חולה גוסס מת

כשהיינו ילדים היינו משחקים במשחק חולה-גוסס-מת. כל פסילה במשחק מורידה אותך שלב. מבריא נהפך לחולה, מחולה לגוסס וכך הלאה. בסוף המשחק 'המת' שוכב על האדמה עם פניו לכיוון החול. .אורי אילין בטור אישי חזק ונוקב לאירועי אמש .

טור אישי מאת: אורי אילין

כשרוני לוי התיישב מול מצלמת האייפון שסיקרה את מסיבת 'העיתונאים' באסטוניה לעיני שלושה אנשים בלבד, הבעיה הכי גדולה של מכבי חיפה נתגלתה. מי שואל את השאלות הקשות? מי בכלל אמור לספק את התשובות? רוני לוי גמגם פה ושם 'אנחנו', 'הם', 'המועדון' ונראה שגם הוא, הסמכות המקצועית העליונה בקבוצה, לא יודע אל מי להפנות אצבע מאשימה.

להתייחס להשפלה אמש נראה לי קצת מיותר. 120 דקות מבישות נגד קבוצה כל-כך חלשה מאסטוניה מצביעות על עוד הכנה לקויה לעונה קשה מנשוא שמצפה ל- 16אלף מינויים. זוהי מכבי חיפה של העשור הנוכחי. עייפה. שבעה. אנמית. עם אווירה טובה בחדר ההלבשה לא הולכים למכולת, ואם כבר מכולת, לך תנסה עכשיו אדון נשיא המועדון, לרכוש שחקנים מהשורה הראשונה ונסה לשכנעם ללבוש ירוק בעונה הנוכחית.

כל האוהדים שקוראים לשחר ללכת צודקים וטועים. צודקים כי הדג מסריח מהראש. טועים כי זו לא הדרך להודות לנשיא שהפך אותנו לאימפריה שאנחנו. טועים עוד יותר לחשוב שאם ילך בטוח יהיה טוב יותר.

כל האוהדים שקוראים לשחר ללכת צודקים וטועים. צודקים כי הדג מסריח מהראש. טועים כי זו לא הדרך להודות לנשיא שהפך אותנו לאימפריה שאנחנו. טועים עוד יותר לחשוב שאם ילך בטוח יהיה טוב יותר.

וכאן אולי מתחילה הבעיה. מכבי כבר לא אטרקטיבית כפי שהייתה. אולי כאן משלמים תמיד בזמן, אולי מכאן יוצאים שחקנים אחת לכמה שנים לאירופה, אבל עם עובדה אחת אי אפשר להתווכח- מכבי מצליחה בשנים האחרונות להביא שחקנים שהם ברירת מחדל, וגרוע מכך, שחקנים שמכבי חיפה היא ברירת מחדל עבורם. הרי עטר רצה לקריית שלום, שכטר רצה להפועל תל-אביב ואילו שחקנים מלבד פיראס מוגרבי או אבו עביד, ישמחו להגיע למועדון כל-כך חולה?

כשהיינו ילדים היינו משחקים במשחק חולה-גוסס-מת. כל פסילה במשחק מורידה אותך שלב. מבריא נהפך לחולה, מחולה לגוסס וכך הלאה. בסוף המשחק 'המת' שוכב על האדמה עם פניו לכיוון החול. על הבטן. הסיכוי להצליח לעלות בחזרה למצב של בריא או אפילו חולה הוא כמעט אפסי והיום מכבי על הבטן, עם הפנים לכיוון החול. חול בעיניים, חול בפה, חול באוזניים. מתה. לא שומעת, לא רואה ולא מדברת. אטומה לרחשי הקהל שלה, אבל הרבה יותר גרוע מזה, אטומה לסביבה שלה, למתחרות שלה ולזירה בה היא נמצאת.

מילא היתה אימפריה שנפלה, קבוצה קטנה שמתרפקת על זיכרונות העבר מהאולד טראפורד או מאנפילד. אנבל היא אימפריה שנפלה על פארש. 80 מיליון שקל 'גרוסו-מודו' זהו התקציב שמדברים עליו בשנים האחרונות ולאן הכסף הזה הולך? בדיוק למקומות הלא נכונים. ומי אחראי על הדרך שאבדה? מי אחראי על ניתוב הכסף הזה למקומות הלא נכונים? רוני ישב חסר תשובות במסיבת העיתונאים באסטוניה וכמובן גם אנחנו. כל האוהדים שקוראים לשחר ללכת צודקים וטועים. צודקים כי הדג מסריח מהראש. טועים כי זו לא הדרך להודות לנשיא שהפך אותנו לאימפריה שאנחנו. טועים עוד יותר לחשוב שאם ילך בטוח יהיה טוב יותר.

אני דווקא דואג לנשיא שלי. ובעיקר לכסף שלו. מאות המיליונים שנשפכו. עשרות המיליונים שנשפכו לשווא. על שום מה ולמה? על שום מי ומדוע? איפה הסמכות המקצועית העליונה? שחר היקר צריך לקחת צעד או שניים ימינה. לתת למישהו אחר לשחק בכסף שלו. אם רוני לא היה נשאר לעוד עונה, כנראה היה זה תור שמקבל את המפתחות לניהול מקצועי אמתי של הקבוצה. במצב של גוסס קל יותר לנסות להירפא מאשר ממצב של מוות.

ולמה אני כל-כך דרמטי? כי איזה שחקן בר דעת ירצה להצטרף לכישלון המהדהד הזה? איזה שחקן בר דעת לא פוקח עיניו ורואה שכל שחקן גוסס שיוצא מהמועדון הזה לאט לאט מתרפא? אפילו שמעון אבוחצירה התפנק בשער ב-20 דקות הראשונות שלו מחוץ לקבוצה. מכבי תילחם ואולי תגרד שוב כרטיס לאירופה. כרטיס ששוויו הוא בערך שווי של טלקארד כיוון ובעונה הבאה מכבי לא תהיה מדורגת בכלל. ההפסד אמש היה אולי המסמר האחרון בארון הקבורה הירוק, הקבוצה איבדה את כל הדירוג שלה באירופה. לעלות לבתים ייהפך למשימה בלתי אפשרית. המועדון הכי אירופי בישראל יראה את אירופה מהבית. רוני לוי אמר בעצמו, לא נבנתה כאן קבוצה מספיק טובה בשביל שלב הבתים בליגה האירופית.

ומי היה האחראי לכך אדון לוי? מי אחראי לסגל הנוכחי? מי אחראי על ההכנה הלקויה לקראת המשחק הנוראי הזה? מי שלח את זנטי המסכן לבעוט בעיטת עונשין מ-11 מטר בזמן שהחלוץ הטבעי היחידי בסגל שנבנה לא מספיק טוב בשביל לבעוט בעיטה כזו? אפילו מנחם הצעיר (ומגן שמאלי כמובן) טוב לבעיטה כזו מהחלוץ? מא' ועד ת', עבודת ההכנה לעונה הזו נכשלה. ואולי טוב שכך. כאפה מצלצלת מגיעה הפעם בשלב טרום העונה ולא במחזור השלישי של הליגה. מישהו צריך לשלם את המחיר ולשים את המפתחות. הבעיה היא שאנחנו מחוץ למשחק. מתים. הברק היכה בנו כבר חמש פעמים ואנחנו בדרך לפעם השישית. אלופת שנות ה-2000 היא עלובת העשור הנוכחי.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הפוליטי - למי תצביעו בבחירות הקרובות לכנסת?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בספורט