"ההצלחה שלנו היא תעודת עניות לביטוח לאומי" מנכ"ל אחוה, אבי עובדיה, על המרתון המוצלח למיצוי הזכויות שערך השבוע.

אבי עובדיה, מנכ"ל עמותת "אחוה", שיותר מ-150 אנשים השתתפו במרתון מיצוי הזכויות שנערך אצלה השבוע, מבקר את המוסד לביטוח לאומי על אופן התנהלותו.
דוקטור יניב זייד, יושב ראש עמותת אחוה. מרצה על טכניקות שיכנוע מול פקידים במרתון מיצוי הזכויות. אלבום פרטי.

דוקטור יניב זייד, יושב ראש עמותת אחוה. מרצה על טכניקות שיכנוע מול פקידים במרתון מיצוי הזכויות. אלבום פרטי.

עעו"ד גיל גולדרייך. מרצה על הכנה לועדה רפואית במרתון מיצוי הזכויות של אחוה. אלבום פרטי

עעו"ד גיל גולדרייך. מרצה על הכנה לועדה רפואית במרתון מיצוי הזכויות של אחוה. אלבום פרטי

אבי עובדיה, מנכ"ל עמותת "אחוה", שיותר מ-150 אנשים השתתפו במרתון מיצוי הזכויות שנערך אצלה השבוע מבקר את המוסד לביטוח לאומי. העמותה נותנת  ייעוץ וליווי פרטני בחינם לאנשים עם מוגבלות מיועצים שהם בעצמם נכים עם ניסיון. המרתון נערך במתכונת של הרצאות מומחים שבמהלכו נרשמו כל המשתתפים לייעוץ פרטני חינם הכולל ליווי של מתנדב לאורך כל התהליך, סיוע מקצועי של עובדים סוציאליים ועורכי דין לייעוץ משפטי ראשוני.

יהודה דורון, יו"ר ארגון נכי הפוליו אחד מהמנהיגים הבולטים של ציבור הנכים בישראל שנשא דברי ברכה במרתון: "יש לנו שיתוף פעולה מצוין עם "אחוה" בכל המאבקים שלנו בכנסת ובממשלה למען זכויות הנכים. יום עיון כזה שמתאספים בו הרבה אנשים שמקבלים מידע על הזכויות שלהם הוא דבר מאוד חשוב. זו גם הזדמנות לספר להם מה קורה מאחורי הקלעים של ההחלטות והמאבקים שלנו מול הכנסת והממשלה ושלכל החלטה הכי קטנה אנחנו מפעילים מכבש לחצים אדיר".

עו"ד איתן עמרם, מומחה לחוק הנגישות ואחד הדוברים המרכזיים במרתון: "הנושא של מיצוי זכויות לאנשים עם מוגבלות כבר עבר כל גבול. זכויות שמגיעות לאזרחים על פי חוק נהפכו למטבע עובר לסוחר וה"מעאכרים" שכולם רוצים להתנער מהם הפכו להיות חברות עסקיות לגיטימיות עם מחזורים בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים וכולם על הגב שלנו, של ציבור הנכים".

עליזה ערבה, מנהלת המרכז לחיים עצמאיים בעמותת "אחוה": יש לנו מתנדבים עם מוגבלות שיש להם את הידע והניסיון להעניק ליווי וייעוץ לאנשים בהתמודדות שלהם מול הרשויות. כשאדם עם מוגבלות שעבר בעצמו את אותו מסלול מכשולים מייעץ "בגובה העיניים" לאדם אחר זה הרבה יותר אפקטיבי ומרגיע את האדם שנמצא במצוקה. בחרנו בכוונה במילה מרתון כי מיצוי הזכויות במדינת ישראל הוא בדיוק כמו ריצת מרתון, ארוך וקשה מאוד".

עמותת "אחוה" הובילה מספר ארגוני נכים להגיש עתירה לבג"צ נגד הביטוח הלאומי שהגביל את שכר הטרחה של עורכי הדין בייצוג בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי. בדיון שנערך לפני כחודשיים קבעו שופטי בג"ץ דיון נוסף שבו ביקשו שיציגו  בפניהם מקרים פרטניים בהם יש פגיעה בזכויות הנכים שבשל החוק החדש לא זוכים לייצוג משפטי.

עו"ד גיל גולדרייך, חבר הנהלת אחוה ועורך הדין המייצג בעתירה: "לצערנו, ביטוח לאומי ושאר מוסדות המדינה מתעללים ומטרטרים את האזרחים ולא מעניקים להם את הזכויות שמגיעות להם על פי חוק באמצעות כל מיני תעלולים משפטיים ותקנות שבקושי עורכי הדין מבינים אז קל וחומר אנשים מן היישוב. אנחנו החלטנו שלא מספיק לעתור לבג"ץ ולפעול בכנסת ובממשלה אלא להביא את המידע לכל אחד שזקוק לו ו"לתפור" לו בדיוק את מה שהוא צריך בשפה פשוטה וברורה ולתת לו ליווי לאורך כל התהליך".

המשתתפים במרתון מיצוי הזכויות הגיעו מכל רחבי הארץ. "לכל פעילות השינוי החברתי ומיצוי הזכויות של עמותת "אחוה" יש מטרה אחת וברורה והיא ששלטון הטרור של ביטוח לאומי ייפסק. כשלאזרחים יש את המידע והידע הדרוש וכשהם מאוגדים בקבוצה הם מפסיקים לפחד ומתחילים לפעול למען זכויותיהם. העובדה שהגיעו יותר מ- 150 בני אדם להשתתף ביום כזה היא הצלחה שלא ציפינו לה. אבל ההצלחה שלנו רק מעידה על חוסר האמון והפחד שיש לציבור מהמוסד לביטוח לאומי. ההצלחה שלנו היא תעודת עניות למוסד לביטוח לאומי". כך מסכם את הדברים, אבי עובדיה, מנכ"ל עמותת "אחוה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה