ההווה והביעו תקוות לעתיד.

ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי שרק לאחרונה כונן יחסים עם ערים מבלארוס ופולין, ציין: "לחילופי הנוער בין ישראל לגרמניה יש חשיבות מיוחדת, ליצירת עתיד משותף מבלי לשכוח את העבר".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק