תושייה מצילת חיים

מטופלת, מקרית מוצקין שהגיע לטיפול שגרתי במרפאת "מכבי", פיתחה אלרגיה חריפה לתרופה. עירנות הרופאה והטיפול המהיר הצילו את חייה תוך פחות משתי דקות
"הרופא בבית החולים נדהם לראות את פרוטוקול הטיפול במרפאת 'מכבי' ואמר בפירוש שהטיפול הזה הציל את חיי"

"הרופא בבית החולים נדהם לראות את פרוטוקול הטיפול במרפאת 'מכבי' ואמר בפירוש שהטיפול הזה הציל את חיי"

אלבינה קלימנקו, תושבת קרית מוצקין, הגיעה בשבוע שעבר למרפאת "מכבי" בעיר כדי לקבל טיפול תרופתי לכאבי הפרקים מהם היא סובלת. "הגעתי עם אמי למרפאה, ונכנסתי לחדר האחיות. הצוות קיבל אותי והחל במתן הטיפול שכולל עירוי לווריד. ישבתי על הכיסא והתחלתי את הטיפול".
במהלך הטיפול ניגשה האחות אלונה ריפה בכל כמה דקות, כדי לשאול לשלומה ולבדוק שחשה בטוב, העירוי מחובר היטב ולשנות את המינונים בהתאם לצורך. אבל אז חשה קלימנקו שמשהו לא בסדר. "העירוי התקדם לפי התכנון, אך לאחר בערך כחצי שעה הרגישה המטופלת יובש בפה ותחושת חנק קלה ולא הבנתי ממה זה נובע", סיפרה ריפה. "מייד בקשתי ממאיה, אחות נוספת בצוות, להזעיק את הרופאה ולספר לה על תחושה מוזרה שהיא מרגישה באזור הפה והגרון".
ד"ר צביה בוצר, רופאת משפחה ב"מכבי שירותי בריאות" ישבה בחדר הסמוך וקיבלה מטופלים. קריאתה הדחופה של האחות, אילצה אותה לעזוב הכול ולהגיע לחדר האחיות.
"מצאתי את החולה מחרחרת ומתקשה מאוד לנשום, והבנתי שמדובר בתגובה אלרגית חריפה, ככל הנראה לתרופה שקבלה בעירוי".
האחות נשארה לצידה של קלימנקו, כדי לוודא שמצבה לא מדרדר ולהוציא את העירוי של התרופה מהוריד כדי להתחיל בטיפול נוגד אלרגיה. בוצר הזעיקה את צוות האחיות וביקשה להכין מידית שתי זריקות אדרנלין שייצבו את מצבה של קלימנקו. לאחר מתן נוזלים והזריקה הראשונה התברר כי מצבה הולך ומחמיר. "הבחנתי שנוצרה בצקת באזור הלוע וקצב הנשימה ירד. כל המדדים הראו החמרה במצב, ולכן החלטתי לתת זריקה נוספת של אדרנלין", בוצר משחזרת. "במקביל ווידאתי שערכת ההחייאה שלנו מוכנה לשימוש, כי לפי איך שזה היה נראה, חשבתי שאנחנו נצטרך לבצע החייאה בכל רגע".
לאחר מתן הזריקה השנייה השתפר מצבה של המטופלת, קצב הנשימה הוסדר ולחץ הדם חזר להיות תקין. ניידת טיפול נמרץ הגיעה למרפאה לאחר הטיפול הראשוני שהעניק צוות מכבי ופינה אותה לבית החולים.
"במקרים כאלו הזמן הוא מרכיב קריטי. הערנות הגבוהה של האחיות והתגובה המהירה של הצוות הצילו את חייה של המטופלת. תגובות אלרגיות, בעיקר חריפות, מידרדרות מאוד מהר ועלולות להביא לחסימת דרכי הנשימה תוך דקות ספורות. אני שמחה שהיינו שם בזמן הנכון ונתנו את הטיפול המהיר והמדויק שהציל אותה".
קלימנקו הגיעה לבית החולים, שם ערכה מספר בדיקות שגרתיות ולאחר מכן שוחררה הביתה. "הרופא בבית החולים נדהם לראות את פרוטוקול הטיפול במרפאת 'מכבי' ואמר בפירוש שהטיפול הזה הציל את חיי", סיכמה קלימנקו את החווייה שעברה. "דיברתי עם ד"ר בוצר יום לאחר המקרה והודיתי לה ולצוות האחיות על המקצועיות והתושייה שבזכותן אני כאן היום".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות