מרגש: אחרי חודשיים וחצי במצב אנוש, יצאה מטיפול נמרץ ב"כרמל" אתי קוך, האחרונה מפצועות תאונת מנהרות הכרמל. "היא דוגמא שעם רצון לחיות, אפשר לנצח"

500 מנות דם קיבלה אתי קוך במהלך הנסיונות להציל אותה לאחר שנפצעה אנושות בתאונת אוטובוס 101 במנהרות הכרמל ערב פסח האחרון. שלושה חודשים היא שכבה בטיפול נמרץ בבית החולים "כרמל" ונלחמה על חייה. רק השבוע היא הורשתה לצאת לרגע החוצה ולראות אור יום. סיפור של לוחמת אמיתית בת 63
 

כמעט שלושה חודשים שכבה אתי קוך ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי בבית החולים כרמל כשהיא מורדמת ומונשמת, כשסכנת חיים מוחשית מרחפת מעל ראשה.

אתי קוך בת ה- 63 מקרית טבעון היתה אחת מעשרות נוסעי קו אוטבוס 101 בדרכה לקניון לב המפרץ, כשנפגעה קשה בתאונת הדרכים הגדולה שארעה במנהרות הכרמל יום לפני ערב פסח האחרון.

כמעט כל 50 נוסעי האוטובוס נפצעו בתאונה הקשה שארעה באותו ערב יום חמישי קשה, בדרגות חומרה שונות. לחדר המיון של בית החולים כרמל בו הוכרז אירוע רב נפגעים, הגיעו בערב התאונה 23 פצועים שטופלו במהירות וביעילות.

אתי היא אחת הפצועות הקשות ביותר מתאונת המנהרות, והאחרונה שעדיין מאושפזת בטיפול נמרץ. לאורך כל האשפוז נשקפה סכנה ברורה ומיידית לחייה.

 

אתי בני משפחתה האחות מרינה וצוות כרמל, לראשונה מזה שלושה חודשים בשמש. צילום: אלי דדון

אתי בני משפחתה האחות מרינה וצוות כרמל, לראשונה מזה שלושה חודשים בשמש. צילום: אלי דדון

 

יוצאת לראשונה לאוויר

 

"זה כמעט שיא לתת למטופלת אחת כ-500 מנות דם ומרכיבי דם, וזה מה שנתנו לאתי במהלך 'הקרב' על חייה", מסביר מי שטיפל באתי ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים כרמל. "אתי הגיעה אלינו לאחר התאונה כשהיא במצב קריטי ובסכנת חיים מיידית. היא עברה סידרה ארוכה מאוד של ניתוחים וטיפולים מורכבים, כשמערך גדול ומורכב של מומחים ורופאים מקיפים ומטפלים בה כל הזמן. מעבר לצוות הרופאים והאחיות של טיפול נמרץ באתי טיפלו מנתחים כירורגיים ואורתופדים, כלי דם ופלסטיקה, וכן מומחים לרדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, למחלות זיהומיות, המטולוגים ואנשי בנק הדם. הצוות המטפל כלל בנוסף  תזונאיות, פיזיותרפיסטים ומרפאות  בעיסוק. צוות העבודה הסוציאלית תמך באופן מקיף באתי ובבני משפחתה, בעקבות הטראומה הנוראית שעברה".

מי שנקשרה במיוחד לאתי, קיבלה אותה מרגע התאונה ומלווה אותה עד היום בטיפול צמוד ומחבק, היא מנהלת הסיעוד של טיפול נמרץ בכרמל, האחות מרינה ניחנביץ, כמו גם כלל הצוות הסיעודי. "אחרי חודש שלם וקשה בו אתי היתה מורדמת ומונשמת לראות אותה היום יושבת על הכיסא מדברת ומחייכת. זאת תמונה כל כך חזקה ויפה שנותת לי ולכל הצוות כוח להמשיך בעבודה הקשה שלנו", מספרת בהתרגשות האחות מרינה. "אתי הגיע אלינו עם דימום ביטני ענק ונזקקה לכמויות אדירות של מנות דם, עשרות ניתוחים והטיפול בה היה מורכב וקשה. הגמילה שלה ממכונת ההנשמה וההתאוששות שלה הם מדהימים", ספרה מרינה.

השבוע, לראשונה, אחרי כמעט שלושה חודשים בטיפול נמרץ, החליטו במחלקה, בהסכמת המשפחה, להוציא את אתי מהמחלקה על כיסא טיפולים מיוחד לאור השמש, לנשום אוויר צלול.

במבצע הנדסי מורכב, בליווי רופאים אחיות וטכנאי הנשמה וטיפול נמרץ יצאה אתי בליווי האחות מרינה לראות ולקלוט קצת שמש ואוויר ברחבת הכניסה של בית החולים.

"אתי היא אחת החולות הקשות המורכבות שהיו לנו", מעידה האחות מרינה. "ההתקדמות שלה היא שמחה ואושר גדול לכולנו. יש לאתי בעל אוהב ומשפחה מחבקת שמרעיפים עליה חום ואהבה כל הזמן. כל זה בטוח עזר לאתי בהתקדמות שלה עד שהיא פתחה עיניים", מספרת מרינה.

 

"נמחקו לי חודשיים מהחיים"

 

אתי, היא כבר מחייכת ונהנית מכל מבט ומודה לצוות הנהדר של בית החולים כרמל ששמר והחזיר אותה לחיים. "מהתאונה אני רק זוכרת שעמדתי ליד הנהג שמעתי אותו אומר פתאום 'וואו!', ואז בבת אחת נהיה לי חושך בעיניים", משחזרת אתי את רגע התאונה המחרידה. הספקתי להרגיש אנשים דורכים עליי וצורחים, והרגשתי איך מושכים לי בשערות. "אחרי מספר שניות נעלמתי ואני לא זוכרת יותר כלום. חודשיים שלמים נמחקו לי מהזכרון והחיים. אני מודה לאלוהים ולצוות המלאכים של כרמל שנתנו לי שוב את החיים במתנה", מספרת אתי.

"אני שמחה ומרגישה שהרווחתי בגדול וקיבלתי חזרה את החיים שלי. הטיפול שקיבלתי כאן בטיפול נמרץ בכרמל הוא דוגמא ומופת לטיפול מסור שאין כמוהו, בכל פעם שהרמתי יד או עשיתי תנועה קטנה מיד הגיעו אליי אחיות ורופאים וטיפלו בי טיפול אישי ומסור, שאין לי מילים איך להודות עליו".

"אתי לשמחתי היא דוגמא לעוד מקרה, שגם אם נדמה שאבדה כל תקווה, אסור להתייאש", מכריז ד"ר עדן. "אתי היא דוגמא למאבק עיקש שלווה בטיפול רפואי מעולה על ידי רופאים וצוות סיעודי נהדר, ויחד עם החיבוק שקיבלה מהמשפחה, היא הצליחה לחזור לחיים".

בנה של אתי אורן הוא סטודנט לפיזיותרפיה הלומד באיטליה. מאז התאונה הוא עצר את לימודיו וישב צמוד לאימו, כשהוא מטפל בה במסירות. בימים אלה הוא מתכונן לחזור לאיטליה להשלים ולסיים את תואר הלימודים שלו.

"אחד חלומות שלי מאז התאונה", אומרת אתי, "הוא להשתתף בטקס סיום הלימודים של הבן שלי. אני בטוחה שחלק מהתאוששות שלי תלוי בטיפול של בני אורן. ואני מאוד רוצה וחולמת להיות איתו כשהוא מסיים ומקבל את התעודה" .

בימים אלו אתי נמצאת לקראת סיום הטיפול בה ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל ומתכוננת לצאת להמשך טיפול במסגרת שיקומית, עד להחלמתה המלאה.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות