ממשיכים להילחם

בתום דיון סוער בנוגע להקמת חוות גז ענקית במפרץ חיפה, החליטה המועצה הארצית לקבל את עמדת ראש העירייה, ולדחות את הדיון עד לקבלת תמונה מלאה של מצב התחלואה והסיכונים

 

"רק לאחרונה התקבלו שתי החלטות אבסורדיות של ועדת הערר לאשר את תכנית בז"ן חרף התנגדות ציבורית חריפה". צילום: אורן סטלקול

"רק לאחרונה התקבלו שתי החלטות אבסורדיות של ועדת הערר לאשר את תכנית בז"ן חרף התנגדות ציבורית חריפה". צילום: אורן סטלקול

לאחרונה, דנה המועצה הארצית בתוכנית מפורטת שמקדם משרד האנרגיה והתשתיות להקמת חוות גז חדשה בשטח הנקרא "קרקעות הצפון" בשנת 2030. על פי התוכנית, תאחסן החווה למעלה מ-10,000 טון גז, ותהווה חלופה לחוות הגז המסוכנת בקרית אתא המאחסנת "רק" 2700 טון גז ואמורה להיסגר בשנת 2030.

עיריית חיפה מנהלת מאבק עיקש כנגד אישור התוכנית, מתוך ידיעה ברורה כי הממשלה לא תעמוד בהתחייבות והחווה בקריית אתא לא תיסגר עם הקמת החדשה. גם ללא החווה החדשה, נתונים תושבי מפרץ חיפה לסכנה מוחשית וממשית על בסיס יומי: החווה הישנה בצומת קרית אתא פועלת מזה שנים רבות, ומהווה סכנה ברורה בהיותה סמוכה לריכוז אוכלוסייה גדול במרכזי תעסוקה בשטחה של העיר חיפה. עיריית חיפה ניהלה מאבק משפטי במשך שנים כנגד החווה עד שלבסוף חייב בג"צ את חברות הגז בחווה, ובהן אמישראגז, למגן את המיכלים על ידי הטמנה עילית. דרישת בית המשפט בוצעה באופן חלקי, כאשר אמישרגז בחרה להתעלם מהחלטת בג"ץ, תוך שהיא מתעלמת באופן מופגן מהסיכונים ולא טורחת למגן את המיכלים שברשותה.

התוכנית לאתרי אחסון חדשים לגפ"מ, נמצאת על שולחן הדיונים של המועצה הארצית שלפני כשנה פסלה, שלא במפתיע, אתר במרכז הארץ משיקולים בטיחותיים. שני אתרים נותרו על הפרק, האחד בסמוך לבתי הזיקוק בדרום הארץ אשר בהיותו מרוחק מריכוזי אוכלוסייה לא גרר כל התנגדות ציבורית, והשני – בקרקעות הצפון, קרוב מאוד לריכוזי אוכלוסייה במטרופולין חיפה.

בדיון שנערך ביום שלישי במועצה הארצית, הודיע ראש העירייה, יונה יהב, כי הוא מתנגד נחרצות להקמת החווה בקרקעות הצפון. "לא יעלה על הדעת, כי בזמן שהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות טרם הציגו את ממצאי הסקר האפדימיולוגי וסקר הסיכונים מיוחד למפרץ חיפה (נמצא בימים אלה בהכנה על ידי המשרד להגנת הסביבה), אשר ישפוך סוף סוף אור על ההיבטים הסביבתיים והבריאותיים לזיהום במפרץ חיפה והשפעת התעשייה הפטרוכימית על חיי התושבים במפרץ חיפה והקריות, משרד האנרגיה והתשתיות בוחר להתעלם מציבור שלם ולקדם תכנית מסוכנת בכל היבט אפשרי מבלי שהוצגו למועצה הארצית הנתונים לקבלת החלטה מושכלת בעניין". עוד הוסיף יהב: "יש לשים קץ להתעלמות הבלתי נסבלת מצד הממשלה מתושבי מטרופולין חיפה, והבהלה הציבורית כאשר רק לאחרונה התקבלו שתי החלטות אבסורדיות של ועדת הערר לאשר את תכנית בז"ן חרף התנגדות ציבורית חריפה".

בתום הדיון הסוער התקבלה עמדתה של עיריית חיפה, והתוכנית הורדה מסדר היום תוך שהמועצה קובעת כי דיון מעמיק בתכנית יתקיים רק לאחר שיוצגו בפניה כל הנתונים והשלכות התכנית על תושבי חיפה.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה