תכנית לשימור הפוריות

צוות הפוריות של כללית במרכז רפואי לין, הפועל במשולב עם בי"ח כרמל, מציע שירות יחודי לשיפור הפוריות בהתאמה לצרכים החדשים שנוצרו במאה ה-21
ד"ר גיל פאר מבצע בדיקת אולטרסאונד. צילום: דוד חורש

ד"ר גיל פאר מבצע בדיקת אולטרסאונד. צילום: דוד חורש

בעיות פוריות שכיחות מאוד, והן מופיעות אצל כ-15 אחוזים מהאוכלוסיה. השכיחות דומה בין גברים לנשים, ולא כפי שנהוג לחשוב כי זוהי בעיקר בעיה של נשים. בעידן המודרני, אולם, נוצרו בעיות פוריות על רקע חברתי וכן בהקשרים רפואיים חדשים, כפי שמציין אחראי שירות פוריות, אשר פועל במסגרת המרכז לבריאות האישה בלין, ד"ר גיל פאר.

בשנים האחרונות חלה עליה מתמדת, בגיל בו נשים מנסות לראשונה להרות. כיום הגיל הממוצע הינו 30, לעומת גיל 24 ופחות מכך לפני כשני עשורים. למגמת השינוי החברתי הזה אין גיבוי ביולוגי וגם כיום, כמו בעבר, חלה ירידה בפוריות האישה מתחילת העשור השלישי לחייה ההולכת ומתעצמת עוד יותר מגיל 35 ואילך. על רקע זה, אנו רואים דרישה הולכת וגוברת לטיפולי פוריות, יחד עם עליית הגיל בו נשים פונות לטיפול. חשוב לציין, כי הצלחת הטיפול נגזרת בראש ובראשונה מגיל האישה, ולכן גם הצלחת טיפולי הפוריות בגיל המבוגר פחותה.

על כן, חשוב שתהיה מודעות לשימור פריון סוציאלי – אישה המתקרבת לגיל 35, חשוב שתפנה לקבלת ייעוץ והכוונה כיצד תוכל לשמר ולשפר את סיכוייה להרות בעתיד. "אנו ב'כללית' מודעים לשינויים החלים באורח החיים, במבנה המשפחה החדשה בין אם המדובר נשים יחידניות או זוגות חד מיניים ובהנהלות התרבותית של האוכלוסיה לה אנו נותנים שרות", מדגיש ד"ר פאר, "ולכן נערכנו לתת מענה בתחום הפוריות ולהיות כתובת לצרכים של כל גווני האוכלוסיה".

תופעה נוספת היא הצורך בשימור פוריות על רקע רפואי, בעקבות טיפולים במחלות ממאירות שהפכו להיות שכיחות יותר, כגון סרטן שד, ממאירויות של סרטן הדם, השתלת מח עצם וניתוחים שונים העלולים לפגוע באיברי הרביה בהיקפים שלא היו בעבר. גם בתחום זה חלה עליה בפניות היות, וקיימת יותר תחלואה ממארת מסיבות שונות הכוללות אבחון מוקדם, הישרדות טובה יותר של החולות וירידה בגיל המטופלות. יחד עם זאת, יש יותר מודעות וניתן לתת פתרונות של ממש, שיאפשרו, גם למי שחלתה בצעירותה, להביא לעולם ילדים בהמשך על ידי הקפאת ביציות, עוברים או רקמת שחלה.

ד"ר פאר קורא למי שזקוק לשימור הפוריות, מסיבה חברתית, תרבותית או רפואית, לפנות לייעוץ המוצע במרפאת כללית בלין ומדגיש כי כיום יש אפשרות להעריך, לפי תוצאות בדיקות דם ואמצעי הדמייה, את סיכויי הפוריות ולהיערך בהתאם. מעבר לכך, המסר במרפאה הוא לדאוג לבריאות הכוללת של הנשים המטופלות בניסיון להרות, כדי שיכנסו להיריון במצב רפואי מיטבי עבורן ועבור העובר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות