עובדת פיליפינית תועדה מתעללת קשות בקשישה.

לטענת המשפחה, מחלקת הרווחה במועצה וחברת כוח האדם ידעו על החשדות להתעללות, אך לא עשו דבר.
 

בתביעה לפיצויים אותה הגישה הנפגעת באמצעות בעלה שהינו גם האפוטרופוס שלה, נטען כי גם במחלקת הרווחה של המועצה האזורית, וגם בחברת כוח האדם אשר גייסה את המטפלת – ידעו על חשדות להתעללות, אך לא עשו דבר.

שני רופאים שונים שבדקו את הקשישה, בשתי תקופות שונות, העלו חשדות להתעללות – ופנו ללשכת הרווחה במועצה האזורית גזר, ואולם זו לא עשתה דבר להפסקת העסקתה של העובדת.

בתביעה נטען עוד, שגם חברת 'איילה א.מ. סיעוד' – חברת הסיעוד שאליה השתייכה העובדת – לא ערכה כל ביקורי בית אצל הנפגעת לאחר שהועלו חשדות אלה, לא הפנתה עובדים סוציאליים לביקורי בית שוטפים אצל הנפגעת ולא שמרה עם הנפגעת על קשר כלשהו.

רק לאחר שבעלה של האישה התקין מצלמה נסתרת בדירה, אשר חשפה את ההתעללות הקשה והממושכת.

עם גילוי ההתעללות העביר הבעל את הסרטים למשטרה, העובדת נחקרה ונעצרה והוגש נגדה כתב אישום חמור על התעללות בחסר ישע, ולאחרונה אף נדונה ל- 15 חודשי מאסר בפועל.

בימים אלה הגישה משפחתה של הקשישה, באמצעות עו"ד ליטל ביבר-חייקין – תביעה לפיצויים נגד המטפלת, נגד חברת כוח האדם דרכה הועסקה ונגד לשכת הרווחה במועצה אזורית גזר. התביעה הוגשה לביהמ"ש השלום בראשון לציון. טרם הוגש כתב הגנה.

העובדת הפיליפינית ששימשה כמטפלת סיעודית של הקשישה מנובמבר 2011, הורשעה על פי הודאתה בעבירות של התעללות בחסר ישע ותקיפת חסר ישע תוך גרימה לחבלה של ממש. גזר דינה ניתן ב-5 במאי 2016 בבית משפט השלום ברמלה, ובו גזרה עליה כבוד השופטת ליאורה פרנקל (שיפמן) –  15 חודשי מאסר בפועל ופיצוי כספי.

על פי תביעת הנזיקין שהוגשה ע"י עו"ד ליטל ביבר-חייקין, המטפלת נהגה בקשישה באלימות קשה ביותר, שכללה בין היתר משיכת שערה בחוזקה, הטחת ראשה בכורסא ובחפצים אחרים, צביטות בשדיה ובבטנה, דריכה על רגליה, הטחת ידיה בקירות ובכורסא, ניעור צווארה בעוצמה רבה ועוד. מצלמת האבטחה אותה התקין בעלה של האישה – תיעדה כיצד המטפלת נוהגת להתעלל בקשישה, וזאת לפחות בחמישה מקרים שונים.

"החשדות להתעללות הועלו מספר פעמים"

"עוד בטרם תועדה מסכת ההתעללויות שעברה התובעת על ידי המטפלת שלה, הועלו חשדות להתעללות כזו מספר פעמים", אומרת עו"ד ליטל ביבר חייקין המייצגת את האישה.

כך, ב-19 באפריל 2012 הגיעה התובעת למיון אורתופדי ב"אסף הרופא", שם אובחנו שבר ברגלה וחבלות בכל גופה. הרופאים העלו חשד שהחבלות נגרמו בתקופות שונות. לאחר התייעצות עם הוועדה לאלימות בבית החולים, פנתה העובדת הסוציאלית של בית החולים למנהלת השירות הסוציאלית של לשכת הרווחה במועצה האזורית גזר, האחראית לספק טיפול סוציאלי לנזקקים הגרים בתחום שיפוטה.

בעקבות פניה זו ערכה העובדת הסוציאלית ממועצת גזר, ביקור בית בודד אצל הקשישה, אך מאז, כך נטען בתביעה –  לא יצרה כל קשר עם המשפחה.

ב-3 במאי 2012 העבירה העו"ס מכתב התרשמות לעו"ס של "אסף הרופא", בו נכתב, בין היתר, כי משיחה עם המטפלת ועם בעלה של הקשישה, עולה כי הסיבות לחבלות בגופה הן תאונה מצערת שעברה בביתה, לאחר שנפלה ונחבלה בפניה ובגופה. לסיכום, כתבה העו"ס: "לפי התרשמותי המקצועית, הקשישה מטופלת במסירות רבה תוך דאגה לכל צרכיה".

בתביעה נטען עוד, שגם חברת "איילה – א.מ סיעוד בע"מ", לשעבר "דנאל כוח אדם זר לסיעוד" אשר תיווכה לתובעת את המטפלת שלה, לא ערכה כל ביקורי בית אצל הקשישה הסיעודית, וזאת גם לאחר שהובאו לידיעתה החשדות להתעללות מצד המטפלת.

ב-5 בפברואר 2013 ערך רופאה של התובעת ביקור בית אצל התובעת, בעקבות דיווח של בעלה על מה שנראה כמו שטפי דם בפניה. לאחר בדיקה, ציין הרופא כי אלו שטפי דם הגדולים יחסית הממוקמים סביב עיניה וברגליה, וכי אינם טריים. הרופא העלה חשד לאלימות כלפי חסרת ישע, ומסר דיווח בכתב לפקידת סעד של המועצה האזורית גזר.

בסיכום ביקורו ציין הרופא, כי ערך שיחה טלפונית עם עובדת סוצאלית מטעם המועצה האזורית גזר, שאף צוינה בשמה – וממנה  נמסר לו כי מחלקת הרווחה מתכננת ביקור פתע בביתה של הקשישה הסיעודית לבדיקת מצבה. ואולם, לדברי הבעל לא נערכה שום בדיקה של מחלקת הרווחה בדירה. לדברי עו"ד ביבר-חייקין, אין כל רישום במחלקת הרווחה כי נערך ביקור פתע שכזה.

לדברי עו"ד ביבר-חייקין "כתוצאה ממעשי המטפלת שנמשכו לאורך תקופה של כמעט 5 שנים, וכתוצאה מאי-פיקוחן של חברת כוח האדם ומחלקת הרווחה במועצה אזורית גזר – ספגה התובעת חבלות משמעותיות, לרבות שברים ברגליה ושטפי דם בפניה ובגופה".

לדברי עו"ד ביבר-חייקין, "אין כל ספק כי ההתעללות המתמשכת בקשישה גרמה לה לפגיעות נפשיות משמעותיות, כשבמשך כמעט 5 שנים התגוררה עם אישה שהפחידה אותה, רמסה את כבודה ונהגה בה באלימות קשה. ועד היום ניכר על התובעת כי היא מבועתת וחרדה כשמתקרבים אליה".

את התביעה לפיצויים, בסכום המקסימלי הקבוע בחוק, הגישה עו"ד ביבר-חייקין נגד המטפלת הזרה, נגד חברת הסיעוד "איילה", ונגד לשכת הרווחה של המועצה האזורית גזר. התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בראשון לציון.

עו"ד ליטל ביבר-חייקין http://www.biber-law.co.il ממשרד ביבר לקואה חייקין הררי בראשון לציון, עוסקת בתביעות נזיקין, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ודיני ביטוח.

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט