"אותו מקום"

האמנים סלאח אלקרא ורותי סגל יציגו באוגוסט הקרוב בקניון רמת אביב את התערוכה "אותו מקום". בתערוכה זו עבודות חדשות לצד עבודות מסדרות קודמות, כשהמשותף בדיאלוג בין שני האמנים הם נופי הכרמל , נופים מקומיים המבטאים הלכי רוח ונופים פנימיים.

תערוכה של האומנים  סלאח אלקרא ורותי סגל: "אותו מקום"

סלאח אלקרא

סלאח אלקרא – צילום יחצ

בגלריית  בקניון רמת אביב

אוצרת התערוכה : איילת אמוראי-בירן

האמנים סלאח אלקרא ורותי סגל יציגו באוגוסט הקרוב בקניון רמת אביב את התערוכה "אותו מקום".  בתערוכה זו עבודות חדשות לצד עבודות מסדרות קודמות, כשהמשותף בדיאלוג בין שני האמנים הם נופי הכרמל , נופים מקומיים המבטאים הלכי רוח ונופים פנימיים.

רותי סגל- אוצרת וציירת , ילידת הארץ , חיה ויוצרת בחיפה. בעלת תאור ראשון באמנות, יצירה וחינוך באוניברסיטת חיפה, למדה ועבדה במחיצת ציירים ישראלים רבים והשתלמה בסדנאות אצל אמנים בינלאומיים. כחברה פעילה באגודת הציירים והפסלים הציגה תערוכות יחיד רבות ברחבי הארץ והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ וברחבי העולם.

על עבודותיה של סגל:

השמש הישראלית הקופחת משתקפת בעבודותיה של רות סגל בצבעים חזקים מלאי חיים ורוויי עוצמה ים- תיכונית מובהקת.  "האדם תבנית נוף מולדתו", מתוך שירו של שאול טשרניחובסקי, מתאר אותה במדויק.  הנופים המעסיקים אותה ומשמשים לה השראה יצירתית הם הנופים שלתוכם נולדה ושעימם גדלה.  הפעמים המועטות שבהן טיוליה התכופים נתנו לה נקודת מוצא ליצירה היו במדינות ים-תיכוניות בנופים בעלי מרכיבים דומים לנופים בארץ.

רותי סגל

רותי סגל- צילןם יחצ

הציור עבור סגל הוא דרך ביטוי אמיתית ואמצעי לפריקת מטעני אנרגיות.  דרך אפיק יצירתה היא מתעלת את חוויותיה, מחשבותיה והתרשמויותיה האישיות, וכדבריה: "כאן מתקיימים חוקי הפיסיקה של שימור האנרגיה, רק הצורה משתנית, כאשר החלקיקים מושלכים, מותכים ונבנים מחדש על הקנבס.  היצירה היא תהליך של התמודדות בין המתרחש במוחי ובין אוסף כתמי הצבע והקווים המרקדים והמרצדים על הבד, בשמן או באקוורל, כשהיד והמכחול הם רק אמצעי.  לעתים הציור הוא ביטוי לחוויה של הווה מסוים המתרחש בזמן אמתי, אך ישנן יצירות המצפות זמן רב להגשמתן…"

הצבעים שבהם מבטאת האמנים את תחושותיה, רגשותיה ולפעמים את תפיסת עולמה הפרטי, יוצרים קומפוזיציה אישית על נוף כללי המוכר לנו מתוך תת המודע האישי והקולקטיבי, גורם לנו להרגיש ולו חלקית את כוונתה ביצירה הספציפית ומאפשר לנו להתחבר אל תוך עולמה הפנימי .  החיבור העמוק ביותר של רותי סגל הוא אל ארץ- ישראל.  משם נובעים מעיינות יצירתה ועיסוקה הקבוע בנופים מביע תחושה זו לידי ביטוי מלא וממצה.

בשנים האחרונות חוקרת רותי סגל את עברה במטרה להבין את שורשיה האישיים ולסגור מעגלים.  חוויות מוקדמות משוחזרות על ידה ומקבלות

רותי סגל

רותי סגל צילום יחצ

ביטוי שוטף ביצירתה.  בכך מצטרפת רותי סגל אל רשימה ארוכה ומכובדת של ציירים אשר הנוף הוא הנושא העיקרי או הבלעדי ביצירתם.  אמנים אשר הטובים שבהם השכילו להפוך כלי ביטוי כללי כציור נוף לאמירה אישית מרגשת.

עבור רותי סגל אמנות היא תקשורת.  תהליכי עבודתה מורכבים מהתבוננות ישירה בנוף, ביצוע חלקי בשטח, איסוף תחושת החוויה והרגש, הפנמתו, עיבודו, הפיכתו לחלק ממנה ואז ורק אז היא תחזור אל הבד ותיתן ביטוי לרשמיה ולתחושותיה.  עבור סגל עץ מצויר הוא "כל העצים" שראתה בדרך, הנוף המצויד הינו "כל הנופים".  כל ציור יוצא לפועל לאחר 'בישול ' ממושך.  הציור עצמו מבוצע בהנחת צבע בשכבות תוך כדי עיבוד המידע הנאסף.

סלאח אלקרא- נולד וחי כל ימיו בדליית אל כרמל. לפני שירותו הצבאי וכן אחריו עבד ולמד אצל טובי האמנים בעין הוד. הוא יצר בבתי המלאכה בכפר האמנים לצידם של איצ'ה ממבוש, ג'ניה ברגר, מרסל ינקו, משה מוקדי, נחום גוטמן, יהושע גרוסברד ועוד.

סלאח משתמש בצבעי יסוד ובצורות הבסיסיות המקיפות אותו ואת סביבתו. האמירה בציוריו מאד ברורה, אך הציורים מושכים אל מעבר לגלוי, לצורות ולצבעים. גישתו לחיים, המזג שלו והעולם הסובב אותו קורנים מתוך ריבוע היצירה. יצירותיו מתאפיינות באיפוק רב ובדימויים מינימליסטיים , בתמציתיות הקוראת להתבוננות פנימה, להעמקה  וליצירת שקט פנימי. אלקרא, המנגן בכלים מוסיקליים רבים כדוגמת עוד, חליל, גיטרה, שואב השראה רבה ביצירתו מעולמו המוסיקלי והוא על זמני. הציור שלו הוא מעין אנטיתזה לאמנות הנוגעת ומתערבת במציאות פוליטית-חברתית זו או אחרת. היצירה מתקיימת תוך עולמו הפנימי של האמן , יש בה חוקיות מוסיקלית אל-זמנית . הציורים עשויים צבעי שמן ואקריליק ובהנחת הצבע אלקרא חולק עם הצופה את עוצמת החוויה האישית שלו, המתורגמת למשיכות מכחול בעלות עוצמה רבה. בתערוכה זו מציג אלקרא עבודות מתקופות ומסדרות שונות כדוגמת: "עציצים עפים ברוח", רשמים מהשריפה בכרמל ועבודות חדשות.

יצירותיו של אלקרא נמצאות באוספים פרטיים רבים בארץ ובעולם , הציג במוזיאונים ובגלריות בארץ ובעולם בינהם מוזיאון רמת גן, גלריה תירוש, גלריה בן עמי, "deaors " בפראג ועוד.

התערוכה תתקיים בקניון רמת אביב בתל אביב, גלריית "החלונות המוזיאליים", על הקיר החיצוני של קניון רמת אביב, בין "ארקפה" ל"סופרפארם", איינשטיין 40 רמת אביב.

בין התאריכים 31.8.16 – 3.8.16

אודות החלונות המוזיאליים של קניון רמת אביב :

על הקיר החיצוני של קניון רמת אביב, ממוקמים 16 חלונות ראווה גדולים, ובהם מוצגת כל חודש תערוכת אמנות חדשה, של מיטב אמני ישראל. בחלל הייחודי הזה מציגים צלמים, ציירים, פסלים ומעצבים. הקהל העובר במהלך 24 שעות היממה מתחלף מאנשים הצועדים/רצים בשעות הבוקר, הורים המביאים את ילדיהם לגן, אמהות עם עגלות התינוקות, תלמידי בתי הספר החוזרים מלימודיהם, וכולם למעשה נחשפים לתערוכות מדהימות ואמנות איכותית ללא תשלום וללא מאמץ.

הויטרינות השקועות בקיר וסגורות בזכוכית מהוות מעין מסגרת גדולה של תמונה והצופה יכול לראות את העבודות מקרוב או מרחוק , ובערב בזמן שהתאורה דולקת, גם מהכביש. המקום כולו מזכיר בעיצוב שלו את המנזרים באירופה, שכן בקדמת הקיר, יש אכסדרת עמודים המחלקת את המתחם ונותנת מיקצב אחיד אשר בינהם ניתן לראות את הויטרינות ולצפות באמנות.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי