חוזרים בריא לבית הספר

התאמת הכיסא, המשענת, המקלדת והעכבר ואפילו גובה השולחן. קבלו טיפים בריאים לישיבה נכונה לקראת החזרה לבית הספר
ליד עמדת הישיבה, מנהלת יחידת הפיזיותרפיה בבית החולים כרמל, דבורה ישראלי. צילום: אלי דדון

ליד עמדת הישיבה, מנהלת יחידת הפיזיותרפיה בבית החולים כרמל, דבורה ישראלי. צילום: אלי דדון

הרופאים האורטופדים בבית החולים "כרמל", מדווחים על עלייה בתלונות על רקע "שלד שריר" כמו כאבי גב וכאבי רגליים בקרב תלמידי בית ספר, וזאת בעקבות עבודה ממושכת מול מחשב ללא התאמה לצרכיהם המיוחדים ולמידותיהם. כאבי צוואר אצל ילדים מופיעים בשל אי התאמת גובה ומרחק המסך.

מחקרים עדכניים בנושא ארגונומיה אצל ילדים מגלים, כי ילדים בגילאי 17-6 מבלים בממוצע עשר שעות בישיבה מול מסך הטלוויזיה או המחשב, בבית הספר, בבית ובחוגים.

ילקוט על גלגלים כן או לא? "ילקוט על גלגלים אינו נישא על גב הילד, ובדרך כלל משקלו רב יותר", מסבירה מנהלת יחידת הפיזיותרפיה בבית החולים כרמל, דבורה ישראלי. "ילקוט עם גלגלים מתאים לילד, כשתנאי הדרך חלקים ומרחק ההליכה הוא גדול היות והתיק כבד להרמה. ילקוט עם גלגלים אינו מתאים לעליה במדרגות וסחיבה בתנאי דרך קשים".

"מומלץ לבחור לילד תיק בגודל גב הילד ולא גדול ממנו, ומומלץ שמשקל הילקוט לא יעלה על 15 אחוזים ממשקל הילד", ישראלי מוסיפה. "צריך לבחור ילקוט המכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל הספרים והמחברות, ועדיף ילקוט עם רצועות כתפיים רחבות ומרופדות ובאורך שווה כדי לאפשר חלוקת המשקל בין הכתפיים. כדאי להסביר לילד, כי יש לארוז את הספרים הכבדים בתא הקרוב לגב, כך חלוקת המשקל טובה יותר, וכן לשים לב שהילד נושא את התיק על שתי הכתפיים ולא רק על כתף אחת".

בנושא המחשב הרחיבה ישראלי כי: "ילדים בימינו מבלים שעות רבות בישיבה מול מחשב לכן יש חשיבות רבה להתאמת הסביבה לילד כולל הכסא, השולחן ועמדת המחשב. חשוב לזכור שילדים צומחים ומשתנים, ואיתם צריכים להשתנות גם הרהיטים. היום ניתן להשתמש בריהוט מודולארי וגמיש, זכרו שניתן להתאימו בהתאם לשינויים ולכן צריך לבדוק את המצב כל מספר שנים. פגיעות בגידים וברצועות של הגפה העליונה מסוג RSI" " (Repetitive Strain Injuries) – פגיעה מצטברת, נמצאים בעליה מתמדת בשל שימוש בעכבר ובמקלדת לא מתאימים. השימוש במחשבים היום הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים ובכלל. על כן, על ההורים לתת הדרכה וכלים ארגונומיים שישפרו את איכות החיים, בריאותו ורווחתו של הילד".

להלן מספר טיפים לישיבה נכונה:

* הכיסא צריך להתאים לגובה הילד, לתת תמיכה לגב, ולאפשר לילד לשבת בנוחות כאשר כפות הרגלים מונחות על הרצפה או על הדום, שימו לב שהרגליים לא מתנדנדות באוויר, ולא נשענות על גלגלי הכסא.

* עומק המושב מומלץ שיהיה כאורך הירכיים, אך יש לוודא מרווח של 3-2 אצבעות מקצה הכיסא ועד לשקע הברכיים. בזמן הישיבה על מושב הכיסא, חשוב שהישבן יגיע לעומק הכיסא כך שהגב התחתון נתמך במשענת. הזווית המומלצת בין המשענת למושב היא 110-105 מעלות.

* משענות הידיים: גובה המשענות מאפשר להניח עליהן את אמות הידיים בנוחות. תמיכה זו מקטינה את הלחץ על עמוד השדרה והכתפיים (ככל שהילד גדול יותר החשיבות של המשענות גדלה). לחלופין, ניתן להניח את הידיים עד למרפקים על משטח העבודה.

* גובה השולחן צריך לאפשר לכיסא להיכנס מתחתיו, עומק השולחן לפחות 60 ס"מ, צג המחשב מוצב מול הגוף והעיניים ולא בזווית. השליש העליון של המסך בגובה העיניים או מעט נמוך מהם. מרחק המסך מהעיניים בערך כאורך המרחק מהכתף עד לשורש כף היד (55-75 ס"מ).

* מיקום המקלדת: המקלדת תמוקם בגובה המרפקים כך שהזרועות נמצאות בצידי הגוף.

* העכבר: מומלץ לרכוש עכבר התואם בגודלו את גודל כף היד של הילד. חשוב לחנך כבר מגיל צעיר, שכף היד הינה המשך ישיר לאמה ללא "שבירה" כדי למנוע לחץ על גידים וכלי דם.

* ישיבה ממושכת מול מסך המחשב עלולה ליצור אי נוחות, כאבים ועייפות. לכן מומלץ לקום מדי פעם למספר דקות בכדי להתמתח ולהתרענן.

* הפסקות התאוששות לעיניים: כל 20 דקות הפסקה למשך 20 שניות והביטו למרחק, הפסקות התאוששות כלליות ביחס של כל 40 דקות ישיבה מול 4 דקות מנוחה פעילה.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות