זהירות, קרציה!

אבחון קדחת הבהרות שבוצע על ידי מומחה ברפואת ילדים במרפאת "כללית" קרית בנימין הציל את חייו של מטופל, שחזר מטיול ברומניה
ד"ר עזמי מילאוי. עירנותו הצילה את חייו של המטופל. צילום: דוברות כללית

ד"ר עזמי מילאוי. עירנותו הצילה את חייו של המטופל. צילום: דוברות כללית

תשומת לב מצילת חיים. בחור בן 18 הגיע לטיפול של מומחה ברפואת ילדים במרפאת "כללית", ד"ר עזמי מילאוי. הצעיר  התלונן על חום גבוה מזה 4 ימים, כאבי ראש חזקים, פריחה  בכפות הידיים והרגליים. הרופא וידא כי אינו סובל ממחלות רקע, אך הסתבר כי 4ארבעה ימים קודם לכן, שב הבחור מביקור משך שבוע ברומניה ומאז החלו הסימפטומים. בתשובה לשאלה שהציג הרופא, השיב כי אינו זוכר אם נעקץ.

בבדיקה נמצא כי מצבו הכללי טוב, פרט לפריחה ומעט אודם קל  בגרון. אולם, אצל ד"ר מילאוי התעורר חשד שמדובר בחיידק הריקציה, הגורם לקדחת הבהרות – מחלה זיהומית המועברת לאדם על ידי חרקים  שונים, לרוב קרציות. תסמיניה דומים לאלו  של שפעת, אך כעבור 4-3 ימים מרגע ההידבקות מופיעות גם בהרות, ומכאן שמה של המחלה. הבהרות הן כתמים קטנים אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה, המופיעים באזור הפנים ומצדן הפנימי של כפות הרגליים והידיים.

במקרה של אי אבחון בזמן –  עלול מצב החולה להידרדר, עד כדי סיבוכים נוירולוגים, דלקות בשריר הלב ואף מוות. מקרה מפורסם של אותה קדחת אירע לזמר מאיר אריאל ז"ל, שלמרבה הצער לא אובחן בזמן.

ד"ר מילאוי דאג להפנות את החולה בדחיפות לחדר מיון, שם איששו את האבחנה והוחל מיידית במתן אנטיביוטיקה לווריד והמשך טיפול ובירור. הצוות בבית החולים ציין, כי האבחון המדויק והמהיר היה חשוב למניעת נזק בלתי הפיך ואף סכנת מוות. לאחר שמצבו היטיב, הגיעה נרגשת במיוחד אמו של הנער כדי להודות לרופא המיומן על הטיפול המסור והמקצועיות שהצילה את חיי בנה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות