יוצרים עתיד ישראלי משותף

כמאה מנהלי בתי ספר אזוריים, פנימיות וכפרי נוער בצפון חזרו ממסע בין קהילות חינוך ברחבי הארץ. גם נשיא המדינה תומך
"אין זה מובן מאליו לפנות יומיים ולצאת יחד, שונים ושותפים, להרפתקה שייעודה הרהור וערעור על המציאות הישראלית ועל הזהות – האישית, הקבוצתית, החינוכית"

"אין זה מובן מאליו לפנות יומיים ולצאת יחד, שונים ושותפים, להרפתקה שייעודה הרהור וערעור על המציאות הישראלית ועל הזהות – האישית, הקבוצתית, החינוכית"

על רקע הקיטוב החברתי בישראל, יזם המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער במשרד החינוך מסע בין קהילות חינוך ממגזרים שונים שבפיקוח המינהל: חילונים, חרדים, דתיים-לאומיים, עולים חדשים, דרוזים, ערבים וצ'רקסים.
במסע, שנערך בשבוע שעבר, השתתפו מאות מנהלי פנימיות וכפרי נוער, ראשי ישיבות ואולפנות ומנהלי בתי ספר אזוריים מכל המגזרים וזרמי החינוך בארץ, ובהם כמאה מנהלים מחיפה והצפון. המטרה – לעודד יצירת שותפויות חינוכיות ארוכות טווח בין קהילות חינוך, מורים ותלמידים ממגזרים שונים הנמצאים במינהל.
"השיח והמפגשים יאפשרו היכרות שמעבר לסטריאוטיפים, תוך התמודדות עם ההבדלים ועם הצורך למצוא מכנים משותפים כדי לפעול יחד למען הקהילה והחברה כולה", אומר ד"ר בני פישר, מנהל המינהל, ומוסיף שמסגרות חינוך שישתתפו בתכנית החל משנת הלימודים הבאה יקבלו מהמינהל תמיכה כספית, הכשרה וליווי מקצועי.
במהלך המסע הציגה דלית אביגד, מנהלת בית הספר בכפר הנוער כדורי, דלית אביגד, מודל מוצלח של תכנית "רוקמים קשר" – שיתוף פעולה בין בית הספר בכדורי לבין חטיבת הביניים בכפר כנא. הקשר שנרקם עם חטיבת הביניים בכפר כנא כבר לפני שש שנים, כולל ביקורים הדדיים, שיח ופעילויות משותפות של צוותי החינוך והתלמידים. לדבריה, בהמשך הם מתכננים לסלול ולתחזק יחד  שביל במעלה הר תבור שייקרא "בשביל השלום".
"קיים מתח רב בין הקהילות השונות בישראל, ונדמה שהפערים גדולים ובלתי ניתנים לגישור", הוסיף פישר. "חלקים מתוכנו חושבים, או שמא מייחלים לוותר על קהילה או שבט כלשהו בתקווה שאז החיים יהיו טובים יותר.
אך כנראה שהמציאות לא תשתנה, והאתגר הגדול שניצב בפנינו הוא לייצר חברה המכילה את כלל שבטיה בלי לבטל את ייחודו של כל שבט.
הצעד הראשון שעלינו לעשות כאנשי חינוך הוא להכיר חלקים שונים בחברה הישראלית, לחשוף אליהם גם את תלמידינו ולתת בידיהם כלים להתמודדות ראויה עם השונות בינינו".
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ששמע על היוזמה למסע, כתב למנהלי ומנהלות קהילות החינוך: "אין זה מובן מאליו לפנות יומיים ולצאת יחד, שונים ושותפים, להרפתקה שייעודה הרהור וערעור על המציאות הישראלית ועל הזהות – האישית, הקבוצתית, החינוכית. להסכים לפתוח עיניים, אוזניים ולבבות, להשיל את תפקידכם כמחנכים ולהרשות לעצמכם להתחנך: לשאול שאלות, לברר מורכבויות.
אני מאחל לכם שהמסע יסייע לכם לחזור נחושים יותר לתת בידי התלמידים והחניכים שלכם את הכלים להכיר את כל מי שילכו לצידם במסע חייהם ולטעת בהם את הכרת ערכה של השותפות בין הקבוצות והקהילות בחברה הישראלית".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך