החוקר לאן

עשרות עבודות מחקר איכותיות, פאנלים מרתקים עם בכירי הרופאים והחוקרים, דיונים ומחקרים זוכים. בית החולים "כרמל" ממשיך להוביל במחקר ובאקדמיה
בתמונה: הזוכים ופעילות יום המחקר בבית החולים כרמל. צילום: אלי דדון ויוסי כהן

בתמונה: הזוכים ופעילות יום המחקר בבית החולים כרמל. צילום: אלי דדון ויוסי כהן

כדי לענות על דילמת הרופא "החוקר לאן?" התקיים במסגרת יום המחקר פאנל מעניין ומיוחד שדן בשאלה כיצד נכון ובאיזה כלים יכול להתמודד הרופא החוקר  בימים אלו. כיצד דור הרופאים העכשווי המחפש איזון אחר בין העבודה לחיי המשפחה מחד, ורווחה כלכלית מאידך לבין אילוצי תקציב ותקינה של מערכת הרפואה הציבורית.

את הפאנל הנחה מי שמשמש כיום כיו"ר ועדת הלנסקי של "כרמל", פרופסור איתן שילוני, והשתתפו בפאנל דיקן הפקולטה, פרופסור אליעזר שלו, מנהל "כרמל", ד"ר גולדברג, שדיבר על הזווית הבית חולימית  ותפיסת הרופא החוקר. מנהל מכון הגסטרו ב"כרמל" ובמרחב, ד"ר אורי סגול, שהציג כיצד הטכנולוגיה פוגשת רפואה, ד"ר דני גולן שדיבר על לבטיו כחוקר צעיר. פרופסור חיים ביטרמן, עד לאחרונה הרופא הראשי של "כללית", פרש את משנתו בפאנל מניסיונו העשיר כחוקר רב שנים, כרופא ומנהל.

כהמשך ישיר לדיון בפאנל, ובמסגרת עידוד המחקר בבית החולים, הוענקה לראשונה בבית החולים מלגת "פסגה" לחוקר צעיר ד"ר ניזאר חיג'אזי, ממחלקה פנימית א'. המלגה תאפשר לו מימון וזמן ייעודי למחקר. עבודתו, שתתבצע במעבדה לאימונותרפיה בהנחייתה של פרופסור מיקי רהט, תהיה בנושא ההשפעה של חומרים משככי כאבים חזקים, כמו מורפין ונגזרותיו, על תאי שריר הלב ועל צורת ההפעלה של תאים חיסוניים (מונוציטים).

בתום הפאנל המרתק והדיונים, יצאו המשתתפים לרחבת לובי בית החולים שם נפרסו לפניהם עשרות הפוסטרים ועבודות מחקר שהוגשו לבחינת הוועדה והם יכלו להתרשם לשאול ולהתעניין במחקרים המעניינים. "אני רואה כאן עושר גדול של מחקרים", ציינה מנהלת המרחב, פרופסור חן שפירא, "ועבודות שבוודאי עוד ניתקל בהם בהמשך, כשחלקם עוד יתפתחו ויהפכו למחקרים יישומים מוצלחים".

בתום היום הגדוש, נבחרו הזוכים בעבודות המחקר: פרופסור מיקי רהט, על מחקר מעבדתי העוסק בפיתוח חיסון כנגד התפתחות מחלות ממאירות. פרופסור עופר לביא, על הובלת מחקר קליני ראשוני שבחן גישה טיפולית חדשה לממאירות שחלה. ד"ר יואב בן שחר, על כך שהוביל במהלך התמחותו עבודת מחקר מעבדתית שבחנה גישות טיפוליות לשיפור איסכמית מעי במודל של חיות מעבדה. פרופסור גד רנרט, שהציג מחקר מתקדם ואת הניסיון הרחב והייחודי ל"כרמל"  בתחום איתור מוטציות, הקשורות להתפתחות גידולים באוכלוסיית מדינת ישראל והאח סיימון ניגל, על עבודת סקר שבחנה את מאפייני התמודדות הצוות הסיעודי בבית החולים עם אירוע רב-נפגעים והקשר בין התמודדות זו לבין מאפיינים אישיים ותעסוקתיים של הצוות.

העבודות הזוכות זיכו את חוקריהם בפרסים כספיים שיושקעו בשיפור וקידום המחקר בהם עסקו.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות