חדר ניתוח עתידני ברמב"ם

נחנכה מערכת שליטה עתידנית לחדר ניתוח ראש-צוואר בבית החולים רמב"ם
חדר ניתוח מתקדם ועתידני ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר

חדר הניתוח בפעולה. "מערכת קוקפיט ממוחשבת". צילום: פיוטר פליטר

זה נראה כמו תמונה מסרט הוליוודי – חדר חשוך, עם קבוצה של גברים ונשים מרוכזים במסכים רחבים הפרושים בחצי עיגול מעל מיטת חדר ניתוח. המסכים נפרשו בצורה שמאפשרת לחלק מהמנתחים להביט במסך שהציג תמונה אחת, ולמנתחים אחרים להתרכז במסך המקביל. מסכים נוספים משני הצדדים הציגו נתונים של הדמיה, ומדדים גופניים בזמן אמת של המנותח. המראה הזה, של חדר ניתוח שנראה יותר כמו חדר שליטה ובקרה היי-טקי – הוא ייחודי גם בנוף של בתי חולים שמרכזים אליהם כיום הרבה מאוד טכנולוגיה מתקדמת. "מדובר במערכת שנבנתה בהזמנה מיוחדת על פי הצרכים שלנו", מנהל מחלקת אא"ג ברמב"ם, פרופסור גיל זיו, מסביר. "זו מערכת שהותאמה במיוחד לחדר ניתוח ייעודי לניתוחי ראש-צוואר, היחיד מסוגו בעולם, המאפשר התאמה אישית של המערכות בחדר לצוות המנתח ולמטופל לפי סוג הפעולה".

פרופסור זיו מסביר, כי ליבו של  חדר הניתוח הוא "מערכת קוקפיט ממוחשבת", שתוכננה על פי ידע שנרכש מחברות תעופה. במערכת ניתן להציג את כל הנתונים של החולה בזמן אמת ולאפשר ניטור, בטיחות וקיצור ההליך הכירורגי. עם כניסתו של המנתח לחדר, המערכת מזהה את הפעולה לפי תכנות שנקבע מראש על ידי המנתח, ומזינה למערכת ההפעלה ולשלל המערכות הנלוות את הפרמטרים המתאימים לביצוע הניתוח הספציפי לפי העדפת הצוות המטפל. "המערכת מאפשרת שיפור בטיחות החולה וקיצור זמן הפעולה", פרופסור זיו מוסיף. "כמו כן, המערכת מקליטה את כל הניתוח כדי לאפשר תחקיר של הפעולה במועד מאוחר יותר. המערכת תוכננה על ידי צוות משולב של המרכז למחלות הראש והצוואר, מחלקת אא"ג ניתוחי ראש צוואר, מחלקת הנדסה ומחלקת מחשבים ברמב"ם והיא היחידה מסוגה בעולם".

גידולים שמקורם בראש ובצוואר נפוצים בילדים ובמבוגרים ומהווים אתגר אבחנתי וטיפולי. הטיפול בגידולים אלו הוא בעיקרו ניתוחי. עקב המורכבות של אזור אנטומי זה ישנם עשרות ניתוחים שונים לכריתת הגידולים, שחלקם מצריכים ביצוע חתכים בעור, וחלקם כולל שיטות זעיר פולשניות. בשיטות החדשניות הללו מוחדרים דרך נחירי האף, הפה או הצוואר מצלמות זעירות, זרועות רובוטיות, ומכשירים מינאטוריים המאפשרים את ביצוע הניתוח, תוך ניווט והכוונה מונחית הדמיה בזמן אמת.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות